Image
26.9.2016 0 Comments

Aliancia Fair-play a Slovensko.Digital: Ministerstvo školstva mohlo predĺžením Infoveku 2 porušiť zákon

Aliancia Fair-play a občianske združenie Slovensko.Digital upozorňujú ministerstvo školstva, že predĺžením zmluvy na pripojenie škôl k internetu s názvom Infovek 2 mohlo porušiť zákon. Ministerstvo zároveň vyzývajú, aby vysvetlilo všetky pochybnosti, ktoré súvisia s predĺžením tejto zmluvy, ako aj so súťažou na projekt Edunet. Informovala o tom Dominika Hasprová z Aliancie Fair-play.

Zákon o verejnom obstarávaní podľa mimovládnych organizácií presne definuje prípady, v ktorých môžu úrady zmluvu počas jej trvania meniť. Dodatok ministerstva školstva z 12. septembra o predĺžení Infoveku 2 však podľa nich medzi takéto prípady nespadá. Problematickou sa Aliancii Fair-play a Slovensko.Digital zdá byť aj zmluva z roku 2015, ktorou ministerstvo projekt Infovek 2 nepriamo predlžovalo prvýkrát. "Ministerstvo pri nej nevyhlásilo verejnú súťaž s argumentom, že požadované pripojenie vie pre školy zabezpečiť iba jeden dodávateľ. Zároveň tvrdilo, že predĺženie projektu má byť iba do času, kým na školách nebude nový internet cez projekt Edunet. Ten mal Infovek 2 nahradiť," uvádza Hasprová. Na trhu je však podľa mimovládnych organizácií viacero poskytovateľov internetového pripojenia a ministerstvo mohlo nastaviť podmienky tak, aby mohli uskutočniť súťaž.

"Vyzerá to tak, akoby ministerstvo školstva nielenže nebolo schopné ani na dvakrát včas pripraviť plynulý prechod z jedného projektu na druhý, ale túto svoju neschopnosť ešte aj pláta zákonne pochybným spôsobom, ktorý nezaručuje najlepšie a najefektívnejšie riešenie,“ uviedol analytik Aliancie Fair-play Pavol Lacko. Aliancia Fair-play preto podala podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, aby predĺženie Infoveku 2 preveril.

Ministerstvo školstva podľa organizácií dodnes rozumne nevysvetlilo, prečo nakupuje nové pripojenie pre školy centrálne, spôsobom, ktorý neumožňuje skutočnú súťaž a nezaručuje najrýchlejšie a najlacnejšie riešenie. Organizácie pritom opakovane žiadali zrušenie súťaže a ponúkli odborné kapacity pre lepšie nastavenie súťažných kritérií. Ministerstvo však podľa nich na pomoc dodnes nereagovalo. “Myslíme si, že súťaž na Edunet je nastavená zle a k našim odborným výhradám sa pridali aj zástupcovia telekomunikačných firiem a lokálnych poskytovateľov internetu. Naše výzvy na diskusiu však ministerstvo dlhodobo ignoruje a namiesto riešenia situácie len predlžuje starú zmluvu za podozrivých podmienok,“ povedal Ján Hargaš zo Slovensko.Digital. Aliancia Fair-play a Slovensko.Digial sú presvedčené, že pri projekte za 80 miliónov eur je povinnosťou ministerstva, aby vyvrátilo akékoľvek pochybnosti o svojom postupe a presvedčilo verejnosť o vhodnosti zvoleného riešenia.

Ministerstvo školstva informovalo 16. septembra na svojej internetovej stránke, že podpísalo dodatok na predĺženie zmluvy Infovek 2. Pokračovanie tejto zmluvy znamená podľa rezortu zabezpečenie pripojenia škôl na internet a k EDU sieti aj v ďalšom období, kým neukončia verejné obstarávanie na projekt Edunet. Ministerstvo pritom hovorí, že dodatok prinesie školám zníženie cien za internetové služby, pre časť škôl znamená aj zvýšenie rýchlosti pripojenia a zmluva je bez viazanosti.

Verejné obstarávanie na zákazku Edunet pritom stále pokračuje. "Ministerstvo eviduje viacero ponúk, z ktorých každá má niekoľko 100-strán technickej dokumentácie. Vzhľadom na náročnosť overovania technických údajov a nevyhnutnosť dodržiavania striktnej legislatívy vyplývajúcej zo zákona o verejnom obstarávaní je na ukončenie celého procesu potrebné dlhšie časové obdobie. V súčasnosti je verejné obstarávanie v prvej fáze, ktorá spočíva v overovaní technických údajov," uviedol rezort školstva s tým, že implementácia nového riešenia bude trvať maximálne rok.

Sumár údajov k projektom Infovek 2 a EDUNET

  • Koncom roku 2010 podpísal Ústav informácií a prognóz školstva zmluvu na projekt Infovek 2, ktorá školám zabezpečila pripojenie na internet na 5 rokov s trvaním do 27. septembra 2015.
  • Infovek 2 mal byť nahradený projektom EDUNET. Pred ukončením platnosti zmluvy na Infovek 2 však ministerstvo nezabezpečilo realizáciu súťaže na projekt EDUNET.
  • Namiesto toho 25. septembra 2015 podpísalo ministerstvo s dodávateľom Infoveku 2 novú zmluvu, ktorou v podstate predĺžilo platnosť pôvodnej zmluvy na projekt o rok – kým nespustí EDUNET.
  • Na túto zákazku ministerstvo nevyhlásilo verejnú súťaž, použilo priame rokovacie konanie, a to s argumentom, že dodávateľ je jediný, kto dokáže zabezpečiť požadované technické riešenie.
  • Zo samotného názvu zákazky pritom vyplýva, že ministerstvu išlo skôr o preklenutie obdobia, kým naostro nasadí EDUNET (Pokračovanie poskytovania dátových služieb v rámci projektu Rozvoj informatizácie regionálneho školstva (Infovek 2) na dobu nevyhnutnú do doby implementácie zákazky EDUNET_SK).
  • Súťaž na EDUNET bola napokon vyhlásená až v decembri 2015. Mimovládne organizácie aj zástupcovia trhu ju kritizovali pre obmedzovanie konkurencie. Súťaž stále nie je uzavretá, ministerstvo ju dodnes vyhodnocuje.
  • Mimovládky opakovane upozorňovali, že zmluva na Infovek 2 vyprší v septembri 2016 (26. 9. 2016) a je potrebné transparentne informovať o tom, ako plánuje ministerstvo postupovať. Pred vypršaním zmluvy však ministerstvo uzavrelo 12. 9. 2016 dodatok, ktorý pôvodné 12-mesačné trvanie predĺžil de facto na neurčito dovtedy, kým nebude zrealizovaný projekt EDUNET.
Autor: SITA

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Biznis

Orientácia Microsoftu na cloud sa vyplatila, akcie sú na rekordnom maxime

22.10.2016 00:05

Softvérová spoločnosť Microsoft reportovala po ukončení oficiálnych obchodných hodín na americkej burze svoje hospodárske výsledky za prvý fiškálny štvrťrok 2017, ktorý skončil 30. septembra tohto rok ...

Biznis

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá