Image
15.5.2015 0 Comments

MediaTek predstavil 10-jadrový 3-klastrový procesor pre smartfóny

mediatek_helio_x20.jpg Spoločnosť MediaTek oznámila, že uvádza na trh procesor Helio X20, ktorý bude obsahovať neuveriteľných 10 jadier CPU na jednom čipe. Ide o prvý mobilný procesor, ktorý bude mať tri klastre - dvojicu jadier Cortex-A72, taktovaných na 2,5 GHz, štvoricu jadier Cortex-A53, taktovaných na 2 GHz, a štyri jadrá Cortex-A53 taktované na 1,4 GHz.

MediaTek_10core_cpu_architecture.png

Výrobca neprezradil priveľa podrobností, no uviedol, že nový procesor bude mať zabudovaný modem Cat 6 LTE s podporou dvoch 20 MHz kanálov, využívaných súčasne. Bude mať takisto schopnosť výrazne znížiť spotrebu energie tým, že sa bude meniť počet súčasne pracujúcich jadier v závislosti od aktuálnej záťaže. Pôjde vraj o výrazný pokles spotreby energie v porovnaní s architektúrou big.LITTLE.

Integrovaný bude aj heterogénny výpočtový plánovací algoritmus CorePilotT 3.0, ktorý riadi, ktoré thready sú alokované jednotlivým jadrám. CorePilot 3.0 spravuje napájanie aj tepelné účinky pre všetky CPU a GPU, takže vysoký výkon sa dá dosiahnuť pri menšej produkcii tepla. Spotreba energie by sa mala znížiť o 30 % v porovnaní s bežnými dvojklastrovými architektúrami. Integrovaným grafickým procesorom GPU by mal byť Mali zo série T800.

Helio X20 má aj niekoľko funkcií, ktorých cieľom je zvýšiť výkon displeja a zlepšiť multimediálne zážitky. Patrí medzi ne podpora duálneho hlavného fotoaparátu na vytváranie 3D mapy hĺbky scény, ďalej podpora 1080p displeja s obnovovacou frekvenciou 120 Hz, ako aj integrovaný nízkoenergetický procesor ARM Cortex-M4 na podporu prehrávania MP3 a hlasového ovládania.

Procesor bude vyrábať spoločnosť TSMC 20-nanometrovým výrobným procesom. Helio X20 by sa v zariadeniach mal objaviť koncom tohto roka.

Zdroj: theinquirer.net
mediatek.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Produkty

Huawei predstavilo výkonnú čipovú súpravu Kirin 960, ktorá je výkonnejšia ako A10 Fusion v iPhone 7

24.10.2016 00:10

Čínska spoločnosť Huawei v týchto dňoch predstavila svoju novú high-end čipovú súpravu HiSilicon Kirin 960. Tá bude zrejme základom nového smartfónu, ktorý by mal byť podľa kolujúcich zvestí uvedený v ...

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá