Image
3.1.2013 0 Comments

Microsoft investuje do technológií budúcnosti a pripravuje zaujímavé projekty

ms_inovacie.jpg Keď sa pozrieme na investície do výskumu a vývoja, Microsoft môže mnohých prekvapiť. Spoločnosť totižto do týchto aktivít investovala v roku 2011 celkovo 9,6 miliárd dolárov, čo je viac ako investovali Google a Apple spoločne. Podobné výdavky boli aj v roku 2012 a hoci Microsoft momentálne nie je najväčším lídrom z hľadiska už predstavených inovácii, v budúcnosti sa môže situácia výrazne zmeniť. Microsoft totižto pracuje na viacerých zaujímavých projektoch.

Displeje všade okolo nás

Microsoft vyvíja viacero technológií, ktoré by mohli pomôcť nahradiť bežné monitory a displeje. Projekt LightSpace využíva kamery a projektory na vytvorenie interaktívneho displeja pomocou okolitých objektov. Technológiu je potrebné pred použitím nastaviť na konkrétnu miestnosť, avšak následne je možné využiť stenu alebo skriňu ako nový displej.

Podobných projektov je viacero. Spomeňme ešte technológiu OmniTouch. V tomto prípade je malý projektor a špeciálny skener umiestnený na ramene používateľa. Informácie sa následne môžu zobrazovať aj na ľudskom tele - či už to je dlaň alebo iná časť ruky. Podobne ako v prípade projektu LightSpace, aj OmniTouch poskytuje interaktívny displej. Kožu ako používateľské rozhranie, resp. ako displej využíva aj projekt SkinPut.

Kinect nielen na hranie

Kinect je pohybový senzor. Ide o príslušenstvo k hernej konzole Xbox 360, k dispozícii je však aj verzia pre Windows. Hoci sa dnes toto zariadenie využíva primárne na hranie, Microsoft sa ho snaží využiť aj pre iné účely. Napr. aplikácia Kinect Fusion dokáže z objektov reálneho sveta vytvoriť 3D modely. KinectTrack dokáže presne snímať pohyb používateľa a pomocou aplikácie SuperKid si môžu deti vytvárať filmy v reálnom čase.

V budúcnosti by sme však mohli pomocou Kinectu ovládať počítač podobným spôsobom ako v sci-fi filme Minority Report. Ak sa rozpoznávanie pohybu zdokonalí a správne navrhne, pôjde o nové používateľské rozhranie, ktoré nám môže uľahčiť život a vykonávanie niektorých základných aktivít, ako je napr. ovládanie multimédií alebo kontrolovanie e-mailov.

A Kinect je možné už dnes využiť napr. aj takýmto spôsobom:


Augmentovaná realita v obývačke

Kinect a herná konzola Xbox pravdepodobne pomôžu vytvoriť novú generáciu augmentovanej reality. Microsoft vidí budúcnosť v špeciálnej stene, pozostávajúcej z LED panelov a dotykovej technológie, ktorá zároveň sníma aj pohyb používateľa. Túto víziu si už Microsoft nechal patentovať, samozrejme s podrobnejším popisom. Ďalším patentom je 360 stupňová projekcia, ktorá dokáže „premeniť" vašu izbu na virtuálne prostredie.

S príchodom novej konzoly Xbox na trh sa spomínajú aj špeciálne Kinect okuliare, ktoré umožňujú ovládať konzolu.

Zaujímavá je aj technológia Foveated Rendering. Ide o nový spôsob renderovania, ktorý má nižšie nároky na výpočtový výkon, pričom výsledok sa prakticky nemení. Technológia využíva nedostatky ľudského oka, ktoré dokáže v plných detailoch vnímať iba časť obrazu. Na základe zariadenia, ktoré sníma pohyb oka a dokáže teda rozoznať, kam sa používateľ díva, je možné vždy plne vykresliť iba aktívnu časť obrazu. Táto technológia by mohla pomôcť herným konzolám aj prípadnej virtuálnej realite.

Všetko je v oblakoch

Podľa Microsoftu by konzoly mohli v budúcnosti vykonávať časť svojich výpočtov v cloude a to isté platí aj pre počítače. O pár rokov si možno dodatočný výpočtový výkon v cloude budú kupovať aj bežní používatelia, nielen spoločnosti.

Pokiaľ si po prečítaní článku neviete plne predstaviť, ako by mohla vyzerať budúcnosť podľa Microsoftu, prikladáme ilustračné video:


Zdroj: pcworld.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá