Image
30.1.2015 0 Comments

Luxusná vila z 3D tlačiarne. Rodinný dom „vytlačia“ už za 3600 eur pri produkcii desať domov za 24 hodín

Rozľahlá vila z 3D tlačiarne je lacnejšia ako trojizbový byt v centre Bratislavy.

majestatna-vila-z-3d_1.jpg

Foto: www.shangailist.com

V Číne sprístupnili unikátnu vilu, ktorá vznikla len za pomoci 3D tlačiarne. Rozľahlé sídlo s rozlohou 1100 metrov štvorcových sa stalo prvou stavbou takýchto rozmerov, ktoré boli „vytlačené" na modernej tlačiarni. V priemyselnom parku vo východočínskej provincii Ťiang-su vilu doplnil aj výškový dom s piatimi poschodiami, ktorý vznikol rovnakou technológiou.

Desať domov za 24 hodín

majestatna-vila-z-3d_2.jpg

Foto: www.shangailist.com

Za stavbou oboch projektov stojí čínska spoločnosť WinSun, ktorá sa návrhu 3D tlačiarní venuje už vyše 13 rokov. Uplynulý rok spoločnosť vzbudila pozornosť na celom svete, keď na gigantickej 3D tlačiarni „vytlačila" desať kompletných rodinných domov v priebehu necelých 24 hodín. Stavba jedného ekologického domu, ktorý vznikol zo zmesi konštrukčného odpadu a cementu, pritom vyšla len na 3600 eur. Rýchloschnúci materiál zabezpečil rýchly postup prác a pri stavbe nevznikol nijaký odpad.

„Dokážeme vytlačiť budovy podľa akéhokoľvek dizajnu, aký nám zákazník prinesie. Je to rýchle a lacné," uviedol vtedy majiteľ spoločnosti WinSun Ma Yihe a necelý rok na to dokázal, že nešlo len o prázdne slová.

Rýchlo, lacno, zodpovedne

majestatna-vila-z-3d_3.jpg

Vilu doplnil aj výškový dom Foto: www.shangailist.com

Majestátna vila, ktorej stavba vyšla len na 140-tisíc eur, bola navrhnutá pre americkú realitnú spoločnosť Tomson Group. Prototyp vzbudil obrovskú pozornosť - za necelý týždeň si rovnakú stavbu objednalo už desať záujemcov.

„Obidve stavby spĺňajú relevantné národné štandardy. Sú bezpečné, spoľahlivé a sú dobrým príkladom súladu architektúry a estetiky," uviedol inžinier Ma Rongquan.

Časti oboch budov boli vytlačené na tlačiarni s rozmermi 10 × 6,6 metra. Steny z tlačiarne vychádzajú duté, následne sa plnia izolačným materiálom a odvezú na miesto stavby, kde ich doplní oceľová výstuž. Domy z 3D tlačiarne sú podľa spoločnosti WinSun výhodné z viacerých hľadísk - šetria čas (konštrukčná doba je o 50 až 70 percent kratšia), nezaťažujú životné prostredie (vzniká pri nich o 30 až 60 percent menej odpadu) a aj vďaka zjednodušenej technológii šetria náklady na pracovnú silu, a to o 50 až 80 percent.

„Na získanie prírodného kameňa potrebujeme zamestnať baníkov, vykopať bloky kameňa a rozpíliť ich na kusy, čo zaťažuje životné prostredie. S 3D tlačou však recyklujeme zvyšky na použiteľný materiál," uviedol Yihe, ktorého firma s rozlohou 10-tisíc štvorcových metrov bola celá postavená za použitia 3D tlače.

Yihe dúfa, že jeho tlačiareň sa v budúcnosti využije aj na stavbu mrakodrapov a mostov.


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá