Image
15.5.2015 0 Comments

MediaTek predstavil 10-jadrový 3-klastrový procesor pre smartfóny

mediatek_helio_x20.jpg Spoločnosť MediaTek oznámila, že uvádza na trh procesor Helio X20, ktorý bude obsahovať neuveriteľných 10 jadier CPU na jednom čipe. Ide o prvý mobilný procesor, ktorý bude mať tri klastre - dvojicu jadier Cortex-A72, taktovaných na 2,5 GHz, štvoricu jadier Cortex-A53, taktovaných na 2 GHz, a štyri jadrá Cortex-A53 taktované na 1,4 GHz.

MediaTek_10core_cpu_architecture.png

Výrobca neprezradil priveľa podrobností, no uviedol, že nový procesor bude mať zabudovaný modem Cat 6 LTE s podporou dvoch 20 MHz kanálov, využívaných súčasne. Bude mať takisto schopnosť výrazne znížiť spotrebu energie tým, že sa bude meniť počet súčasne pracujúcich jadier v závislosti od aktuálnej záťaže. Pôjde vraj o výrazný pokles spotreby energie v porovnaní s architektúrou big.LITTLE.

Integrovaný bude aj heterogénny výpočtový plánovací algoritmus CorePilotT 3.0, ktorý riadi, ktoré thready sú alokované jednotlivým jadrám. CorePilot 3.0 spravuje napájanie aj tepelné účinky pre všetky CPU a GPU, takže vysoký výkon sa dá dosiahnuť pri menšej produkcii tepla. Spotreba energie by sa mala znížiť o 30 % v porovnaní s bežnými dvojklastrovými architektúrami. Integrovaným grafickým procesorom GPU by mal byť Mali zo série T800.

Helio X20 má aj niekoľko funkcií, ktorých cieľom je zvýšiť výkon displeja a zlepšiť multimediálne zážitky. Patrí medzi ne podpora duálneho hlavného fotoaparátu na vytváranie 3D mapy hĺbky scény, ďalej podpora 1080p displeja s obnovovacou frekvenciou 120 Hz, ako aj integrovaný nízkoenergetický procesor ARM Cortex-M4 na podporu prehrávania MP3 a hlasového ovládania.

Procesor bude vyrábať spoločnosť TSMC 20-nanometrovým výrobným procesom. Helio X20 by sa v zariadeniach mal objaviť koncom tohto roka.

Zdroj: theinquirer.net
mediatek.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá