Image
9.11.2015 0 Comments

Mars prichádza o sto gramov atmosféry za sekundu

Americkí vedci na čele s Bruceom Jakoským z University of Colorado Boulder zverejnili prvé údaje z vesmírnej sondy MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN), ktoré detailne opisujú, ako Mars v súčasnosti v dôsledku pôsobenia slnečného vetra prichádza o horné vrstvy atmosféry. Odborníci na základe týchto údajov vypočítali rýchlosť unikania plynov a taktiež dospeli k záveru, že v minulosti mohol byť tento proces omnoho rýchlejší.

Atmosférický tlak na Marse je v súčasnosti menší než jedno percento tlaku na Zemi, čo znamená, že tekutá voda by sa tam buď okamžite vyparila alebo stuhla na ľad. Vedci predpokladajú, že časť plynov z atmosféry zreagovala s minerálmi na povrchu a následne sa stala ich súčasťou. Väčšinu atmosféry však Mars pravdepodobne stratil vplyvom Slnka.

Z údajov zo sondy MAVEN vedci vypočítali, že Mars prichádza každú sekundu o približne sto gramov atmosféry. Pri výrone koronálnej hmoty, ktorého vplyv na atmosféru Marsu zaznamenala MAVEN tento rok v marci, sa však rýchlosť unikania plynov zvýšila minimálne desať až dvadsaťnásobne.

"V ranej fáze Slnečnej sústavy boli solárne búrky častejšie a intenzívnejšie, takže predpokladáme, že Mars prišiel o väčšinu atmosféry už krátko po tom, ako mu prestalo fungovať magnetické pole chrániace planétu pred vplyvom slnečnej aktivity. Mars však o magnetické pole prišiel pravdepodobne už niekoľko sto miliónov rokov po svojom vzniku," vysvetlil Jasper Halekas z University of Iowa.

Sondu MAVEN vypustil 18. novembra 2013 z Mysu Canaveral na Floride americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), pričom do vesmíru ju vyniesla raketa Atlas V. Cieľom jej misie je skúmať hornú vrstvu atmosféry Marsu, pričom vedci dúfajú, že vďaka tejto sonde sa im podarí potvrdiť teóriu, že Mars prišiel o väčšinu svojej atmosféry a tiež o tečúcu vodu v dôsledku pôsobenia slnečného vetra. Sonda sa dostala na obežnú dráhu planéty vlani 22. septembra.


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 2

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 4

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá