Image
24.7.2014 0 Comments

Matematické riešenie lineárnych rovníc pomôže 10x zrýchliť internet a zvýšiť jeho bezpečnosť

ITN_Matematicke riesenie.jpeg Výskumníci na univerzitách v Aalborgu, Caltechu a MIT prišli so zaujímavým konceptom.

Chcú vytvoriť inteligentné internetové uzly a tým zrýchliť pripojenie do internetu, spoľahlivosť aj bezpečnosť.

Dnešný internet funguje na základe protokolu TCP/IP. Dáta sa posielajú v paketoch a používateľ musí prijať všetky pakety v konkrétnom poradí. Ak sa paket stratí, rýchlosť prenosu značne poklesne. Nehovoriac o tom, že pakety putujú tou istou cestou, čo umožňuje pomerne jednoduché odchytenie komunikácie.

Výskumníci z univerzít chcú, aby boli internetové uzly inteligentnejšie. Aby neslúžili iba na preposielanie informácií, ale aby ich dokázali opätovne kódovať alebo zmeniť cestu, ktorou putujú. Okrem toho chcú docieliť flexibilitu prenosu dát - pakety je možné prijať v ľubovoľnom poradí a každý z nich putuje tou najideálnejšou cestou.

Vedci prezentovali nový protokol aj experimentom. Z internetu sťahovali a streamovali video 5-násobne rýchlejšie v porovnaní s dnešnými najrýchlejšími technológiami.

Zaujímavé je, že nová technológia je založená na matematickom riešení lineárnych rovníc. Konceptuálne funguje tak, že používateľ nepotrebuje prijať packety v pôvodnom poradí - stačí, ak ich prijme všetky. Dáta sa následne vyriešením lineárnej rovnice dekódujú.

Nový protokol sľubuje väčšiu flexibilitu, z ktorej by mohli profitovať mobilné 5G siete, softvérovo definované siete a Internet vecí.

Zdroj: gizmag.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá