Image
30.4.2014 0 Comments

Microsoft sa stal druhým najväčším výrobcom mobilov. Podarí sa mu dostať na druhú priečku aj Windows Phone?

microsoft_nokia.jpg Takmer osem mesiacov po oznámení svojho zámeru Microsoft dokončil akvizíciu mobilnej divízie fínskej Nokie. Podľa konečného znenia dohody zaplatí za ňu 5,44 mld. eur (3,79 mld. eur za mobilný biznis a 1,65 mld. eur za patentové portfólio), čo je podstatne menej ako suma, za ktorú redmondská spoločnosť v roku 2011 kúpila Skype.

Podľa dohody Microsoft prevezme kontrolu nad produktovým radom smartfónov Lumia, low-end telefónmi Asha a androidovými mobilmi z radu Nokia X. Z pôvodne softvérovej firmy sa tak stane veľkovýrobca hardvéru, zodpovedný za dodávky viac než 250 miliónov telefónov ročne. Takisto mu pribudne 25 000 zamestnancov, ktorí k nemu prejdú z Nokie (teda menej ako pôvodne predpokladaných 32 000).

Microsoft plánuje pre svoje mobilné podnikanie používať označenie Microsoft Mobile a pôjde o samostatnú dcérsku spoločnosť. Drvivá väčšina zamestnancov, ktorí k nemu prejdú z Nokie, nebude fyzicky presunutá do Redmondu. Spoločnosť teda chce podnikanie Nokie oddeliť od svojho vlastného biznisu, ich integrovanie by bola zložitá úloha.

Microsoft preberie kontrolu aj nad doménou Nokia.com a nad účtami Nokie na sociálnych sieťach. Nokia však bude existovať aj naďalej, ostanú jej tri základné divízie - NSN (sieťová infraštruktúra), HERE (mapové a lokalizačné služby) a Advanced Technologies (licenčná a vývojárska divízia).

Ako sme už spomenuli, značky Asha a Lumia budú prevedené na Microsoft, no značka Nokia ostane naďalej fínskej spoločnosti, môže sa však používať len na feature telefóny na základe licenčnej zmluvy uzavretej na 10 rokov.

Hoci Nokia vlani predala takmer 251 miliónov mobilných telefónov, iba 30 miliónov z ich nieslo značku Lumia a operačný systém Windows Phone. Microsoft teraz bude musieť zvládnuť aj manažovanie ďalších miliónov zariadení, na ktorých nebeží Windows Phone. Akvizíciou Nokie sa z neho totiž stal druhý najväčší výrobca mobilných telefónov (hneď za Samsungom), pokiaľ ide o objem predaja.

Najzaujímavejšia časť budú zrejme telefóny Nokia X, na ktorých je upravená verzia Androidu s používateľským rozhraním na spôsob Windows Phone, ale s prístupom do androidového obchodu Google Play. Okrem prístupu do iného app storu ponúkajú tieto telefóny Microsoftu príležitosť aj na presadenie jeho cloudových služieb. Na telefónoch Nokia X sú totiž predinštalované služby OneDrive, Outlook a Skype a predvoleným vyhľadávačom je Bing.

No azda najväčšia výzva, ktorej Microsoft čelí pri akvizícii Nokie, je riziko hroziace Windows Phone. Bude totiž produkovať hardvér dominantne pre Windows Phone, ale aj softvér, ktorý beží na zariadeniach konkurenčných výrobcov Samsung a HTC.

Všemožne sa teda snaží presvedčiť ostatných výrobcov, aby používali Windows Phone, ponúkol im dokonca bezplatné softvérové licencie. Aj najnovšia aktualizácia Windows Phone 8.1 obsahuje niekoľko zmien, ktorých cieľom je, aby výrobcovia telefónov mohli ľahko použiť androidový dizajn s on-screen softvérovými tlačidlami.

Redmondská spoločnosť bude musieť vyvážiť dodávky vlastného hardvéru, konkurujúceho zariadeniam výrobcov, ktorí sú držiteľmi jeho licencií, a zároveň vytvoriť úspešnú platformu. Ak sa mu to podarí, bude to vzácna výnimka. Spomeňme len zlyhanie spoločnosti Palm s vlastným operačným systémom Palm OS či ťažkosti Nokie so Symbianom.

A takisto nedávny experiment Googlu s výrobou vlastných androidových telefónov, ktorý mal za následok, že vyhľadávací gigant musel predať Motorolu spoločnosti Lenovo za 2,91 mld. dolárov necelé dva roky po tom, čo ju kúpil za 12,5 miliardy.

Bez ohľadu na to, ako sa Microsoftu podarí nastoliť rovnováhu medzi výrobou telefónov a licencovaním softvéru, je tu ešte množstvo nezodpovedaných otázok. Bývalý CEO Microsoftu Steve Ballmer načrtol víziu „zariadení a služieb" spoločnosti, postavenú na tablete Surface. Hoci spoločnosť experimentovala s hardvérom už niekoľko rokov, pred tabletom Surface sa nikdy nepokúsila priamo konkurovať výrobcom počítačov.

Teraz sa do Microsoftu vracia bývalý generálny riaditeľ Nokie Stephen Elop, ktorý bude mať pod kontrolou všetky hardvérové projekty vrátane Lumií, Surface a Xboxu. Jeden tablet Lumia so systémom Windows RT však už uviedla na trh aj Nokia. Pre ktorý dizajn tabletu sa spoločnosť rozhodne - pre Lumiu či Surface? Je to otázne rovnako ako budúci brand telefónov s Windows Phone.

Microsoft zatiaľ neoznámil nijaké podrobnosti o tom, ako plánuje zvládnuť integráciu Nokie. Aj integrácia spoločnosti Skype do Microsoftu postupovala (a vlastne ešte postupuje) pomaly. Dúfajme, že spolupráca prinesie v budúcnosti zlepšený softvér aj hardvér Windows Phone. Veď na tom pracovali spoločne Microsoft a Nokia aj doteraz ako samostatné spoločnosti.

Zdroj: theverge.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá