Image
19.3.2014 0 Comments

Microsoft Office pre iPad sú (vraj) konečne na dohľad

Satya_Nadella2.jpg Nový CEO Microsoftu Satya Nadella by mal podľa dostupných informácií predstaviť dlho očakávaný Office pre iPad, a to už 27. marca 2014. Malo by sa tak stať na akcii v San Franciscu, ktorú Microsoft zatiaľ označuje ako „udalosť zameranú na mobilné a cloudové riešenia".

O termíne uvedenia Office pre iPad v marci 2014 sa špekuluje už dlhšie a analytici sú presvedčení, že teraz nemôže ísť ani o nič iné (pretože žiadny iný produkt Microsoftu takého typu by teraz nemal byť vo fáze dokončenia). Hoci Microsoft zatiaľ o detailoch mlčí, všeobecne sa hovorilo o uvedení Office pre iPad v prvej polovici roka 2014. Predpokladá sa, že MS Office pre iPad by mali zahŕňať len základné aplikácie Word, Excel, PowerPoint a OneNote.

Na stiahnutie by mali byť z App Store a je pravdepodobné, že bude vyžadovať na svoju prevádzku zakúpené predplatné na Office 365. A to podobným spôsobom, ako je to pri Office Mobile pre iPhone, ktorý je dostupný od polovice minulého roka. Používateľ má v prípade zakúpeného predplatného možnosť jednej inštalácie Office na PC alebo Macu a jednej na tablete. Tým mohol byť doteraz len tablet s Windows a očakáva sa, že Microsoft rozšíri možnosť využitia licencie aj pre iPad.

Ako si Microsoft poradí so zmenou rozhrania?

Office pre iPad sa vyvíja pod kódovým názvom Miramar a je optimalizovaný na primárne ovládanie formou dotyku, na aké sú zvyknutí používatelia Applu. Súčasne potom Microsoft pracuje na verzii označovanej kódovo ako Gemini, čo je verzia Wordu, Excelu, PowerPointu a OneNote v dizajne Metro. Podľa neoficiálnych zdrojov sa dokončenie Office pre iPad stalo prioritou v druhej polovici minulého roka ešte za Steva Ballmera.

Práve Office bol podľa analytikov totiž jedným z kľúčových riešení, ktoré si Microsoft chcel držať čo najdlhšie len pre Windows. Pretože práve preň si množstvo používateľov a hlavne firiem zaobstaralo nový PC či tablet s Windows. V prípade, že bude plnohodnotný Office k dispozícii aj pre ďalšie mobilné platformy, môže Windows pre veľa kupujúcich stratiť na dôležitosti.

Na podobe ovládania bude záležať

Microsoft stojí aj pred výzvou spojenou s prepracovaným ovládaním, ktoré je optimalizované na dotyk. Klasický Office bol vždy veľmi komplexná aplikácia s množstvom funkcií a so špecifickým ovládaním a pre dotykové displeje musí byť všetko zjednodušené a upravené. Tieto zmeny však zvyčajne majú za následok, že sa používatelia v nových aplikáciách ťažko orientujú. Pri verzii MS Office pre iPad nie je zatiaľ celkom jasné, ako presne bude vyzerať, pretože na verejnosť neunikla žiadna nedokončená verzia.

Ak si chce Microsoft získať používateľov Applu, mal by sa čo najviac prispôsobiť štýlu ovládania iných aplikácií na iPade. Súčasne sa však nesmie až príliš odkloniť od toho, ako boli používatelia zvyknutí vnímať Office v minulosti, aby nemali pocit, že pracujú s nejakým úplne iným kancelárskym balíčkom. Vybalansovať tieto dva trendy nemusí byť nič jednoduché, počkajme teda do 27. marca, aké reakcie Office pre iPad vyvolá.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Architektúra Ice Lake s podporou pre počítačové videnie a rozpoznávanie reči má dostať procesory Intelu do smartfónov

07.12.2016 00:19

Očakáva sa, že na konci roka 2018 Intel uvedie novú rodinu procesorov s kódovým označením Ice Lake. Bude to ďalšia významná architektúra od tohto výrobcu procesorov, nasledujúca po architektúre Skylak ...

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá