Image
8.9.2015 0 Comments

Masové vymieranie môže urýchliť evolúciu. Nová vlna je na obzore, prinesie zánik cicavcov?

Masové vyhynutie postihlo v dejinách Zeme už veľa druhov. Zatiaľ čo v krátkodobom horizonte je tento jav deštruktívny, v tom dlhodobom môže byť prínosný, pretože urýchľuje vývoj. Aspoň to tvrdia vedci na základe počítačového modelovania.

Našu planétu zdevastovalo už 5 veľkých vymieraní, počas ktorých prestalo existovať množstvo druhov. Azda najznámejšie sa odohralo asi pred 66 miliónmi rokov. Vyhynuli počas neho dinosaury, aby uvoľnili cestu pre cicavce. Existujú náznaky, že v súčasnosti sa schyľuje k šiestej takejto udalosti. Nová štúdia tímu počítačových vedcov tvrdí, že takéto katastrofy môžu byť na druhej strane aj výhodné, pretože prinášajú urýchlenie evolúcie.

Počítačoví vedci Risto Miikkulainen z Texaskej univerzity v Austine a jeho bývalý žiak Joel Lehman, ktorý teraz pôsobí na Kodanskej univerzite, sa zaoberajú počítačovými simuláciami robotov. Tie majú veľmi blízko k evolúcii, pretože vývojári robotov a umelej inteligencie pri simuláciách využívajú evolučné algoritmy. Počítačové simulácie sa uplatňujú pri tvorbe evolučného mechanizmu na optimalizovanie tréningu neurónovej siete. Výskumníci sa teda pokúsili pozrieť na to, ako vymieranie ovplyvní vývoj tých, ktorí prežijú.

„Cielené ničenie môže viesť k prekvapivým výsledkom," hovorí Risto Miikkulainen. „Niekedy musíte vytvoriť niečo, čo sa zdá objektívne horšie, s cieľom rozvíjať nástroje, ktoré potrebujete zlepšiť."

Podľa niektorých hypotéz je zmyslom masového vymierania to, aby sa preživšia línia vyvíjala rýchlejšie a aby sa uvoľnil životný priestor pre životaschopnejšie varianty. Miikkulainen a Lehman otestovali túto teóriu pomocou dvoch modelov - jedného abstraktného a jedného konkrétneho.

V obidvoch modeloch spustenie udalosti zániku (či už pravidelné, alebo náhodné) viedlo k vyššej evolvabilite (schopnosti adaptívnej evolúcie) prežívajúcej línie, ktorá rýchlo nadobúda užitočné nové funkcie a schopnosti. Miikkulainen a Lehman simulovali spojenie neurálnych sietí s končatinami robotov a snažili sa nasimulovať také roboty, ktoré by plynule chodili. Počas stoviek generácií vznikol svet plný robotov s rôzne kvalitnými riešeniami. Potom vedci spustili masové vymieranie a zdevastovali 90 % náhodne zvolených typov robotov. Zistili, že prežila línia, ktorá bola najviac schopná vývoja a mala najväčší potenciál vytvoriť nové správanie.

Takýto postup by sa dal prakticky aplikovať napríklad pri vývoji robotov, ktoré by vedeli lepšie prekonávať prekážky - napríklad pri hľadaní živých ľudí v ruinách po zemetrasení, prieskume Marsu či navigácii po mínovom poli.

Zdroj: rt.com, labmanager.com


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 3

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Výskum

Inšpirácia pre „spidermanov“. Húsenice po nakŕmení grafénom vyrábali pevnejšie vlákna.

14.10.2016 00:22

Čínski vedci zistili, že po nakŕmení húseníc priadky morušovej grafénom alebo uhlíkovými nanotrubicami bude nimi produkovaný hodváb silnejší ako obvykle. Svoj postup opísali v článku publikovanom v ča ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá