Image
14.5.2015 0 Comments

Microsoft sprístupnil detaily o funkciách prehliadača Edge (Spartan)

edge_features.jpg Microsoft pracuje na novom prehliadači Edge, ktorý má prísť spolu s operačným systémom Windows 10 v lete tohto roka. Práce na jeho vývoji prebiehajú od polovice minulého roka. Ako je známe, je založený na engine Trident.

Verzia, ktorá bude vydaná v lete, bude mať veľa nových funkcií a zlepšení oproti Internet Exploreru, ale jej funkcionalita ešte nebude kompletná. Tím vývojárov na podujatí Edge Web Summit v Kalifornii nedávno načrtol funkcie, ktoré budú dokončené až neskôr.

Edge má umožniť ľahké portovanie rozšírení z Chromu a Firefoxu, ale táto črta nebude dostupná hneď. Neskôr sa doplnia aj niektoré nové možnosti pre Cortanu, ktoré sa budú týkať konkrétnych situácií, napr. letov, športových podujatí a pod. Doplní sa aj podpora pre technológiu Object RTC a navrhovaného štandardu Pointer Lock.

Tím takisto na Twitteri potvrdil, že nový prehliadač bude podporovať synchronizáciu záložiek, hesiel a histórie rovnako ako Firefox Sync. To poteší najmä majiteľov viacerých zariadení so systémom Windows. Bude možné importovať záložky z iných prehliadačov a majitelia dotykových zariadení budú môcť Edge ovládať gestami. Ale ani synchronizácia používateľských dát nebude dostupná hneď pri uvedení.

Pre vývojárov bude najväčšou zmenou, že Edge sa zbaví starších technológií prehliadačov vrátane ActiveX a Browser Helper Objects (BHO). Technológia ActiveX bola predstavená v roku 1996 a umožňovala integrovať do prehliadača iné webové technológie, ako je napr. Flash, Silverlight, Java a PDF pluginy. Zásuvné moduly teda už nebude možné inštalovať. Flash Palyer však bude zabudovaný do prehliadača a Edge bude podporovať aj natívne renderovanie PDF.

Microsoft tvrdí, že z kódu prehliadača odstránil 220 000 unikátnych riadkov (lines of code - LoC) a viac ako 300 API. Zároveň však bolo do nového prehliadača pridaných viac ako 300 000 LoC, 49 nových hlavných funkcií a 4200 funkcií na interoperabilitu prehliadača.

Microsoft dodáva, že nový prehliadač bude schopný lepšie čeliť webovým hrozbám a zlepší sa aj model aktualizácií. Edge bude vydaný ako univerzálna aplikácia Windows, čo znamená, že bude žiť vo vlastnom sandboxovom svete.

Podľa vyjadrenia Microsoftu sa každá webová stránka, ktorú Edge navštívi, bude renderovať vo vlastnom aplikačnom kontajneri. A keďže pôjde o univerzálnu aplikáciu, aktualizácie bude možné získať z Microsoft Store a nebudú spojené s Windows Update. Oddelenie aktualizácie prehliadača od zvyšku operačného systému je dobrá vec. Microsoft si tak otvára dvere k automatickým aktualizáciám, ako je to už v súčasnosti v prípade prehliadačov Chrome a Firefox.

Zdroj: neowin.net
mashable.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Produkty

Huawei predstavilo výkonnú čipovú súpravu Kirin 960, ktorá je výkonnejšia ako A10 Fusion v iPhone 7

24.10.2016 00:10

Čínska spoločnosť Huawei v týchto dňoch predstavila svoju novú high-end čipovú súpravu HiSilicon Kirin 960. Tá bude zrejme základom nového smartfónu, ktorý by mal byť podľa kolujúcich zvestí uvedený v ...

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá