Image
14.1.2015 0 Comments

Megatest smartfónov – štíhle aj odolné, selfie aj e-ink

_MG_8575.jpg Zdá sa, že výrobcovia sa rozhodli zaplaviť trh novými modelmi. Testovali sme rôzne typy zariadení. Môžeme konštatovať, že stredná trieda telefónov ožíva. Výrobcovia presúvajú do cenovej hladiny okolo 200 eur funkcie, za ktoré by ste ešte v minulosti museli priplatiť minimálne 100 eur, a aj to by ubrali niekde inde.

Lacné telefóny sú samostatná kategória. Len málo z nich ničím vyniká. Ich hlavná úloha je poskytnúť čo najnižšiu cenu. Zmeny sa udiali aj tu a chválime, že lacný telefón už neznamená hrubú a neforemnú „tehlu".

qr_test_telefonov.jpg  

Predstavujeme najnovšie smartfóny od firmy Lenovo - Vibe X2 a Z2. Uvidíte tak dizajnovú novinku a lacnejšiu vlajkovú loď od tohto populárneho výrobcu


69 tab.jpg

71.jpg

Pozrite si, ako funguje najnovší Desire EYE, ktorý býva marketingovo označovaný ako Selphi telefón. My vás presvedčíme, že má oveľa viac funkcií a veľmi dobre sa používa aj v bežnej prevádzke. Pri fotografovaní predbieha bežné lacné kompaktné fotoaparáty.

Acer Liquid E700

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg Tento model je odpoveď pre používateľov, ktorí sú často na cestách a hľadajú smartfón s dlhou výdržou. Navyše dostanete model až na tri micro SIM karty, čo na rozdiel od ázijského trhu u nás bežne nevidieť.

Telefón má plastové telo s povrchovou úpravou vo forme jemného pogumovania. Vďaka zaobleným hranám sa dobre drží v ruke a aj napriek väčším rozmerom sa nešmýka. Možno by sme chceli o niečo užší profil, no výdrž tento fakt bohato kompenzuje. Akumulátor s kapacitou 3500 mAh v našom prípade napájal telefón takmer cele dva dni. Pravda, závisí to od používania. No tam, kde iné modely týchto rozmerov a ceny poskytli výdrž tak akurát od rána do večera, my sme mali ešte 60 % kapacity akumulátora. 

AcerLiquidE700Trio_20.jpg

Predná strana môže pomýliť dierovaním nad displejom, čo by naznačovalo stereoreproduktory. Zvuk sa však šíri len zo spodného, vrchný je klasicky použitý len počas hovoru. Netradičné je pridanie prisvetľovacej diódy k prednému fotoaparátu. Naboku je ovládanie hlasitosti a nad ním konektor microUSB. Na pravej strane je trochu nepraktický pre tých, ktorí majú nabíjačku po svojej ľavej ruke. Zadná strana má tlačidlo AcerRAPID na rýchly prístup k dvom funkciám. Reakciu na krátke a dlhé stlačenie si môžete nastaviť a spúšťať tak napríklad fotoaparát. Tlačidlo na vypnutie displeja je hore, je tu aj konektor na pripojenie slúchadiel.

Podľa špecifikácie je tu štvorjadrový CPU, no ide o pomalší model. Je trochu škoda, že to vidno aj v rozhraní, nielen pri práci s náročnejšími aplikáciami a hrami. Telefón mal občas spomalené reakcie, čo pripisujeme najmä procesoru. Operačnej pamäte je tu dostatok, rovnako aj kapacity úložného priestoru. Ten však bez problémov rozšírite o ďalších 32 GB cez kartu microSDHC.

Acer pridáva v štandardnej inštalácii aplikácie na správu dokumentov a zdieľanie dát. O svojich zákazníkov sa výrobca stará príkladne. Počas nášho trojtýždňového testu sme získali tri aktualizácie systému zlepšujúce a opravujúce aktuálne funkcie. Špecialitou je aj zvuk DTS. Inde nájdete len rozšírenie v podobe povolenia tejto funkcie. Tu je kompletné nastavenie výšok a basov vrátane dvoch ekvalizérov. Jeden sa aplikuje pri prehrávaní hudby, druhý pri filmoch. S 5-palcovým displejom a univerzálnym použitím tohto telefónu sme túto funkciu vskutku uvítali. Pozitívne hodnotíme aj kvalitu fotiek. Niektoré boli síce s vyšším kontrastom farieb, než by sme čakali, no ich ostrosť sa zíde najmä študentom pri fotení rôznych materiálov.

Hodnotenie

Kvalitné spracovanie, veľký displej, nadštandardná výdrž, tlačidlo AcerRAPID
Pomalší procesor


Cena: 199 EUR
Zapožičal: Acer

ASUS Zenfone 5

Zenfone 5 je najväčší v tejto modelovej sérii. Je dostupný v niekoľkých farbách a okrem funkcií si dal výrobca záležať aj na spracovaní tela. Je z plastu, ale povrchová úprava dotvára celkový dojem. Zadná strana je matná a najlepšie to uvidíte na fialovej alebo červenej farbe zadného krytu. Predná strana má zase na spodnej strane spracovaný rám s kruhovým frézovaním mikrozárezov. Podobné odlesky poznajú majitelia Zenbookov. Pod displejom sú hardvérové tlačidlá, takže HD displej máte vždy celý na vybranú aplikáciu. Podstatná vlastnosť pre mnohých bude fakt, že ide o dual micro SIM telefón.

sku60220_5.jpg

Smartfón sa vyznačuje aj vynikajúcou cenou vzhľadom na svoje parametre a celkovou pridanou hodnotou. Procesor Atom od Intelu umožňuje využívať telefón na všetky bežné činnosti a všimli sme si, že problém mu nerobia ani náročnejšie úlohy. Na druhej strane je dostatočne úsporný, aby vydržal celý deň bežnej prevádzky. S režimami úspory sa dostanete na dva pracovné dni. Telefón mal v našej konfigurácii 2 GB RAM, čo sme ocenili pri surfovaní na internete alebo hraní hier. Po prepnutí sa prehliadač neobnovil do režimu uloženia, ale bol pripravený aj s vopred načítanými stránkami.

Je jasné, že výkonovo sa nedá tento model porovnávať s vyššou triedou, no v strednej triede necháva ostatné smartfóny za sebou. A dostávame sa k rozhraniu ASUS ZenUI. Nejde len o tapety a pár kozmetických zmien. Výrobca pridal maximálnu prepojenosť jednotlivých programov so svojimi špecializovanými aplikáciami. Napríklad zmeškaný hovor si môžete uložiť do plánovača na neskoršie pripomenutie. To platí aj pre SMS alebo pre obsah na webe atď. Jednoducho prepojenie budete pociťovať už od začiatku práce s telefónom. Uzamykacia obrazovka zobrazuje nadchádzajúce udalosti. Príjemné je aj automatické vkladanie počasia do zobrazenia pre lokalitu, kde sa udalosť má konať.

Zenfone 5 je vlastne vlajková loď v strednej kategórii a má prémiové funkcie. Gorilla Glass 3 so špeciálnou vrstvou zabraňujúcou prichytávaniu odtlačkov by ste v tejto kategórii hľadali márne. Displej sa dá navyše ovládať aj rukavicami. Dobre použiteľný je aj fotoaparát. Ocenili sme jeho rýchlosť zaostrovania a fotenia. Umelé osvetlenie aj tu potrebovalo korekciu, počas bežného dňa ním však zhotovíte veľmi dobré fotky.

Hodnotenie

Kvalita vyhotovenia a dizajn, maximálne prepracované rozhranie ZenUI, fotografovanie, nadštandardné parametre v tejto kategórii
Žiadne podstatné

Cena: 199 EUR
Zapožičal: ASUS

Caterpillar B15Q

Odolný telefón CAT sme v minulosti už predstavili. Tento dual SIM model je v podobe inteligentného telefónu s operačným systémom Android. Konštrukčne jasne vidieť, že zameranie na odolnosť bola najvyššia priorita. Boky sú spevnené hliníkovými časťami, spodná a horná hrana sú pogumované. Dôvod, prečo výrobca zvolil takúto kombináciu, je jednoduchý. Pri páde sa vyvíja najväčší tlak práve na rohy a guma sčasti stlmí nárazy. Displej je akoby mierne zapustený v okrajoch telefónu. 

CatB15Q.jpg

Na ovládanie slúžia tri dotykové tlačidlá. Hoci je ovládanie možné aj v rukaviciach, je jasné, že bez hardvérových tlačidiel to nie je také jednoduché. Preto aj keď je tu zdanlivo menej miesta, nepočítame s tým, že sa niekto pokúsi zložitejšie funkcie aktivovať v rukaviciach. No s mokrými rukami je to možné a telefón má špeciálne upravený displej. Na drvivej väčšine dotykových displejov kvapky vody narušia rozpoznávanie vodivosti a prestanú fungovať. Bočné tlačidlá sú tri, dve na hlasitosť a jedno na vlastnú funkciu.

Horné žlté tlačidlo slúži na vypnutie displeja. Audiokonektor na hornej strane je zakrytý gumovým krytom, podobne aj konektor microUSB na bočnej hrane. Nevýhodné je jeho zapustenie. Nie každou nabíjačkou sa nám ho podarilo nabiť. Tá v balení má samostatný konektor vystrčený viac von z plastovej časti. Škoda, toto môže byť občas trochu nepríjemné, ak nemáte kábel dodávaný k telefónu. Do hlučného prostredia sa hodí mikrofón s funkciou rušenia okolitého hluku a hlasitý reproduktor. Telefón odolá pádu z výšky 1,8 m.

Je to podstatne viac, než uvádzajú iní výrobcovia. Zatiaľ čo tí garantujú odolnosť z jedného metra, tu je to skoro dvojnásobok. Pri tomto modeli sa nám páčila aj možnosť jednoduchšieho odobratia krytu. Nie sú tu skrutky, iba poistka s odsúvaním. Podobne ako pri notebookoch. Prežije aj pol hodiny vo vode v hĺbke 1 metra a pracuje pri teplotách -20 ÷ 55 °C.

Výkonovo je to stredná trieda. Občas je telefón pomalší, najmä pri prvotnom zapínaní programov. Vcelku však nevybočuje z priemeru a používatelia, ktorí si ho kúpia pre jeho odolnosť, mu iste odpustia občasné spomalenie aj menšiu kapacitu úložného priestoru, prípadne len základné rozlíšenie displeja.

Hodnotenie

Skutočne odolné telo, dual SIM, jednoduché odňatie krytu, ovládanie aj na mokrom displeji, klávesnica SwiftKey
Nízke rozlíšenie displeja, výkon na menej náročné používanie

Cena: 329 EUR
Zapožičal: Caterpillar

Colorovo CityTone Vision

Telefón za veľmi príjemnú cenu, ktorý nevyzerá ako tehla? V Colorove aj toto zvládnu a ešte pridajú podporu dual SIM. A hoci to nie je iPhone, aj tento telefón sa dá ohnúť J. Chválime veľmi príjemné materiálové spracovanie. Zmäkčené plasty použité na zadný kryt sú skutočne príjemné na dotyk, no zároveň sú aj silným magnetom na mastnoty a odtlačky prstov. V ruke sa telefón drží pohodlne, pretože je kompletne zaoblený. MicroUSB aj audiokonektor sú na hornej strane, na boku potom tlačidlá na ovládanie hlasitosti a vypnutie displeja. Klasika, ktorá však funguje. Sme radi, že výrobca neumiestnil tlačidlo vypnutia na hornú hranu, no za umiestnenie konektora na nabíjanie ho nemôžeme extra pochváliť. Displej má uhlopriečku 4,66" a nižšie rozlíšenie než HD. Je to tak trochu daň za cenu. Pod displejom sú hardvérové tlačidlá, takže máte k dispozícii úplné rozlíšenie displeja.

ColorovoCTV.jpg

Telefón má základné rozhranie operačného systému, žiadne nadstavby tu nie sú. Používateľ si bude musieť nahrať z Google Play vlastné. Pri bežnom používaní je telefón relatívne dobre ovládateľný. Prepínanie aplikácií občas vyžaduje viac času, no v tejto triede nevybočuje z očakávaného výkonu. Prekvapivo svižný bol fotoaparát, treba však počítať s tým, že fotky budú mierne zašumené a vernosť farieb tiež potrebuje doladiť, napríklad softvérovo cez počítač. Výhodná je podpora dvoch SIM kariet súčasne. Základný úložný priestor si budete musieť rozšíriť cez kartu microSDHC. Sklamaním pre nás bola nutnosť vypnúť telefón pred výmenou karty.

Model CityTone Vision je tenký telefón, ktorý má za veľmi dobrú cenu poskytnúť výkon v nižšej strednej triede. To sa podarilo, neočakávajte špeciálne funkcie ani rozšírenia.

Hodnotenie

Tenké telo, 4-jadrový CPU, rýchlosť zaostrovania fotoaparátu
Pomalšie prepínanie aplikácií, slabšia kvalita fotiek

Cena: 109,90 EUR
Zapožičal: ColorovoHTC Desire 510

Telefón LTE za super cenu. Toto je hlavný ťahák 510-ky, ako ho prezentuje výrobca. Bez pochýb je to parameter, ktorý ocenia používatelia, ale vzhľadom na FUP a ceny skôr na iných než slovenských trhoch. Neznamená to však, že by to bola jediná výhoda tohto zariadenia. Kvalitné telo je vyhotovené v kombinácii plastu a polykarbonátu. To znamená, že je dostatočne odolné a takisto aj príjemné na dotyk. Telefón je zástupca strednej triedy, ktorý sa vybral cestou poskytovania rýchlych dát a vyvážených parametrov. 

Unlock-the-HTC-Desire-510.jpg

Displej má nižšie rozlíšenie, no v praxi sme to až tak nebadali. Jediné, čo nám prekážalo, sú pozorovacie uhly. Na telefóne s uhlopriečkou 4,7" sme sledovali aj filmy a treba si ho otočiť tak, aby bol displej síce naležato, no hornou hranou nahor. Naopak toho veľa neuvidíte. Pri bežnom pozeraní sa na telefón nebudete pociťovať absenciu panela IPS. Ovládacie tlačidlá výrobca presunul na displej, tým vznikol okolo neho dosť veľký rám. Je to trochu škoda, pretože to kazí celkový dojem.

Miesto na reproduktory nie je potrebné, keďže práve v tomto variante nie je systém stereoreproduktorov ako pri modeloch One alebo vyšších modeloch Desire. Zadná strana má fotoaparát bez prisvetľovacej diódy. Tlačidlo na vypnutie displeja je na hornej hrane. Už pri takomto rozmere by sme ho prijali na bočnej hrane. Tu nájdete len tlačidlá hlasitosti, fotoaparát sa ovláda virtuálne. Telefón má 1 GB RAM, čo je v tejto triede štandardná kapacita. Úložný priestor s kapacitou 8 GB sa dá rozšíriť až na nadštandardných 128 GB.

V praxi sme nemali žiadne problémy s rýchlosťou telefónu. Štvorjadrový CPU si svoju úlohu plní veľmi dobre. Integrácia HTC Sense 6.0 dáva používateľovi voľnú ruku v tom, aké farebné schémy bude systém používať, takisto aj široké možnosti ovládacieho rozhrania. Na tie sme boli zvyknutí už z predošlých verzií tejto nadstavby. Nechýba teda obrazovka BlinkFeed s príjmom aktuálnych správ. Medzi kanálmi nájdete aj náš redakčný, takže novinky zo sveta IT sa budú objavovať na hlavnej obrazovke.

Špecialitou tohto modelu je možnosť použitia s krytom Dot View, ktorý je určený práve pre model Desire 510. Aj bez toho, aby ho bolo treba otvoriť, môžete odpovedať na zmeškané hovory zobrazené na kryte, prechádzať zmeškanými udalosťami, mať prehľad o aktuálnom čase a počasí a vyberať rôzne motívy.

Hodnotenie

Pevné telo, zaoblené hrany, rýchle rozhranie, HTC Sense 6.0, LTE, cena
Bez blesku

Cena: 159 EUR
Zapožičal: HTC

HTC Desire EYE

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg Tento model je na fotenie. Vidno to z dizajnu, ale veľa prezrádza aj špeciálny názov tohto selfie modelu. Produktová séria Desire tak opäť dostáva model vybočujúci z radu a bez pokračovania v číselnom označení. Zmenou prešiel aj dizajn, ktorý je v dvoch farbách podľa zvoleného variantu. Veľmi sa nám páčilo vyhotovenie telefónu. Materiál má jemné pogumovanie. Keď ho chytíte do ruky, nebudete ho chcieť pustiť. Zadná strana aj boky sú príjemné na dotyk. Podstatou je predná strana, ktorá vyzerá značne „hi-tech". 

HTC_Desire_Eye_Matt_Blue_Stack_300dpi.jpg

Fotoaparát s LED bleskom je neprehliadnuteľný a rovnako ako na prednej aj na zadnej strane má rozlíšenie 13 Mpx a možnosť nakrúcať video vo full HD. Tomuto modelu nechýba ani dvojpolohové tlačidlo na fotografovanie na pravej hrane. Samozrejmé sú tlačidlá na vypnutie displeja a úpravu hlasitosti, hoci by mohli byť umiestnené bližšie k stredu tejto hrany. Predsa len telefón má 5,2-palcový displej a nestratí sa ani vo veľkej dlani. Za zmienku stoja aj tri mikrofóny. Jeden vedľa predného fotoaparátu, druhý na spodnej hrane vedľa konektora microUSB a tretí na zadnej strane. Zostava vytvorí čistý zvuk najmä na hlasité telefonovanie.

Fotografovanie je hlavná výhoda tohto modelu. Nemusíte sa rozhodovať, ktorý foťák použijete, oba sú si rovné. Fotografie selfie budú vyzerať rovnako dobre ako zo zadného objektívu. Ide o širokouhlé varianty, na mieste by teda bolo označovanie „groupie". Pokojne sa do hľadáčika zmestíte aj štyria, pričom fotíte len na vzdialenosť držania telefónu v ruke. Zaujímavý je režim fotenia oboma kamerami naraz. Kvalita fotografií je špičková, a to aj pri tmavých scénach a umelom osvetlení. Lacný kompakt nechajte doma, toto je mobil, ktorý poslúži na oslavách aj výlete alebo pri fotografovaní dokumentov v rámci mobilných skenovacích aplikácií.

Technické parametre hodnotíme na jednotku. Je to telefón s najnovšou verziou OS Android KitKat, má 2 GB RAM a 16 GB úložného priestoru. Najnovší CPU Snapdragon 801 dodáva výkon na najnáročnejšie používanie. Ide o high-end telefón, a tak detaily ako LTE, NFC, Wi-Fi A/B/G/N alebo podporu rozširujúcich kariet až do 128 GB netreba nejako zvlášť vyzdvihovať. V benchmarkoch si počínal dobre, rovnako aj v celkovej rýchlosti počas nášho testovania. Je to pohotový telefón, na ktorý nebudete čakať. Má aj špeciality ako aktivovanie displeja poklepaním na obrazovku alebo úplné odomknutie potiahnutím prsta zdola nahor. Gest je viac, podporované sú ťahy prstom do všetkých smerov a používateľ si definuje, aká akcia sa má vykonať.

Nevýhodné je zatiaľ slabé odladenie firmvéru, niektoré aplikácie sa nedali spustiť, kým sme telefón nereštartovali. Takisto treba, aby výrobca zapracoval na výdrži. Je to riadny žrút a ledva sme s ním vydržali od rána do večera.

Hodnotenie

Spracovanie a použité materiály, skvelé fotoaparáty, rýchlosť telefónu, nastaviteľné gestá dotykov
Občasné padanie aplikácií, spotreba

Cena: 499 EUR
Zapožičal: HTC

Lenovo Vibe X2

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg Netradičný telefón s trojvrstvovou konštrukciou plus štvrtou vo forme displejovej časti. Dizajn telefónu pristane, vybrať sa dá z troch gradientových prechodov (červená, žltá, striebrosivá) a v každej sa Vibe X2 odlíši od ostatných modelov na trhu. Vďaka plastovým materiálom má telefón hmotnosť iba 120 gramov a poznať to už po vybalení. Konečne vynikajúci telefón s nízkou hmotnosťou. Je štíhly a na boku má podlhovasté tlačidlá na úpravu hlasitosti a vypnutie displeja, fotí sa virtuálnym tlačidlom. Na druhej hrane je slot na kartu micro SIM. Rozširujúci slot na pamäťové karty tu nie je. Pri kapacite 32 GB úložného priestoru nám však ani nechýbal. Zadná strana má okrem fotoaparátu aj konektor na pripojenie k externému reproduktoru alebo akumulátoru v tvare základného krytu. Ten už máte v balení ako štandardne dodávané príslušenstvo. Telefón sa dobre drží v ruke, pretože hrany sú jemne zaoblené, navyše je úzky. Preto aj napriek jeho dĺžke bude vhodný aj pre menšie dlane.

G3_P.jpg

Telefón je poháňaný 8-jadrovým CPU od MediaTeku. Správa sa veľmi svižne, no bez benchmarkov a technickej špecifikácie by sme zatiaľ nevedeli posúdiť, či ide o štvorjadro z dielne Qualcommu alebo papierovo výkonnejší model od konkurencie.

Čoraz viac výrobcov ruší hlavné menu v Androide a ponecháva menu len v štýle iOS. Aj tu môžete aplikácie umiestňovať len na hlavnej obrazovke. Lenovo pridáva vlastné aplikácie na fotografovanie, zálohovanie a zdieľanie dát. Sú podľa nás užitočné a minimálne program na zálohovanie nastavení, SMS atď. nájde uplatnenie. Pridané sú aj témy s rôznymi pozadiami a grafickým štýlom ikon. Páčilo sa nám aj grafické ladenie prostredia. Špeciálna sekcia nastavení umožňuje prispôsobenie vlastností spolupracujúcich so senzormi. Napríklad zapínanie displeja tlačidlami hlasitosti, odpovedanie na hovor priložením k uchu, inteligentné podsvietenie obrazovky alebo Smart Scene. Užitočná funkcia, ktorá na základe času alebo dostupnosti access pointu prepne telefón do nastaveného režimu a zmení nastavenie jeho funkcií. Výborná vec napríklad na stíšenie hovorov, ak máte stretnutie v kaviarni a nechcete byť pri ňom rušení telefónom.

Fotoaparát fotí veľmi dobre, no jeho preostrovanie nám čiastočne prekážalo. Aj pri menšom zachvení si preostril fotografiu, čo znamenalo dve sekundy navyše, ktoré vás mohli nečakane prekvapiť. Farby aj ostrosť sú na vysokej úrovni. V praxi sme boli spokojní azda s každou fotkou a takmer žiadna nevyžadovala dodatočné úpravy.

Hodnotenie

Konštrukcia a hmotnosť, možnosť dokúpiť akumulátor vo forme krytu, svižnosť systému, podlhovastý tvar vhodný aj do menšej ruky, Vibe UI 2.0, kvalita fotiek
Časté preostrovanie fotoaparátu

Cena: 399 EUR
Zapožičal: Lenovo

Meizu MX3

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg V Číne vedia robiť prémiové telefóny a vidno to aj na tomto netradičnom kúsku. Podobá sa na iPhone 3GS, no cena je úplne inde a technologická výbava takisto. V oboch prípadoch v prospech Meizu. Kvalitne spracované telo sa príjemne drží v ruke a je odolné proti škrabancom. Zhotovené je z hliníka v kombinácii s magnéziovou zliatinou. Na prednej strane je displej s vysokým rozlíšením 1080 × 1800 bodov, čo sme tu ešte nemali. 

Meizu-MX3-official-images-and-specs.jpg

Pod displejom je jediné dotykové tlačidlo s kruhovým podsvietením. Intenzitu podsvietenia si môžete nastaviť. Drobnosť, ktorá poteší, navyše dlhé podržanie tlačidla uzamkne telefón. Komu je to pohodlnejšie, nemusí dočiahnuť prstami na hornú hranu, kde je popri audiokonektore aj bežné tlačidlo na vypnutie. Na boku je ovládanie hlasitosti, spodná hrana má konektor microUSB. Špecialitou je výkon a zároveň úsporný chod. Vďaka čipovej súprave Exynos 5 Octa 5410, ktorá kombinuje dva štvorjadrové CPU, si vychutnáte aj náročné hry a zároveň telefón s prehľadom vydrží celý deň náročnejšieho používania. S týmto smartfónom využijete aj Wi-Fi 5 GHz. Fotoaparát na zadnej strane má rozlíšenie 8 Mpx a nechýba ani prisvetľovacia dióda. Fotí veľmi dobre, spokojní sme boli aj s rýchlosťou zaostrenia a režimom multishot na zosnímanie 30 snímok v jednej dávke.

Zmena, ktorú zbadáte hneď po zapnutí, je vzhľad systému. Ide o špeciálnu nadstavbu Flyme OS 3.0, ktorá kompletne mení vzhľad prvkov pôvodného systému Android. Ten je tu len ako jadro. Zmena sa dotkla aj vzhľadu klávesnice. Je to trochu nezvyčajné vidieť na telefóne len veľké tlačené písmená, preto si treba dať pozor, kedy stlačíte virtuálny Shift. Používa sa podobne ako na iOS, teda napríklad na zadanie dĺžňa si stlačíte najprv tento „mŕtvy" kláves, až potom požadované písmeno.

Používanie náročnejších aplikácií až tak nezahrieva telefón. Výrobca popracoval na odvode tepla cez viacvrstvové konštrukčné vyhotovenie. Schladí sa bezpečne aj silný trojjadrový CPU PowerVR SGX544. Telefón sa takmer neprehrieva, no keď ho zahrejete na náročnej 3D hre, bude teplý aj displej. Výrobca nezabudol ani na zvuk. Použil čip Wolfson WM5102, ktorý má odstup signálu od šumu 113 dB a v spojení s integrovaným reproduktorom umožní prehrávať kvalitný zvuk. Toto rozhodne nebýva pravidlom. Pri filmoch aj hrách budete určite spokojní, hoci tu nie je stereofónny systém.

No nie je tu len pokrok a výhody. Zapracovať treba na stabilite niektorých aplikácií, ako je napríklad Chrome, ktorý občas padá. Zatiaľ si sem nenainštalujete ani aplikáciu Mailbox. Drvivá väčšina najpoužívanejších programov však beží bez problémov. Takisto sme museli inštalovať samostatnú aplikáciu na uzamknutie orientácie obrazovky. Výrobca na to akosi zabudol. Rovnako bude treba nainštalovať drvivú väčšinu aplikácií od Googlu, ktoré sú inde už v inštalácii systému.

Hodnotenie

Dizajn a kvalita spracovania, vysoké rozlíšenie displeja, širší displej, technologické inovácie a výbava, fotoaparát
Stabilita niektorých programov, treba ešte popracovať na vyladení systému

Cena: 349 EUR
Zapožičal: Meizu

YotaPhone

Kým ostatné telefóny sa predháňajú vo veľkosti jednotlivých parametrov, ruský výrobca ide trochu iným smerom. Telefón má totiž dva displeje. Jeden bežný ako na iných telefónoch, druhý je vo forme elektronického papiera. Konštrukcia sa nemusí páčiť každému. Nepochopili sme, prečo sa zadná strana s e-inkom zahla pri hornej hrane. Možno to vyzerá pekne, ale čítaniu to nepomáha. Jediné hardvérové tlačidlo je na hornej strane a slúži na zapnutie displeja. Pod oboma displejmi sú dotykové plochy. Klasické tri tlačidlá nahrádza plochou na gestá a podľa smeru a pridržania prsta sa vykonávajú jednotlivé akcie.

platinum_white_1000x1000px_001.jpg

Druhý displej má svoje opodstatnenie a jeho využitie sa nám páčilo. To, ako sa bude správať a čo všetko bude zobrazovať, si nastavujete v menu nastavení špeciálne pre tento displej. Hneď prvá možnosť, ktorú azda často využijete, je skopírovanie aktuálneho displeja na e-ink displej. Potiahnutím dvoch prstov zhora cez displej sa krátko rozvibruje motorček a skopíruje to, čo vidíte, na druhú stranu. Je to super vec na poznámky alebo uloženie mapy, prípadne skopírovanie letenky tak, aby sa dala z e-inku naskenovať. Vybitá batéria potom už nie je žiadny problém.

Letenka bude zobrazená na displeji neustále. Pod druhým displejom je takisto dotyková plocha. Môžete ňou prepínať špeciálne aplikácie pre tento displej a prezerať tak kalendár, poznámky, čítať správy RSS alebo iné texty. Zaujímavé je napríklad, že pri zapnutí fotoaparátu sa na e-inkovom displeji, teda zadnej strane, ktorú ostatní vidia, zobrazí fotoaparát a vyfotená snímka. Po akcii sa všetko vráti do pôvodného stavu a na displeji máte zase poznámku, letenku alebo čokoľvek, čo tam bolo predtým. Zadný displej sa využíva aj na zobrazovanie udalostí, ako napríklad SMS alebo aktuálnych správ chvíľu po zazvonení budíka. Takisto sa dá displej plne personalizovať a môžete tak zobraziť vlastnú tapetu s rôznymi štýlmi zobrazenia času alebo napríklad odpočítavanie času ostávajúceho do určitej udalosti z kalendára.

Koncept telefónu je rozhodne zaujímavý. Pokojne mohol byť aj väčší a konkurovať vlajkovým lodiam. Displej e-ink je príjemné spestrenie, správy RSS si však pokojne prečítame na hlavnom displeji a palubnú vstupenku si takisto vieme bez problémov pred nástupom do lietadla vytlačiť. Svojich priaznivcov si tento koncept iste nájde, no bez druhého displeja sa vieme hravo zaobísť. Niektoré sporné otázky by mohol vyriešiť model YotaPhone 2, ktorý už je dostupný na niektorých trhoch.

Hodnotenie

Displej e-ink, malý displej, funkcie a maximálne využitie druhého displeja
Ovládanie gestami trochu zdržuje

Cena: 349 EUR
Zapožičal: Yota

Verdikt PC REVUE

Acer Liquid E700 je telefón vhodný na cestovanie. Extra výdrž navyše sa počíta, rovnako aj kvalitné dielenské spracovanie. Pomalšie reakcie mu mnohí odpustia. ASUS Zenfone 5 je vlajková loď v strednej triede. Je to smartfón s unikátnym rozhraním ZenUI. Získa si vás, pretože uvidíte spoluprácu medzi aplikáciami, ktorú, žiaľ, iní výrobcovia ešte nepriniesli. Caterpillar B15Q je typický odolný telefón. Ovládanie je možné aj na mokrom displeji. Má použiteľný fotoaparát a výkon nie je najslabší. Odporúčame ho skôr tým, ktorí ho chcú na použitie v teréne. Colorovo CityTone Vision je lacný smartfón, ktorý si môže dovoliť každý. Má tenké telo a na túto kategóriu nezvyčajne rýchle zaostrovanie fotoaparátu. Kvalita fotiek je však slabšia.

HTC Desire 510 je klasický Desire, no má LTE a veľmi dobrú cenu. Škoda, že sa do nej nezmestila aj nejaká lacná LED dióda k blesku. HTC Desire EYE je telefón na selfie s dobrou výbavou. Zhotoviť kvalitné fotky predným či zadným fotoaparátom nie je problém. Spokojní sme boli aj s výkonom, menej už s optimalizáciou a stabilitou niektorých aplikácií. Lenovo Vibe X2 je super ľahký telefón s unikátnym vrstvením tela. Lenovo zapracovalo nielen na kvalitnej konštrukcii, ale aj na nadstavbe operačného systému. Meizu MX3 je zaujímavý telefón podobajúci sa na staršie iPhony. Nadstavba systému je príjemná, no väčšie doladenie by nezaškodilo. YotaPhone je unikát. Má dva displeje, z toho jeden e-ink. Koncept výrobca dotiahol takmer do dokonalosti. Spolupráca aplikácií aj nadstavba rozhrania sú prepracované. Otázkou bude reálna potreba takéhoto modelu, hoci ide o telefón s príjemnými funkciami.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá