Image
9.9.2014 0 Comments

Microsoft odmieta dať americkým úradom prístup k dátam uloženým v zahraničných dátových centrách

microsoft_datacenter.jpg Microsoft podal námietku proti príkazu federálneho prokurátora, ktorý nútil spoločnosť vydať súdu v rámci trestného vyšetrovania e-maily zákazníka uložené v dátovom centre v Írsku. Prípad upútal pozornosť organizácií na ochranu súkromia, ako aj ostatných amerických technologických spoločností, ktoré sú už pod tlakom zahraničných vlád obávajúcich sa, že osobné údaje ich občanov v dátových centrách amerických spoločností nie sú dostatočne chránené.

Microsoft vo svojom súdnom podaní uviedol, že súdny príkaz na odovzdanie e-mailov uložených v zahraničí „by bol porušením medzinárodného práva a zmlúv a ohrozil by ochranu súkromia každého obyvateľa tejto planéty". Ďalej namietal, že e-maily zákazníka uložené v Dubline presahujú rámec domovej prehliadky.

Spoločnosť v prvom kole pred dvoma mesiacmi prehrala, teraz podala odvolanie na federálny okresný súd v New Yorku. Microsoft tvrdí, že pravidlá platné pre domovú prehliadku vo fyzickom svete by mali platiť aj on-line. Podľa neho sa domová prehliadka vzťahuje len na dôkazy a informácie umiestnené v bydlisku osoby, proti ktorej sa vyšetrovanie vedie.

Odborníci na ochranu súkromia sa domnievajú, že takýto pokyn sudcu môže otvoriť dvere nekontrolovaným vyšetrovaniam v digitálnom svete proti komukoľvek a kdekoľvek.

Dokumenty uverejnené Edwardom Snowdenom vážne naštrbili dôveryhodnosť amerických technologických spoločností v zahraničí. Podľa skôr uverejnených odhadov Forrester Research môžu straty na tržbách v nasledujúcich niekoľkých rokoch dosiahnuť až 180 miliárd dolárov.

Spoločnosti chcú tento problém riešiť intenzívnejším budovaním dátových centier v zahraničí. Táto stratégia sa však môže minúť účinkom, ak budú spoločnosti povinné odovzdať dáta bez ohľadu na to, kde sú uložené. Microsoft varuje, že tento postoj vlády môže v konečnom dôsledku narušiť vedúce postavenie amerických technologických firiem na globálnom trhu.

Zdroj: nytimes.com


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Bezpečnosť

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

24.10.2016 00:25

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vá ...

Bezpečnosť 2

Apple už nebude iPhone vo svojich predajniach priväzovať a ľudia si ho budú môcť dať do vrecka

24.10.2016 00:13

Apple skúša v niektorých svojich obchodoch vo Veľkej Británii a Kanade nový spôsob vystavovania iPhonov a iPadov. Odstránil z nich bezpečnostný kábel, ktorý ich mal chrániť proti krádeži, no zároveň k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá