Image
3.1.2013 0 Comments

Microsoft investuje do technológií budúcnosti a pripravuje zaujímavé projekty

ms_inovacie.jpg Keď sa pozrieme na investície do výskumu a vývoja, Microsoft môže mnohých prekvapiť. Spoločnosť totižto do týchto aktivít investovala v roku 2011 celkovo 9,6 miliárd dolárov, čo je viac ako investovali Google a Apple spoločne. Podobné výdavky boli aj v roku 2012 a hoci Microsoft momentálne nie je najväčším lídrom z hľadiska už predstavených inovácii, v budúcnosti sa môže situácia výrazne zmeniť. Microsoft totižto pracuje na viacerých zaujímavých projektoch.

Displeje všade okolo nás

Microsoft vyvíja viacero technológií, ktoré by mohli pomôcť nahradiť bežné monitory a displeje. Projekt LightSpace využíva kamery a projektory na vytvorenie interaktívneho displeja pomocou okolitých objektov. Technológiu je potrebné pred použitím nastaviť na konkrétnu miestnosť, avšak následne je možné využiť stenu alebo skriňu ako nový displej.

Podobných projektov je viacero. Spomeňme ešte technológiu OmniTouch. V tomto prípade je malý projektor a špeciálny skener umiestnený na ramene používateľa. Informácie sa následne môžu zobrazovať aj na ľudskom tele - či už to je dlaň alebo iná časť ruky. Podobne ako v prípade projektu LightSpace, aj OmniTouch poskytuje interaktívny displej. Kožu ako používateľské rozhranie, resp. ako displej využíva aj projekt SkinPut.

Kinect nielen na hranie

Kinect je pohybový senzor. Ide o príslušenstvo k hernej konzole Xbox 360, k dispozícii je však aj verzia pre Windows. Hoci sa dnes toto zariadenie využíva primárne na hranie, Microsoft sa ho snaží využiť aj pre iné účely. Napr. aplikácia Kinect Fusion dokáže z objektov reálneho sveta vytvoriť 3D modely. KinectTrack dokáže presne snímať pohyb používateľa a pomocou aplikácie SuperKid si môžu deti vytvárať filmy v reálnom čase.

V budúcnosti by sme však mohli pomocou Kinectu ovládať počítač podobným spôsobom ako v sci-fi filme Minority Report. Ak sa rozpoznávanie pohybu zdokonalí a správne navrhne, pôjde o nové používateľské rozhranie, ktoré nám môže uľahčiť život a vykonávanie niektorých základných aktivít, ako je napr. ovládanie multimédií alebo kontrolovanie e-mailov.

A Kinect je možné už dnes využiť napr. aj takýmto spôsobom:


Augmentovaná realita v obývačke

Kinect a herná konzola Xbox pravdepodobne pomôžu vytvoriť novú generáciu augmentovanej reality. Microsoft vidí budúcnosť v špeciálnej stene, pozostávajúcej z LED panelov a dotykovej technológie, ktorá zároveň sníma aj pohyb používateľa. Túto víziu si už Microsoft nechal patentovať, samozrejme s podrobnejším popisom. Ďalším patentom je 360 stupňová projekcia, ktorá dokáže „premeniť" vašu izbu na virtuálne prostredie.

S príchodom novej konzoly Xbox na trh sa spomínajú aj špeciálne Kinect okuliare, ktoré umožňujú ovládať konzolu.

Zaujímavá je aj technológia Foveated Rendering. Ide o nový spôsob renderovania, ktorý má nižšie nároky na výpočtový výkon, pričom výsledok sa prakticky nemení. Technológia využíva nedostatky ľudského oka, ktoré dokáže v plných detailoch vnímať iba časť obrazu. Na základe zariadenia, ktoré sníma pohyb oka a dokáže teda rozoznať, kam sa používateľ díva, je možné vždy plne vykresliť iba aktívnu časť obrazu. Táto technológia by mohla pomôcť herným konzolám aj prípadnej virtuálnej realite.

Všetko je v oblakoch

Podľa Microsoftu by konzoly mohli v budúcnosti vykonávať časť svojich výpočtov v cloude a to isté platí aj pre počítače. O pár rokov si možno dodatočný výpočtový výkon v cloude budú kupovať aj bežní používatelia, nielen spoločnosti.

Pokiaľ si po prečítaní článku neviete plne predstaviť, ako by mohla vyzerať budúcnosť podľa Microsoftu, prikladáme ilustračné video:


Zdroj: pcworld.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá