Image
29.2.2016 1 Comments

MWC 2016: Kyocera ukázala telefón s priehľadným solárnym panelom na displeji

Kyocera predstavila smartfón poháňaný slnečnou energiou už na minuloročnom veľtrhu MWC. No v tomto roku priniesla do Barcelony zdokonalený prototyp a tvrdí, že technológia by sa čoskoro mohla objaviť aj v telefónoch určených pre spotrebiteľov.

Tenký solárny panel s hrúbkou len 0,55 mm je umiestnený medzi displejom a jeho dotykovou vrstvou. Každé 3 minúty priameho slnečného žiarenia vám nabijú batériu na 1 minútu hovoru. Oproti vlaňajšiemu demonštračnému modelu sa efektívnosť zvýšila osemnásobne.

Tvorcom solárneho panela nazývaného WYSIPS (What You See Is Photovoltaic Surface)  je francúzska firma SunPartner. Tá sa vyjadrila, že jej produkt môže spolupracovať s akýmkoľvek typom telefónu.

Ďalšia oblasť, v ktorej sa technológia oproti vlaňajšku zlepšila, je priehľadnosť displeja. Čím tmavší (menej priehľadný) je panel, tým účinnejšia je premena slnečného žiarenia na energiu. Pravda, tu treba brať na zreteľ aj prácu s aplikáciami či prichádzajúcimi e-mailmi. Kyocera a SunPartner usúdili, že 85-percentná transparentnosť ponúka tú správnu rovnováhu medzi vizuálnym a nabíjacím výkonom.

Vystavovaný prototyp bol 5-palcový androidový smartfón a len ťažko by ste si všimli, že jeho obrazovka je tmavšia. Špeciálna fotovoltická vrstva nemá vplyv na citlivosť dotykového displeja a prakticky vôbec nepridáva na hmotnosti telefónu.

Rovnaká technológia sa vraj dá aplikovať na menšie i väčšie displeje (až do 13 palcov), a tak je pravdepodobné, že si nájde cestu aj do smart hodiniek či tabletov. Navyše môže fungovať, ak slnko svieti iba na polovicu či dokonca len na tretinu displeja.

Kyocera chce takéto telefóny ponúknuť predovšetkým používateľom, ktorí pracujú v teréne, alebo aj ostatným, ktorí sa dlhší čas zdržiavajú ďaleko od zdroja napájania (napr. turisti či lyžiari). Technológia nie je určená na náhradu nabíjačky, na to zatiaľ nie je dostatočne účinná. Môže však udržať mobil v pohotovostnom režime a poskytnúť alternatívnu možnosť núdzového nabíjania, ak sa vám telefón vybije ďaleko od domova.

Zdroj: gizmag.com

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Ako funguje štvorfarebná tlačiareň od PRUSA 3D

26.10.2016 00:00

Pred niekoľkými mesiacmi sme predstavili novú verziu 3D tlačiarne Original Prusa i3 MK2, s väčšou tlačovou plochou, automatickou kalibráciou a niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Vývojári PRUSA 3D naprie ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

1 Comments

  1. ay reakcia na: MWC 2016: Kyocera ukázala telefón s priehľadným solárnym panelom na displeji
    2.3.2016 12:03
    ~1% za hodinu, naozaj vhodne na krizove napajanie.
    Reagovať

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá