Image
24.2.2014 0 Comments

Microsoft Office Online : Nová tvár webových Office

office-2013.jpg Spoločnosť Microsoft sa rozhodla premenovať svoj ​​webový kancelársky balík Office Web Apps, ktorý je prístupný cez webový prehliadač a obsahuje základné verzie Wordu, Excelu, PowerPointu a OneNote. Ten bude teraz niesť ľahšie stráviteľný názov Office Online. Nejde však len o kozmetickú zmenu, ale o celý posun v doterajšej stratégii Microsoftu.

Office Web Apps boli odhalené v polovici roka 2010 po viac ako dvoch rokoch testovania vrátane zhruba ročných verejných beta testov. Žiaľ, neboli doteraz ako samostatné riešenie príliš propagované, a tak boli skôr na okraji záujmu. Aj prístup k nim mohol byť pre používateľov problémom, pretože aplikácie webových Office boli (pravdepodobne úmyselne, pozri ďalej) prístupné len zo SkyDrive - túto cloudovú službu potom Microsoft minulý týždeň premenoval pre zmenu na OneDrive.

Office Online majú novo za cieľ zaujať

O plánovanej zmene kancelárskeho balíčka sa špekulovalo už minulý mesiac, pretože na web unikli informácie odkazujúce sa na tento nový názov. Microsoft na tieto účely zriadil aj špeciálnu doménu officeonline.com, ktorá je však presmerovaná na prominentnú adresu office.com.

Sám Microsoft priznáva, že pôvodný názov nebol príliš šťastný a miatol zákazníkov. Amanda Lefebvrová, manažérka pre produktový marketing v Microsofte, konkrétne tvrdí, že často počúvala od zákazníkov, že slovo Apps v názve ich miatlo a mysleli si, že ide o niečo, čo musia inštalovať alebo sťahovať z nejakého obchodu s aplikáciami. V skutočnosti však išlo celý čas o on-line službu.

Nejde len o premenovanie

Microsoft takisto pripravil v duchu novo využívaných grafických prvkov aj štartovú stránku na lokalite Office (https://www.office.com/start/default.aspx), z ktorej sa dajú spúšťať jednotlivé on-line aplikácie, ktoré boli tiež zodpovedajúcim spôsobom premenované. Napríklad Word Web App sa teraz volá Word Online a podobne. Nedošlo však len čisto k premenovaniu, nové aplikácie dostali niekoľko zlepšení - napríklad veľkú knižnicu šablón pripravených na použitie a aj prepínač aplikácií, ktorý je zobrazený v hornej časti jednotlivých aplikácií a umožňuje vyvolať ktorúkoľvek inú.

Aj používatelia, ktorí sú zvyknutí na MS Office 2010 alebo Office 2013 z bežných PC, môžu kliknutím na príslušné tlačidlo otvoriť dokument aktuálnej on-line aplikácie v bežnej desktopovej aplikácii. To sa však, žiaľ, netýka používateľov počítačov Mac, aj keď majú nainštalovanú desktopovú verziu Office pre Mac 2011, kde otváranie on-line dokumentov nefunguje.

V novembri minulého roka Microsoft v tichosti ďalej pridal možnosť spolueditácie dokumentov v reálnom čase, čo sa hodí najmä pri tímovej práci. V januári 2014 potom Microsoft aktualizoval vzhľad rozhrania webových aplikácií Office, aby viac zodpovedalo dizajnu, ktorý sa teraz snaží presadzovať.

Prečo boli pôvodné Office Web Apps málo viditeľné?

Office Online sú k dispozícii zadarmo, a to aj na komerčné využitie, ale treba mať vytvorený účet Microsoftu. Tieto webové aplikácie sú takisto súčasťou väčšiny plánov predplatného komplexnejších balíčkov Office 365, na ktoré sa Microsoft snaží lákať tak firmy, ako aj domácich používateľov. Tu je potom k dispozícii aj prepojenie so SharePoint serverom, ktorý slúži ako centrálny hub a platforma na spoluprácu s cieľom uchovávania, zdieľania a prezerania dokumentov.

Microsoft sa dlhší čas rozvoja svojho on-line kancelárskeho balíčka obával, pretože mu podľa analytikov hrozilo, že preto klesnú predaje klasických licencií desktopových Office. Tie sú preň pritom veľmi výrazným zdrojom príjmu. Pravdepodobne aj preto boli Office Web Apps málo propagované. No najmä tlak od konkurenčného Googlu prinútil Microsoft k zmene svojej politiky a posilneniu viditeľnosti svojho kancelárskeho balíčka na webe.

Až čas ukáže, ako sa tento krok prejaví na obrate s licenciami Office, ale podľa analytikov je pomerne reálne, že veľa menej náročných používateľov či menších firiem by si mohlo s bezplatným balíčkom Office Online vystačiť. Microsoft tiež sľúbil, že Office Online budú podporované aj na platforme Android, čo je ďalší významný krok, ktorý by však v budúcnosti mohol pre Microsoft znamenať, že firmy a používatelia nebudú už nútené zaobstarať si operačné systémy Windows, na ktorých je Office jedna z najčastejšie prevádzkovaných aplikácií.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Podpora Windows 7 sa skončí o tri roky. Tento rok končí Vista a kancelársky balík Microsoft Office 2007

19.01.2017 00:25

Svetovo najpopulárnejší desktopový operačný systém Windows 7 má už takmer 8 rokov. Blíži sa termín oficiálneho ukončenia jeho podpory, ktorý Microsoft určil na 14. januára 2020. Tradičná podpora sa s ...

Produkty

Inovatívne tepelné kamery pre smartfóny prichádzajú na trh

19.01.2017 00:20

Výrobca tepelných kamier Flir Systems odhalil svoju novú kameru, určenú pre Android. Kamera Flir One sa k smartfónu pripevní prostredníctvom portu USB typu C a používateľovi poskytne tepelný obraz obj ...

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá