Image
18.11.2016 0 Comments

MESA10 predstavila projekt zásadnej premeny systému vzdelávania na Slovensku

Nezisková organizácia MESA10 dnes predstavila projekt zásadnej premeny vzdelávacieho systému na Slovensku. Prioritou projektu "To dá rozum" sú na život pripravení mladí ľudia, motivovaní a empatickí učitelia, rodičia v úlohe partnerov vo vzdelávacom procese a kvalitne riadené školstvo na systémovej a inštitucionálnej úrovni. Na dnešných pracovných raňajkách to povedal prezident MESA 10 Ivan Mikloš.

Kvalita slovenského školstva v medzinárodnom porovnaní podľa Mikloša upadá. Svedčia o tom zhoršujúce sa výsledky našich žiakov a študentov v medzinárodných meraniach. V Šanghajskom rebríčku top 500 univerzít sa dlhodobo neumiestňuje žiadna zo slovenských vysokých škôl a slovenské deti patria podľa prieskumov OECD medzi najnešťastnejšie spomedzi detí zo 63 hodnotených krajín na svete.

Nezisková organizácia tiež upozorňuje, že až pri 45 percentách pracovných miest na Slovensku je stredné až vysoké riziko, že ľudí nahradia stroje. V súvislosti s obsluhou strojov a počítačov pritom vzniknú nové pracovné miesta. Mikloš však upozorňuje, že naše školstvo neprodukuje ľudí pripravených na nové typy práce a až štvrtina občanov Slovenska neovláda prácu s počítačmi. V porovnaní s ostatnými krajinami navyše vedia žiaci pracovať s faktami a dátami len na priemernej úrovni.

MESA10 preto pripravila projekt kompletnej premeny systému vzdelávania a víziu ideálneho stavu, ku ktorému by sa Slovensko malo do roku 2040 priblížiť. "Každé dieťa získa rovnako kvalitné základné zručnosti a vedomosti, ktoré ho pripravia na úspešný a šťastný život a celoživotné učenie sa. Systém vzdelávania budeme prispôsobovať deťom a študentom, a nie naopak. Učitelia budú pracovať vo viacčlenných odborných tímoch, čo im umožní individuálny a profesionálny prístup," priblížil víziu Peter Dráľ, ktorý jej prípravu koordinoval. Zároveň dodal, že po získaní základných zručností a znalostí si študenti budú naprieč disciplínami a teoretickými i praktickými oblasťami poznania spoluvytvárať cestu svojho ďalšieho rozvoja. Budú toho schopní, keďže už od detstva sa budú učiť, ako si stanovovať ciele aj ako ich dosahovať.

Medzi základné zručnosti žiakov pritom podľa vízie budú patriť používanie informačných technológií, kritické myslenie, schopnosť argumentovať aj tímová práca. "Žiaci a študenti sa budú učiť riešením praktických problémov. Cieľom bude, aby učivu čo najviac porozumeli, a nie, aby si povinné vzdelávanie iba odsedeli. Na vyšších stupňoch sa študenti aktívne zapoja do výskumných a praktických projektov," povedal Dráľ s tým, že dôležitý bude aj rozvoj kultúrneho cítenia, podpora zdravého životného štýlu, etických a morálnych hodnôt, aktívneho občianstva či rozvoj schopnosti pomáhať druhým.

Expertný tím MESA10 v súčasnosti analyzuje slabé stránky slovenského školstva. Následne vypracuje odporúčania, ako tento stav zmeniť tak, aby sa vízia stala skutočnosťou. Ako uviedla manažérka projektu Renáta Králiková, organizácia chce formulovať odporúčania na zmeny a tiež uskutočniť pilotné projekty na odskúšanie návrhov. Následne predstaví ucelený návrh zmeny vzdelávania na Slovensku.

Zdroj: SITA


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá