Image
24.7.2014 0 Comments

Matematické riešenie lineárnych rovníc pomôže 10x zrýchliť internet a zvýšiť jeho bezpečnosť

ITN_Matematicke riesenie.jpeg Výskumníci na univerzitách v Aalborgu, Caltechu a MIT prišli so zaujímavým konceptom.

Chcú vytvoriť inteligentné internetové uzly a tým zrýchliť pripojenie do internetu, spoľahlivosť aj bezpečnosť.

Dnešný internet funguje na základe protokolu TCP/IP. Dáta sa posielajú v paketoch a používateľ musí prijať všetky pakety v konkrétnom poradí. Ak sa paket stratí, rýchlosť prenosu značne poklesne. Nehovoriac o tom, že pakety putujú tou istou cestou, čo umožňuje pomerne jednoduché odchytenie komunikácie.

Výskumníci z univerzít chcú, aby boli internetové uzly inteligentnejšie. Aby neslúžili iba na preposielanie informácií, ale aby ich dokázali opätovne kódovať alebo zmeniť cestu, ktorou putujú. Okrem toho chcú docieliť flexibilitu prenosu dát - pakety je možné prijať v ľubovoľnom poradí a každý z nich putuje tou najideálnejšou cestou.

Vedci prezentovali nový protokol aj experimentom. Z internetu sťahovali a streamovali video 5-násobne rýchlejšie v porovnaní s dnešnými najrýchlejšími technológiami.

Zaujímavé je, že nová technológia je založená na matematickom riešení lineárnych rovníc. Konceptuálne funguje tak, že používateľ nepotrebuje prijať packety v pôvodnom poradí - stačí, ak ich prijme všetky. Dáta sa následne vyriešením lineárnej rovnice dekódujú.

Nový protokol sľubuje väčšiu flexibilitu, z ktorej by mohli profitovať mobilné 5G siete, softvérovo definované siete a Internet vecí.

Zdroj: gizmag.com


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá