Image
15.5.2015 0 Comments

MediaTek predstavil 10-jadrový 3-klastrový procesor pre smartfóny

mediatek_helio_x20.jpg Spoločnosť MediaTek oznámila, že uvádza na trh procesor Helio X20, ktorý bude obsahovať neuveriteľných 10 jadier CPU na jednom čipe. Ide o prvý mobilný procesor, ktorý bude mať tri klastre - dvojicu jadier Cortex-A72, taktovaných na 2,5 GHz, štvoricu jadier Cortex-A53, taktovaných na 2 GHz, a štyri jadrá Cortex-A53 taktované na 1,4 GHz.

MediaTek_10core_cpu_architecture.png

Výrobca neprezradil priveľa podrobností, no uviedol, že nový procesor bude mať zabudovaný modem Cat 6 LTE s podporou dvoch 20 MHz kanálov, využívaných súčasne. Bude mať takisto schopnosť výrazne znížiť spotrebu energie tým, že sa bude meniť počet súčasne pracujúcich jadier v závislosti od aktuálnej záťaže. Pôjde vraj o výrazný pokles spotreby energie v porovnaní s architektúrou big.LITTLE.

Integrovaný bude aj heterogénny výpočtový plánovací algoritmus CorePilotT 3.0, ktorý riadi, ktoré thready sú alokované jednotlivým jadrám. CorePilot 3.0 spravuje napájanie aj tepelné účinky pre všetky CPU a GPU, takže vysoký výkon sa dá dosiahnuť pri menšej produkcii tepla. Spotreba energie by sa mala znížiť o 30 % v porovnaní s bežnými dvojklastrovými architektúrami. Integrovaným grafickým procesorom GPU by mal byť Mali zo série T800.

Helio X20 má aj niekoľko funkcií, ktorých cieľom je zvýšiť výkon displeja a zlepšiť multimediálne zážitky. Patrí medzi ne podpora duálneho hlavného fotoaparátu na vytváranie 3D mapy hĺbky scény, ďalej podpora 1080p displeja s obnovovacou frekvenciou 120 Hz, ako aj integrovaný nízkoenergetický procesor ARM Cortex-M4 na podporu prehrávania MP3 a hlasového ovládania.

Procesor bude vyrábať spoločnosť TSMC 20-nanometrovým výrobným procesom. Helio X20 by sa v zariadeniach mal objaviť koncom tohto roka.

Zdroj: theinquirer.net
mediatek.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Produkty

Cubetto – hračka, ktorá naučí deti základom programovania

18.01.2017 00:30

Alternatívna motessoriovská pedagogika, ktorá sa ukázala ako jeden z najúčinnejších spôsobov výučby detí, sa zameriava na vzdelávanie prostredníctvom hry. Môžu sa však touto metódou deti naučiť  aj pr ...

Produkty 2

iPhone 8 vraj bude mať displej s otvormi, oceľový rám a modem LTE s rýchlosťou sťahovania až do 1 Gb/s

18.01.2017 00:35

Do príchodu iPhonu 8 zostáva ešte niekoľko mesiacov, no už stihol vyvolať obrovskú vlnu záujmu zo strany fanúšikov i analytikov. Apple o detailoch svojho nového vlajkového modelu mlčí, ale objavilo sa ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá