Image
9.10.2015 0 Comments

MasterCard: Budúcnosť mobilného nakupovania (video)

V súčasnosti sú na svete 3 miliardy používateľov internetu, čo je 40 % svetovej populácie. Počet majiteľov smartfónov vzrastie do roku 2018 na 2,6 miliardy. Používatelia mobilných telefónov a tabletov zrealizujú ročne 195 miliárd mobilných obchodných transakcií.

V nasledujúcich piatich rokoch uvidíme vo svete platieb viac zmien, než sme mohli zaregistrovať počas posledných piatich dekád. S tým, samozrejme, prichádza tlak jednak na technologický priemysel, aby držal krok s vývojom, a na druhej strane na obchodníkov, aby sa prispôsobili zmenám v spotrebiteľskom správaní aj dopyte. Zároveň sa otvára príležitosť obchodníkom, ktorí takto môžu podporiť väčšiu lojalitu svojich zákazníkov, a spotrebiteľom, ktorí si môžu vybrať, kedy, kde a na akom zariadení budú platiť, a to s vedomím, že tak môžu urobiť bezpečne a pohodlne.

Tieto zmeny sú poháňané inováciami v technológii a zároveň znamenajú, že dnešný maloobchodný sektor je komplexnejší ako inokedy. Každý rok startupy spúšťajú nové technológie, ktoré sľubujú, že spotrebiteľom pomôžu nakupovať ľahšie a obchodníkom zlepšia ich podnikanie. Zároveň sa však menia aj spotrebitelia. Sú nároční a majú špecifické očakávania ohľadom produktov, služieb zákazníkom aj platieb.


Zmeny v správaní spotrebiteľov, konvergencie maloobchodných kanálov a vznik nových platobných metód evokujú neustále prehodnocovanie existujúcich a požadovaných technológií. No nie všetky platobné metódy ponúkajú spotrebiteľom a maloobchodníkom rovnaké výhody a neriešia možné riziká spojené so zabezpečením dát a podvodmi. MasterCard prostredníctvom svojich riešení, medzi ktoré patrí napr. digitálna služba MasterPass, štandardy tokenizácie či odborné znalosti v oblasti platieb, poskytuje obchodníkom spôsob, ako spotrebiteľom vyvrátiť obavy z bezpečnostných rizík pri nakupovaní, ktoré sú spojené s vývojom moderných technológií. Zároveň uspokojuje ich potrebu pohodlne a bez problémov nakupovať.

Cloudové platobné technológie, ktoré sa poskytovateľom osvedčili už v 18 krajinách, sú ďalším riešením tak pre zákazníkov, ako aj pre poskytovateľov. Dávajú im viac flexibility a zároveň urýchľujú globálny vývoj mobilných služieb. Dôležitú úlohu v rýchlosti vývoja riešení, ako je napr. NFC, hrajú Apple Pay a Samsung Pay. Výrazne sa zvýši spokojnosť pri nakupovaní bez toho, aby bola akokoľvek dotknutá bezpečnosť. Tento vývoj bude užitočný pre digitálne peňaženky, ktoré prepoja platobné karty s telefónmi, čo umožní používateľom využívať mobil aj ďalšie zariadenia, ako sú napríklad hodinky, na platenie v blízkej budúcnosti. Uskutočniť platby bez použitia aplikácií tak bude oveľa jednoduchšie. Inováciám vládne stredná a východná Európa. Divízia MasterCard Central Eastern Europe (CEE) je líder v inováciách. Bezkontaktné platby sú realitou vo väčšine obchodov: v Českej republike sa uskutočňuje viac ako polovica všetkých platieb v obchodoch bezkontaktne (61%), v Poľsku je to o niečo menej (41%) a na Slovensku a v Maďarsku bezkontaktné platby atakujú hranicu 40%.

MasterPass funguje v štyroch krajinách: v Česku, Maďarsku, Poľsku a Rumunsku. V Českej republike sa dá MasterPass použiť napríklad pri nákupe na Alza.cz, DameJidlo.cz, na Slevomate, Eventime, v Českých dráhach, Student Agency, CP, v Národnom divadle či multiplexovej sieti CineStar. Nie je to len o inováciách v technológiách. Jadrom inovácií platieb je totiž predovšetkým pochopenie potrieb a správania spotrebiteľov. Trochu vyhrotene povedané, platba je len posledný krok na dokončenie nákupu. Nie je preto prekvapujúce, že pri platení sú komfort, bezpečnosť a pohodlie vysoko na rebríčku používateľských hodnôt.

Takže áno, technológia je síce dôležitá, ale dôležitejšie je pochopiť, že zákazníci sú ľudia, nie stroje. Ako sa rozhodnú platiť, to sa môže meniť s každou transakciou a napríklad tým, kde sú a čo majú práve poruke. Či už je to mobil, alebo platobná karta. Skrátka, platia tým, čo je pre nich práve v danej chvíli najpohodlnejšie. Budúcnosť platieb je plná príležitostí. Teraz je však čas konať, pretože budúcnosť je už tu a zákazníci aj obchodníci nadobúdajú nové skúsenosti každý deň. Ba čo viac, všade v záplave nových inovácií musíme pochopiť, že je to všetko vlastne o jednotlivcoch, ich vzťahu k obchodu, prípadne o prepojení s modernými technológiami.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Ministri dopravy únie schválili prvé celoeurópske bezpečnostné pravidlá pre drony

05.12.2016 00:10

Ministri dopravy krajín Európskej únie schválili úpravu pravidiel v oblasti civilného letectva. Bezpečnosť v doprave bola pritom hlavnou témou zasadnutia, ktorého sa za predsedajúcu krajinu zúčastnil ...

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Bezpečnosť 1

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá