Image
10.12.2015 0 Comments

Microsoft Lumia 950 ako plnohodnotný pracovný nástroj – prvé dojmy

Od vlajkových lodí sa očakávajú rôzne pokročilé funkcie. Prémiové modely Lumia 950 a 950 XL od Microsoftu posunuli možnosti mobilných telefónov na novú kvalitatívnu úroveň. V spolupráci s príslušenstvom Microsoft Display Dock HD-500 poslúžia nové vlajkové Lumie v mnohých situáciách ako plnohodnotný počítač.

Lumia 950 je k dispozícii vo viacerých variantoch. Prívlastok XL avizuje väčší, 5,7-palcový displej. Základný variant má displej s uhlopriečkou 5,2". V obidvoch prípadoch má displej OLED rozlíšenie Quad HD, teda 2560 × 1440, čo predstavuje hustotu pixelov 564, respektíve pri väčšej uhlopriečke 518 ppi. Konštruktéri si uvedomili väčšiu potenciálnu zraniteľnosť veľkého displeja, preto ho chránia odolným sklom Corning Gorilla Glass 4.

continuum8.jpg

Menší súrodenec má krycie sklo „trojkového" radu. Displejom sa rozdiely medzi modelmi nekončia. Lumiu 950XL poháňa osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 810, základný variant 950 má trochu slabší procesor Snapdragon 808 so šiestimi jadrami. Obidva modely majú 3 GB operačnej pamäte a úložný priestor s kapacitou 32 GB, rozšíriteľný pomocou karty microSD na maximálnu kapacitu 200 GB. Keďže všetky Lumie modelového radu 950 môžu pomocou funkcie Continuum spúšťať aplikácie aj na veľkej obrazovke, majú ich procesory kvapalinové chladenie. Dvojica adaptívnych antén je zárukou signálu aj v limitných situáciách pri akomkoľvek spôsobe držania telefónu. Vymeniteľná batéria má kapacitu 3000, respektíve 3340 mAh pri väčšom modeli. Port USB Type-C umožňuje nielen pripojenie novej generácie príslušenstva, ale predovšetkým rýchle nabíjanie. Na polovicu kapacity nabijete batériu za menej ako polhodinu.

Bezdrôtové nabíjanie je v tejto triede samozrejmosť. Daňou za túto funkciu je plastové telo. Konkurencia čoraz viac začína využívať ako materiál na zadné steny vlajkových lodí tvrdené sklo. Keď spomíname kompromisy, v balení nájdete rýchlonabíjačku a kábel USB Type-C. Slúchadlá v štandardnom balení nenájdete, sú však v balení Lumie distribúcii Orange. Okrem štandardnej senzorovej výbavy disponuje nová Lumia aj barometrom. Možnostiam špičkového fotoaparátu s rozlíšením 20 Mpx, disponujúceho optickou stabilizáciou obrazu a bleskom s tromi RGB LED diódami, a autentifikácii používateľa pomocou fotografie očnej dúhovky budeme venovať samostatné články.

Continuum2.jpg

Práca na veľkom monitore

Najviac sme boli zvedaví na funkciu Continuum. Naozaj dokáže tento telefón fungovať ako provizórny počítač? Pripojenie televízora, projektora či monitora pomocou rôznych technológií, napríklad Miracast, umožňujú aj platformy Android a iOS, ale na monitore vidíte de facto rovnaký obraz ako na displeji telefónu, lenže väčší, a tak môžete napríklad sledovať video či hrať vhodnú hru. Používanie napríklad textového editora bude rovnako ťažkopádne ako na telefóne. Pri Lumii 950 je všetko inak. My sme funkciu Continuum testovali s využitím špeciálneho príslušenstva Microsoft Display Dock HD-500, pripojeného cez USB Type-C. Maximálne rozlíšenie obrazu je full HD 1080p pri 60 fps.

Dokovacia stanica má tri porty USB 2.0, napája sa cez konektor USB Type-C a zabezpečuje aj napájanie pripojeného telefónu. Malo by to fungovať aj bez tohto príslušenstva tak, že k telefónu pripojíte cez bluetooth klávesnicu a myš a k displeju sa pripojíte cez bezdrôtovú technológiu Miracast, prípadne cez Miracast/HDMI dongle tretích strán. Continuum umožňuje využívať monitor alebo televízor ako primárnu obrazovku, pričom dotykový displej telefónu môžete využiť ako touchpad pri prezentovaní alebo ho využívať klasicky, teda napríklad počas písania dokumentu vo Worde môžete telefonovať.

Na primárnej veľkej obrazovke môžete spúšťať univerzálne aplikácie Windows 10 a dokonca využívať aj prepínanie medzi súčasne bežiacimi aplikáciami pomocou tlačidla Zobrazenie úloh rovnako ako na tablete či notebooku s Windows 10. Ponuka Štart s dynamickými dlaždicami sa zobrazí vľavo dole v rovnakom usporiadaní ako na displeji telefónu. Najčastejšie budete pravdepodobne využívať predinštalované aplikácie Office, teda Word, Excel, Outlook, PowerPoint a OneNote. Presnejšie ich verzie UWP, ktoré v zásade poskytujú rovnaké možnosti ako ich desktopoví súrodenci, no ich ovládanie je prispôsobené širokému spektru zariadení a dotykovým displejom. Vaše možnosti hoci v hotelovej izbe sa razom rozšíria z písania niekoľkoriadkových správ či editovania dokumentov na plnohodnotnú tvorbu dokumentov. Na plnohodnotnú prácu potrebujete, samozrejme, klávesnicu a myš, ale aj bez nich dokážete využiť zobrazenie dokumentu na veľkej obrazovke, pričom drobné úpravy môžete robiť pomocou klávesnice na dotykovom displeji telefónu.

Aplikácie Office fungovali na veľkom displeji excelentne, rovnako aj zobrazovanie webových stránok vrátane graficky náročných. Testovali sme aj najčastejšie používané aplikácie UWP. Fungovali všetky, no nie všetky naplno využívali možnosti veľkého displeja. V tomto majú aplikácie od Microsoftu mierny náskok, pretože vývojári tretích strán majú možnosť ladiť podporu Continua až teraz, samozrejme, ak investujú do novej Lumie 950, prípadne ďalších modelov, ktoré túto funkciu budú podporovať. Niektoré funkcie a aplikácie sú stále v štádiu vývoja, v praxi sa to prejavovalo tak, že pri aktivovaní funkcie sa na veľkom displeji zobrazil oznam, že tento úkon musíme v aktuálnej verzii realizovať na displeji telefónu.

Z hľadiska výkonu je na tom Lumia 950 lepšie ako mnohé tablety či notebooky s procesorom Intel Atom, napríklad Qualcomm Snapdragon 810 je približne o 15 percent výkonnejší než Intel Atom Z3580 a 3 GB RAM predstavujú v tejto triede nadštandard. Ani pri náročných aplikáciách nestúpla teplota Lumie nad akceptovateľných 42 stupňov.

Samozrejme, treba zvážiť, či na pracovnej ceste vystačíte s Continuom, inak povedané, či budete mať k dispozícii displej a externú klávesnicu na plnohodnotnú prácu alebo si pribalíte aj tablet alebo ultrabook s Windows 10.

Podrobný článok o možnostiach technológie Continuum vrátane praktických skúseností prinesieme v prvom budúcoročnom čísle PC REVUE.

Ceny: Lumia 950 - 599 €, 950 XL - 699 €, Display Dock 99 €


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá