Image
6.3.2014 0 Comments

Microsoft dokončil vývoj Windows 8.1 Update 1

Windows-8-1-Update-1-leak.jpg Hoci oficiálne nebola táto informácia ešte potvrdená, podľa mnohých dôveryhodných zdrojov vrátane webu WZor (ktorý sa špecializuje na uniknuté verzie Windows) bol dokončený vývoj prvej aktualizácie Windows 8.1 a Microsoft ju uvoľnil do výroby.

Microsoft súčasne dokončil aj vývoj sesterského Update 1 pre Windows Server 2012 R2.
Aktualizácia Update 1, označovaná niekedy aj ako „jarný update", má za cieľ ďalej spríjemniť ovládanie nových Windows a zjemniť niektoré radikálne kroky, ku ktorým sa Microsoft odhodlal pri Windows 8. Jeho prílišná snaha zamerať sa na dotykové rozhranie viedla k tomu, že používatelia zvyknutí na ovládanie myšou a klávesnicou dávali od nového Windows radšej ruky preč. To podľa analytikov viedlo k urýchleniu poklesu predaja nových PC (podľa čísel IDC bol za minulý rok tento pokles desaťpercentný).

Novinky vo Windows 8.1 Update 1

O chystaných novinkách vo Windows 8.1 Update 1 sa hovorí už dlhšie, pretože testovacie verzie unikli na web, a hoci Microsoft prvé bližšie informácie oficiálne poskytol až na nedávnom Mobile World Congress, boli zmeny zmapované už dávno predtým.

Medzi hlavné zmeny patrí pridanie klasickej hornej lišty okien (tzv. title bar) pri aplikáciách pre „moderné rozhranie", ktoré by tak mali byť lepšie ovládateľné myšou. Pribudlo aj nové kontextové menu, dostupné po kliknutí pravým tlačidlom myši, a štartovacia obrazovka bola rozšírená o tlačidlá na hľadanie a vypnutie.

Microsoft údajne zapracoval aj na znížení nárokov a Windows 8.1 Update 1 by mal veľmi dobre fungovať aj na slabších a lacnejších počítačoch a tabletoch, pretože mu stačí len 1 GB RAM a 16 GB úložného priestoru. Novinkou je takisto režim kompatibility s IE8 v zabudovanom prehliadači IE11, ktorý bol pôvodne označovaný ako IE11 Enterprise Mode. Práve firmy totiž od upgradu na novší Windows často odrádza fakt, že ich aplikácie nemusia byť s novým Internet Explorerom plne kompatibilné.

Hlavnou zmenou, na ktorú neoficiálne testeri upozornili už s predstihom, je však to, že na počítačoch bez dotykového displeja nabehne po čistej inštalácii nový Windows 8.1 s updatom 1 defaultne rovno do klasického desktopu. Len ak dochádza k aktualizácii z predchádzajúcej inštalácie, zostane skoršie nastavenie bootu nezmenené.

Používatelia na update musia počkať do apríla

Podľa posledných informácií by sa na sieti MSDN mal objaviť Windows 8.1 Update 2 až o mesiac, konkrétne 2. apríla. Cez Windows Update by ho mal Microsoft distribuovať o niekoľko dní neskôr. Microsoft plánuje v tomto roku uvoľniť ešte najmenej jeden update pre Windows 8.1, zjavne rozhodujúci bude fakt, či vykonané zmeny dokážu zvrátiť nepriaznivý trend nezáujmu používateľov. Na lepšie presadenie v segmente lacných prístrojov už predtým Microsoft oznámil, že plánuje Windows 8.1 ponúknuť pre tieto zariadenia so zľavou.

Podľa komentátorov však Microsoft premeškal priveľa času, a keby už pri pôvodnom Windows 8 nebol taký radikálny a vypočul hlasy používateľov, ktorí sa búrili proti odstráneniu tlačidla Štart či proti nutnosti nabootovať do obrazovky s dlaždicami, možno by bolo všetko inak a „osmička" by nadviazala na úspech Windows 7. Teraz sa o nej hovorí skôr ako o „ďalšej Viste" a je otázkou, či neustále pridávanie zmien do rozhrania je práve to, čo zákazníci ocenia. Najmä pre firmy je dôležitá nemennosť a stabilita a žiadna väčšia zmena nie je v korporátnom prostredí veľmi vítaná.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dohady: Samsung prinesie prvý skladateľný smartfón v druhej polovici tohto roka

17.01.2017 00:28

Podľa zvestí z Číny má Samsung oficiálne predstaviť svoj prvý skladací smartfón v treťom či štvrtom štvrťroku tohto roka, no presný termín ešte nebol odhalený. Správa pochádza z príspevku na webe Weib ...

Produkty

Opera predstavila Neon. Bude takto vyzerať budúcnosť prehliadania webu?

17.01.2017 00:25

Spoločnosť Opera Software ukázala novú koncepciu svojho webového prehliadač a názvom Opera Neon. Podľa vývojárov vraj ponúka „pohľad do budúcnosti desktopových prehliadačov“. Základom je takisto Chro ...

Produkty

Google používa strojové učenie na zníženie dátovej spotreby pri obrázkoch s vysokým rozlíšením

17.01.2017 00:22

Vlani v novembri Google predstavil technológiu RAISR (Rapid and Accurate Image Super-Resolution). Ide o metódu interpolácie, ktorá má zlepšiť zobrazenie fotiek s nízkym rozlíšením a ušetriť dátové pre ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá