Image
22.2.2013 0 Comments

Machinima – toto je budúcnosť televízie?

Machinima patrí medzi najsledovanejšie kanály v rámci služby YouTube. V decembri minulého roka si ju pozrelo 262 miliónov unikátnych divákov, videá mali dovedna 2,6 miliardy zhliadnutí. Počas roka 2012 si používatelia pozreli videá z produkcie Machinimy 20 miliárd krát. O aký žáner ide? O videoherné videá.

Machinima_192.jpg

Počas hernej konferencie E3 mala Machinima 14,4 milióna unikátnych divákov v jeden deň. Používatelia za daný týždeň vygenerovali 455 miliónov zhliadnutí.

V čom spočíva čaro Machinimy? V správnom využití internetu, YouTubu ako platformy a hernej komunity. Machinima na svojom kanáli YouTube vysiela prevažne videá z hier - tie sú neraz zostrihané a upravené. Nechýba ani dabing, o ktorý sa postarajú sami hráči. Výsledkom je herné video, ktoré disponuje príbehom a často aj humorom. Hoci sa dabované herné videá objavili už pred viac ako 10 rokmi spoločne s pojmom machinima, značnú popularitu si získali až v priebehu posledných troch rokov a momentálne ide o jednu z hlavných foriem zábavy pre istú skupinu používateľov - mužov vo veku 18 až 34 rokov.

Machinima získala svoj úspech prakticky vďaka YouTubu. Oficiálna stránka je totiž veľmi jednoduchá a slúži ako križovatka s odkazmi na jednotlivé kanály YouTube. Machinima prevádzkuje kanál Respawn, ktorý je zameraný na žáner hier FPS. Realm je o fantasy a hrách RPG, Sports zachytáva atmosféru virtuálnych športov a kompetitívneho hrania. Okrem herných videí však Machinima ponúka aj webové seriály v rámci kanála Prime a spravodajskú reláciu Inside Gaming.

Väčšina obsahu, ktorý Machinima vysiela na svojich kanáloch YouTube, pochádza priamo od hráčov. Komunita tvorcov dabovaných herných videí pozostáva z viac ako 6000 ľudí, každý z nich má vlastný kanál. Ak je konkrétny používateľ úspešný a jeho videá priťahujú záujem ľudí, Machinima ho osloví, aby sa stal jej súčasťou.

Najúspešnejší tvorcovia získajú status „director" - ich videá sú často propagované naprieč ostatnými sekciami a Machinima si počet zhliadnutí v prípade týchto videí započítava do svojich štatistík. Používatelia s týmto statusom však majú väčšie právomoci a môžu využívať aj výhody marketingu a predaja reklamy. Snahou modelu, ktorý Machinima preferuje, je, aby si títo používatelia vytvorili vlastný kanál a značku a fungovali v pozícii partnera.

Podľa analytikov je úspech Machinimy spôsobený prístupom k vysielaniu videoobsahu. Machinima, hoci ju môžeme považovať za televízny kanál, nefunguje na princípe tradičnej televíznej stanice. Ide o internetovú TV stanicu, ktorá správne využila distribučnú platformu a odhadla žiadaný obsah.

machinima1.jpg

Zdroj: wired.com


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá