Image
11.2.2016 0 Comments

Maru OS chce priniesť Continuum na Android

Funkcia Continuum od Microsoftu zrejme zaujala mnohých vývojárov. No aby sme boli spravodliví, Microsoftu v tomto smere nepatrí prvenstvo, predstava o podobnej funkcii Convergence pre Ubuntu tu bola skôr, ako sa na scéne objavil Windows 10. Doteraz neznámy vývojársky tím nedávno predstavil riešenie Maru OS, ktoré vyzerá ako Convergence/Continuum pre Android. Rozdiel je v tom, že na jednom zariadení budete mať skutočne dva operačné systémy.

V prípade Microsoft Continuum aj Ubuntu Convergence na zariadení, zvyčajne smartfóne, beží len jeden operačný systém, a to Windows 10 alebo Ubuntu Touch. Forma používateľského rozhrania však závisí od toho, na akom displeji sa obsah zobrazuje. Na smartfóne má podobu určenú pre telefón, zatiaľ čo na väčšom externom displeji sa zobrazuje desktopové používateľské rozhranie. Či máte aj prístup k regulárnym desktopovým aplikáciám, to závisí od implementácie.

V prípade Maru sa takisto prepína medzi smartfónovým a desktopovým prostredím podľa veľkosti displeja, ibaže tu nejde o prepínanie medzi UI, ale OS.

Maru OS v súčasnosti funguje na zariadeníNexus 5 s čistým Androidom 5.1 Lollipop. Ak smartfón pripojíte k externému displeju cez HDMI, na veľkom displeji budete pracovať už s iným operačným systémom - Debian GNU/Linux. Desktopové prostredie Maru bude dobre známe používateľom prostredia GNOME. Na rozdiel od Microsoft Continuum nebudete obmedzení na aplikácie určené špeciálne na „univerzálne“ použitie. K dispozícii budete mať zároveň androidový smartfón i Debian na externom displeji. Pravda, aby ste o túto výhodu neprišli, na ovládanie Debianu musíte pripojiť klávesnicu a myš.

Pracovať môžete s akoukoľvek linuxovou desktopovou aplikáciou pre Debian. Podporovaná je ľubovoľná práca od spracovania textu cez programovanie až po prevádzku webového servera. Jediným obmedzením je hardvér telefónu. V súčasnosti je podporovaný len Nexus 5 s procesorom Snapdragon 800 a 2 GB RAM, čo na náročnejšie úlohy nemusí stačiť. Navyše Maru OS funguje len s káblovým pripojením HDMI. Riešenie je však stále v beta verzii, takže obmedzenia by sa mohli neskôr odstráni ť.

Zdroj: slashgear.com

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá