Image
8.9.2015 0 Comments

Masové vymieranie môže urýchliť evolúciu. Nová vlna je na obzore, prinesie zánik cicavcov?

Masové vyhynutie postihlo v dejinách Zeme už veľa druhov. Zatiaľ čo v krátkodobom horizonte je tento jav deštruktívny, v tom dlhodobom môže byť prínosný, pretože urýchľuje vývoj. Aspoň to tvrdia vedci na základe počítačového modelovania.

Našu planétu zdevastovalo už 5 veľkých vymieraní, počas ktorých prestalo existovať množstvo druhov. Azda najznámejšie sa odohralo asi pred 66 miliónmi rokov. Vyhynuli počas neho dinosaury, aby uvoľnili cestu pre cicavce. Existujú náznaky, že v súčasnosti sa schyľuje k šiestej takejto udalosti. Nová štúdia tímu počítačových vedcov tvrdí, že takéto katastrofy môžu byť na druhej strane aj výhodné, pretože prinášajú urýchlenie evolúcie.

Počítačoví vedci Risto Miikkulainen z Texaskej univerzity v Austine a jeho bývalý žiak Joel Lehman, ktorý teraz pôsobí na Kodanskej univerzite, sa zaoberajú počítačovými simuláciami robotov. Tie majú veľmi blízko k evolúcii, pretože vývojári robotov a umelej inteligencie pri simuláciách využívajú evolučné algoritmy. Počítačové simulácie sa uplatňujú pri tvorbe evolučného mechanizmu na optimalizovanie tréningu neurónovej siete. Výskumníci sa teda pokúsili pozrieť na to, ako vymieranie ovplyvní vývoj tých, ktorí prežijú.

„Cielené ničenie môže viesť k prekvapivým výsledkom," hovorí Risto Miikkulainen. „Niekedy musíte vytvoriť niečo, čo sa zdá objektívne horšie, s cieľom rozvíjať nástroje, ktoré potrebujete zlepšiť."

Podľa niektorých hypotéz je zmyslom masového vymierania to, aby sa preživšia línia vyvíjala rýchlejšie a aby sa uvoľnil životný priestor pre životaschopnejšie varianty. Miikkulainen a Lehman otestovali túto teóriu pomocou dvoch modelov - jedného abstraktného a jedného konkrétneho.

V obidvoch modeloch spustenie udalosti zániku (či už pravidelné, alebo náhodné) viedlo k vyššej evolvabilite (schopnosti adaptívnej evolúcie) prežívajúcej línie, ktorá rýchlo nadobúda užitočné nové funkcie a schopnosti. Miikkulainen a Lehman simulovali spojenie neurálnych sietí s končatinami robotov a snažili sa nasimulovať také roboty, ktoré by plynule chodili. Počas stoviek generácií vznikol svet plný robotov s rôzne kvalitnými riešeniami. Potom vedci spustili masové vymieranie a zdevastovali 90 % náhodne zvolených typov robotov. Zistili, že prežila línia, ktorá bola najviac schopná vývoja a mala najväčší potenciál vytvoriť nové správanie.

Takýto postup by sa dal prakticky aplikovať napríklad pri vývoji robotov, ktoré by vedeli lepšie prekonávať prekážky - napríklad pri hľadaní živých ľudí v ruinách po zemetrasení, prieskume Marsu či navigácii po mínovom poli.

Zdroj: rt.com, labmanager.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 3

Nová batéria môže poháňať smartfón až 400 rokov

05.12.2016 00:13

Vedci z Kalifornskej univerzity v Irvine vyvinuli dobíjaciu batériu, ktorá môže slúžiť až 400 rokov. Ich vynález je pritom takmer úplne dielo náhody. V skutočnosti chceli navrhnúť lepšie nanovodiče na ...

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Výskum

Počítačový systém porovnávajúci genetickú zhodu by mohol pomôcť pri priraďovaní darcov obličiek

01.12.2016 00:14

Nový vyhodnocovací systém, porovnávajúci genetickú zhodu medzi darcami obličiek a ich prijímateľmi, by mohol pomôcť zlepšiť vyhliadky úspešnej transplantácie. Laurent Mesnard z Weill Cornell Medical C ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá