Image
9.10.2015 0 Comments

MasterCard: Budúcnosť mobilného nakupovania (video)

V súčasnosti sú na svete 3 miliardy používateľov internetu, čo je 40 % svetovej populácie. Počet majiteľov smartfónov vzrastie do roku 2018 na 2,6 miliardy. Používatelia mobilných telefónov a tabletov zrealizujú ročne 195 miliárd mobilných obchodných transakcií.

V nasledujúcich piatich rokoch uvidíme vo svete platieb viac zmien, než sme mohli zaregistrovať počas posledných piatich dekád. S tým, samozrejme, prichádza tlak jednak na technologický priemysel, aby držal krok s vývojom, a na druhej strane na obchodníkov, aby sa prispôsobili zmenám v spotrebiteľskom správaní aj dopyte. Zároveň sa otvára príležitosť obchodníkom, ktorí takto môžu podporiť väčšiu lojalitu svojich zákazníkov, a spotrebiteľom, ktorí si môžu vybrať, kedy, kde a na akom zariadení budú platiť, a to s vedomím, že tak môžu urobiť bezpečne a pohodlne.

Tieto zmeny sú poháňané inováciami v technológii a zároveň znamenajú, že dnešný maloobchodný sektor je komplexnejší ako inokedy. Každý rok startupy spúšťajú nové technológie, ktoré sľubujú, že spotrebiteľom pomôžu nakupovať ľahšie a obchodníkom zlepšia ich podnikanie. Zároveň sa však menia aj spotrebitelia. Sú nároční a majú špecifické očakávania ohľadom produktov, služieb zákazníkom aj platieb.


Zmeny v správaní spotrebiteľov, konvergencie maloobchodných kanálov a vznik nových platobných metód evokujú neustále prehodnocovanie existujúcich a požadovaných technológií. No nie všetky platobné metódy ponúkajú spotrebiteľom a maloobchodníkom rovnaké výhody a neriešia možné riziká spojené so zabezpečením dát a podvodmi. MasterCard prostredníctvom svojich riešení, medzi ktoré patrí napr. digitálna služba MasterPass, štandardy tokenizácie či odborné znalosti v oblasti platieb, poskytuje obchodníkom spôsob, ako spotrebiteľom vyvrátiť obavy z bezpečnostných rizík pri nakupovaní, ktoré sú spojené s vývojom moderných technológií. Zároveň uspokojuje ich potrebu pohodlne a bez problémov nakupovať.

Cloudové platobné technológie, ktoré sa poskytovateľom osvedčili už v 18 krajinách, sú ďalším riešením tak pre zákazníkov, ako aj pre poskytovateľov. Dávajú im viac flexibility a zároveň urýchľujú globálny vývoj mobilných služieb. Dôležitú úlohu v rýchlosti vývoja riešení, ako je napr. NFC, hrajú Apple Pay a Samsung Pay. Výrazne sa zvýši spokojnosť pri nakupovaní bez toho, aby bola akokoľvek dotknutá bezpečnosť. Tento vývoj bude užitočný pre digitálne peňaženky, ktoré prepoja platobné karty s telefónmi, čo umožní používateľom využívať mobil aj ďalšie zariadenia, ako sú napríklad hodinky, na platenie v blízkej budúcnosti. Uskutočniť platby bez použitia aplikácií tak bude oveľa jednoduchšie. Inováciám vládne stredná a východná Európa. Divízia MasterCard Central Eastern Europe (CEE) je líder v inováciách. Bezkontaktné platby sú realitou vo väčšine obchodov: v Českej republike sa uskutočňuje viac ako polovica všetkých platieb v obchodoch bezkontaktne (61%), v Poľsku je to o niečo menej (41%) a na Slovensku a v Maďarsku bezkontaktné platby atakujú hranicu 40%.

MasterPass funguje v štyroch krajinách: v Česku, Maďarsku, Poľsku a Rumunsku. V Českej republike sa dá MasterPass použiť napríklad pri nákupe na Alza.cz, DameJidlo.cz, na Slevomate, Eventime, v Českých dráhach, Student Agency, CP, v Národnom divadle či multiplexovej sieti CineStar. Nie je to len o inováciách v technológiách. Jadrom inovácií platieb je totiž predovšetkým pochopenie potrieb a správania spotrebiteľov. Trochu vyhrotene povedané, platba je len posledný krok na dokončenie nákupu. Nie je preto prekvapujúce, že pri platení sú komfort, bezpečnosť a pohodlie vysoko na rebríčku používateľských hodnôt.

Takže áno, technológia je síce dôležitá, ale dôležitejšie je pochopiť, že zákazníci sú ľudia, nie stroje. Ako sa rozhodnú platiť, to sa môže meniť s každou transakciou a napríklad tým, kde sú a čo majú práve poruke. Či už je to mobil, alebo platobná karta. Skrátka, platia tým, čo je pre nich práve v danej chvíli najpohodlnejšie. Budúcnosť platieb je plná príležitostí. Teraz je však čas konať, pretože budúcnosť je už tu a zákazníci aj obchodníci nadobúdajú nové skúsenosti každý deň. Ba čo viac, všade v záplave nových inovácií musíme pochopiť, že je to všetko vlastne o jednotlivcoch, ich vzťahu k obchodu, prípadne o prepojení s modernými technológiami.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá