Image
18.12.2012 0 Comments

Mapy Google sa do iOS nemusia vrátiť nastálo

google map.jpgMapy Google, ktoré sú v novom kabáte opäť dostupné v mobilnom operačnom systéme iOS, tam podľa analytikov nemusia zostať dlho. Proti aplikácii sa ozvala aj výstraha z EÚ.

Podľa Ezru Gottheila, analytika spoločnosti Technology Business Research, nemal Apple inú možnosť než Mapy Google pre iOS povoliť, inak by čelil mediálnej katastrofe. Šéf Applu Tim Cook totiž v septembri napísal otvorený list, v ktorom používateľov nabádal, aby dovtedy, kým Apple zlepší svoje vlastné mapy, používali alternatívne aplikácie. „No ak Apple bude cítiť, že mu Google príliš konkuruje alebo že má dokonca lepšiu aplikáciu, môže Mapy Google v budúcnosti jednoducho zablokovať," povedal Gottheil. To sa už v minulosti stalo - americká spoločnosť odmietla niektoré aplikácie do svojho App Storu prijať, pretože boli duplicitné a mali konkurovať jej vlastným predinštalovaným aplikáciám.

„Zatiaľ Apple nechce používateľov nútiť k tomu, aby používali jeho mapy," dodal Gottheil. „Dokážem si to však predstaviť vtedy, až pôjde o veľké peniaze." Mapy Google sa na iPhone a iPad vrátili v stredu po trojmesačnej pauze, pretože iOS 6 vydaný v septembri predstavil vlastné mapy Apple. Používatelia sa však ihneď na nové mapy začali sťažovať, pretože boli nepresné a chýbalo na nich veľa funkcií. Podľa niektorých expertov Apple vydaním svojich máp utŕžil ešte väčšiu hanbu, ako keď v roku 2010 vydal nový iPhone 4, ktorý mal problémy s prijímaním signálu.

Je tak jasné, že Apple teraz Googlu nehádže polená pod nohy. Gottheil poukazuje na to, že Apple má pred Googlom stále veľkú výhodu - aj keď sú Mapy Google teraz najsťahovanejšie aplikácie v App Store, nie každý používateľ iPhonu a iPadu si ich stiahne. Na druhej strane však každý používateľ má a vždy mať bude k dispozícii mapy od Applu. Treba tiež podotknúť, že Apple podľa analytikov nechcel Googlu v prvom rade konkurovať, ale do vývoja vlastných máp sa pustil preto, že Google sa vyhrážal stiahnutím máp z iOS v budúcnosti. Pravdou zostáva, že zakázať Mapy Google v iOS by teraz Apple ani trochu nepomohlo, navyše príjmy z Máp Google sú pre Google úplne zanedbateľné. Ale nejde tu len o peniaze.

„Čím viac mapy od Googlu používate, tým viac toho Google vie o vás a vašej polohe," hovorí Gottheil. „A to je preň oveľa dôležitejšie." Mapy spolu s presným určením polohy používateľa majú veľkú hodnotu tak pre Apple, ako aj pre Google, pretože umožňujú zobrazovanie personifikovaných reklám. „V súčasnosti však medzi oboma spoločnosťami prebieha skôr boj o to, kto ponúkne lepšie mapy. A to je pre koncového používateľa dobrá správa."

Nemecké Nezávislé centrum na ochranu súkromia upozornilo na fakt, že nová aplikácia porušuje zásady ochrany súkromia platné v EÚ. Po prvom spustení aplikácie totiž Google prosí používateľov o anonymné zdieľanie ich polohy a príslušné políčko je štandardne zaškrtnuté. Ak teda používateľ nebude úvodnej obrazovke venovať dostatočnú pozornosť a túto voľbu nevypne, môže Googlu poskytovať svoje osobné údaje bez toho, aby to mal v úmysle.

Podľa zástupkyne centra Marit Hansenovej navyše definícia slova anonymný v podaní Googlu nezaručuje skutočnú anonymitu. „Všetky dostupné údaje možno dosledovať ku konkrétnemu používateľskému účtu," vyhlásila Hansenová. A to podľa nej umožní Googlu sledovať niekoľko položiek polohy. Hovorca Googlu zatiaľ na toto vyjadrenie priamo nereagoval, odkázal však na stránku s definíciou, na ktoré sa možno dočítať: „Keď v aplikácii Mapy Google pre mobil používate funkciu Moja poloha, spoločnosť Google nevie, kto ste."

„Informácie o polohe zbierame so súhlasom používateľa," tvrdí hovorca Googlu. A dodáva, že používateľ sa môže kedykoľvek rozhodnúť túto funkciu deaktivovať. Taktne však mlčí o tom, že príslušný prepínač je od hlavnej obrazovky vzdialený o päť úrovní, navyše zahrnutý medzi informácie o ochrane súkromia.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

YouTube Rewind 2016. Toto sú najpopulárnejšie videá na Slovensku a vo svete

08.12.2016 00:08

Google už tradične v závere roka zverejňuje rebríčky najpopulárnejších videí. YouTube Rewind odhaľuje najpopulárnejšie videá, ktoré používatelia sledovali na najväčšej videoplatforme YouTube za posled ...

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá