Image
30.6.2016 3 Comments

Microsoft čelí ostrej kritike za pretláčanie Windows 10 na počítače používateľov

Už len asi mesiac zostáva používateľom na to, aby prešli zadarmo na Windows 10. Microsoft však čelí kritike, že svoj nový operačný systém presadzuje až príliš agresívne a priam núti ľudí na inštaláciu.

Napríklad majiteľka cestovej kancelárie Teri Goldsteinová jedného rána, keď zapla svoj počítač, zistila, že ten sa snaží stiahnuť a nainštalovať nový operačný systém. Aktualizácia však zlyhala a jej počítač bol niekoľko dní nepoužiteľný. Podala teda žalobu na Microsoft a žiada, aby jej nahradil straty, ktoré jej vznikli v podnikaní výpadkom počítača.

Aj ďalší však tvrdia, že ich Microsoft až príliš tlačí k aktualizácii staršieho operačného systému Windows. Niektorí dokonca tvrdia, že sa im Windows 10 nainštaloval do počítača bez ich súhlasu.

Microsoft hovorí, že používateľom len ponúka možnosť na aktualizáciu, nie je to však podmienka. Pred inštaláciou vidia dialógové okno, kde musia vyjadriť súhlas s licenčnou zmluvou. Navyše tí, ktorým sa nový operačný systém nepáči, majú 31 dní možnosť vrátiť sa k predchádzajúcej verzii. Ak s tým majú problém, je im k dispozícii bezplatná zákaznícka podpora.

Spoločnosť poukazuje na to, že väčšine používateľov je prechod na Windows 10 na osoh, pretože tento systém je bezpečnejší ako jeho predchodcovia. A bezpečnostní experti s tým zväčša súhlasia. Používateľom však chýba jednoduchá a transparentná možnosť upgrade odmietnuť. Absentuje totiž tlačidlo „nie, ďakujem“ či „neaktualizovať nikdy“. Novinárka Mary Jo Foley, ktorá sa problematikou Microsoftu zaoberá už celé desaťročia, napísala, že pre technicky málo zdatných ľudí je prakticky nemožné ponuku na upgrade odmietnuť.

Aj ďalší dlhoročný stúpenec Microsoftu Paul Thurrott nedávno kritizoval, že kliknutie na krížik v pravom hornom rohu pop-up okna, ktoré bežne znamená prerušenie procesu, aktualizačný nástroj interpretuje ako súhlas s pokračovaním v inštalácii. Vedie to vraj k neopísateľnému narušeniu dôvery používateľov.

Analytici tvrdia, že tlak Microsoftu vychádza z jeho úsilia sústrediť všetkých používateľov na jednom operačnom systéme. Jeho inžinieri by potom mali menej práce s údržbou rôznych verzií a mohli by sa venovať opravám a zlepšovaniu Windows 10.

Microsoft dúfa, že do polovice roka 2018 bude jeho nový operačný systém inštalovaný na 1 miliarde zariadení, čím by získal na svoju stranu viac vývojárov, ktorí sa teraz zameriavajú skôr na softvér Googlu a Applu. Navyše takáto obrovská používateľská základňa sa hodí aj pri zobrazovaní reklamy.

Sťažnosti zosilneli po tom, čo Microsoft začiatkom roka urobil z Windows 10 „odporúčanú aktualizáciu“. Sťahovanie nového operačného systému sa tak dostalo medzi pravidelné bezpečnostné záplaty pre používateľov, ktorí majú zapnutú automatickú funkciu Windows Update. (Microsoft hovorí, že ľudia musia aj tak po stiahnutí ešte schváliť inštaláciu softvéru.) Mnohí používatelia preto v snahe vyhnúť sa Windows 10 vypli všetky aktualizácie. Podľa niektorých analytikov sa tak otriasla pozícia služby Windows Update ako dôveryhodného portálu na doručovanie aktualizácií zabezpečenia a nevyhnutných opráv.

V internetovej dobe sa stáva normou, že aktualizácie programov sa uskutočňujú bez väčších zásahov používateľov, často aj bez ich povšimnutia. No snaha takýmto spôsobom zmeniť základný program – operačný systém – už zachádza priďaleko. A to aj napriek tomu, že sa používatelia môžu väčšinou bez problémov vrátiť k Windows 7.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

3 Comments

 1. oblbovanie reakcia na: Microsoft čelí ostrej kritike za pretláčanie Windows 10 na počítače používateľov
  7.7.2016 15:07
  slnieckarsky napisany clanok o operacnom systeme, ktory je sam o sebe totalnym narusovatelom sukromia uzivatela... podla tej licenscnej zmluvy ziskava Microsoft pravo k spoluucasti na obsahu PC... hlavne je to pripravene pre dobu po prijati TTIP zmluvy medzi EU a USA... hanba Microsoftu... sme odsudeni uz len na tento system a oni sa na to spoliehaju, ze su monopol!!! U mna Microsoft padol na moralne dno...
  Reagovať
 2. Plánovač úloh reakcia na: Microsoft čelí ostrej kritike za pretláčanie Windows 10 na počítače používateľov
  2.7.2016 21:07
  bol rozsypaný
  Reagovať
 3. .. bez problemov reakcia na: Microsoft čelí ostrej kritike za pretláčanie Windows 10 na počítače používateľov
  1.7.2016 11:07
  To asi tazko, bez problemov spet. Vacsine uzivatelov ktorym som reinstaloval PC spet na win 7, aktualizacia tak rozbrblala system ze spet to vratit neslo. A aj to je jeden z dovodov ze su ludia nasrani na taketo primitivne taktiky od Microsoftu.
  Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá