Image
9.11.2015 0 Comments

Mars prichádza o sto gramov atmosféry za sekundu

Americkí vedci na čele s Bruceom Jakoským z University of Colorado Boulder zverejnili prvé údaje z vesmírnej sondy MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN), ktoré detailne opisujú, ako Mars v súčasnosti v dôsledku pôsobenia slnečného vetra prichádza o horné vrstvy atmosféry. Odborníci na základe týchto údajov vypočítali rýchlosť unikania plynov a taktiež dospeli k záveru, že v minulosti mohol byť tento proces omnoho rýchlejší.

Atmosférický tlak na Marse je v súčasnosti menší než jedno percento tlaku na Zemi, čo znamená, že tekutá voda by sa tam buď okamžite vyparila alebo stuhla na ľad. Vedci predpokladajú, že časť plynov z atmosféry zreagovala s minerálmi na povrchu a následne sa stala ich súčasťou. Väčšinu atmosféry však Mars pravdepodobne stratil vplyvom Slnka.

Z údajov zo sondy MAVEN vedci vypočítali, že Mars prichádza každú sekundu o približne sto gramov atmosféry. Pri výrone koronálnej hmoty, ktorého vplyv na atmosféru Marsu zaznamenala MAVEN tento rok v marci, sa však rýchlosť unikania plynov zvýšila minimálne desať až dvadsaťnásobne.

"V ranej fáze Slnečnej sústavy boli solárne búrky častejšie a intenzívnejšie, takže predpokladáme, že Mars prišiel o väčšinu atmosféry už krátko po tom, ako mu prestalo fungovať magnetické pole chrániace planétu pred vplyvom slnečnej aktivity. Mars však o magnetické pole prišiel pravdepodobne už niekoľko sto miliónov rokov po svojom vzniku," vysvetlil Jasper Halekas z University of Iowa.

Sondu MAVEN vypustil 18. novembra 2013 z Mysu Canaveral na Floride americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), pričom do vesmíru ju vyniesla raketa Atlas V. Cieľom jej misie je skúmať hornú vrstvu atmosféry Marsu, pričom vedci dúfajú, že vďaka tejto sonde sa im podarí potvrdiť teóriu, že Mars prišiel o väčšinu svojej atmosféry a tiež o tečúcu vodu v dôsledku pôsobenia slnečného vetra. Sonda sa dostala na obežnú dráhu planéty vlani 22. septembra.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Výskum

Počítačový systém porovnávajúci genetickú zhodu by mohol pomôcť pri priraďovaní darcov obličiek

01.12.2016 00:14

Nový vyhodnocovací systém, porovnávajúci genetickú zhodu medzi darcami obličiek a ich prijímateľmi, by mohol pomôcť zlepšiť vyhliadky úspešnej transplantácie. Laurent Mesnard z Weill Cornell Medical C ...

Výskum

Budeme používať diamantové batérie z jadrového odpadu?

30.11.2016 11:49

Fyzici a chemici z Bristolskej univerzity našli spôsob, ako premeniť tisíce ton zdanlivo bezcenného jadrového odpadu na batérie z umelého diamantu, ktoré môžu generovať malý elektrický prúd po dobu dl ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá