Image
24.7.2014 0 Comments

Matematické riešenie lineárnych rovníc pomôže 10x zrýchliť internet a zvýšiť jeho bezpečnosť

ITN_Matematicke riesenie.jpeg Výskumníci na univerzitách v Aalborgu, Caltechu a MIT prišli so zaujímavým konceptom.

Chcú vytvoriť inteligentné internetové uzly a tým zrýchliť pripojenie do internetu, spoľahlivosť aj bezpečnosť.

Dnešný internet funguje na základe protokolu TCP/IP. Dáta sa posielajú v paketoch a používateľ musí prijať všetky pakety v konkrétnom poradí. Ak sa paket stratí, rýchlosť prenosu značne poklesne. Nehovoriac o tom, že pakety putujú tou istou cestou, čo umožňuje pomerne jednoduché odchytenie komunikácie.

Výskumníci z univerzít chcú, aby boli internetové uzly inteligentnejšie. Aby neslúžili iba na preposielanie informácií, ale aby ich dokázali opätovne kódovať alebo zmeniť cestu, ktorou putujú. Okrem toho chcú docieliť flexibilitu prenosu dát - pakety je možné prijať v ľubovoľnom poradí a každý z nich putuje tou najideálnejšou cestou.

Vedci prezentovali nový protokol aj experimentom. Z internetu sťahovali a streamovali video 5-násobne rýchlejšie v porovnaní s dnešnými najrýchlejšími technológiami.

Zaujímavé je, že nová technológia je založená na matematickom riešení lineárnych rovníc. Konceptuálne funguje tak, že používateľ nepotrebuje prijať packety v pôvodnom poradí - stačí, ak ich prijme všetky. Dáta sa následne vyriešením lineárnej rovnice dekódujú.

Nový protokol sľubuje väčšiu flexibilitu, z ktorej by mohli profitovať mobilné 5G siete, softvérovo definované siete a Internet vecí.

Zdroj: gizmag.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

LinkedIn predstavil najväčší redizajn svojho webu od jeho spustenia pred 15 rokmi.

20.01.2017 00:22

Nová podoba bola výrazne uprataná, obsahuje nové navigačné nástroje a beží rýchlejšie. Mobilná aplikácia aj desktopová verzia dostali konzistentnejší dizajn. Podľa vyjadrenia firmy bolo hlavným cieľom ...

Internet

Google Mapy vám už ukážu, kde sa dá dobre zaparkovať

19.01.2017 00:23

Mapy Googlu budú opäť užitočnejšie. Ich nová aktualizácia v9.44 beta totiž prináša funkciu, ktorá ukáže používateľom, aké možnosti parkovania môžu očakávať na mieste určenia. Získajú tak predstavu o t ...

Internet 10

Stroj na morálne dilemy. Moral Machine umožní rozhodnúť, koho život má autonómne vozidlo obetovať pri nehode

19.01.2017 00:40

So samojazdiacimi autami experimentuje čoraz viac firiem, a tak sa vynárajú aj otázky o tom, ako majú vozidlá rozhodovať v krízových situáciách. Ak napríklad niekto nečakane vbehne do jazdnej dráhy, m ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá