Image
2.9.2014 0 Comments

Ľudia už s výmenou batérie nepočítajú, menia celý prístroj. Vplyv na ľudské zdravie neriešia

bateria_Li-Ion.jpg Pri výbere a využívaní moderných mobilných prístrojov dochádza k premene správania spotrebiteľov. V minulosti si ľudia volili svoje mobilné telefóny či notebooky tak, aby im čo najdlhšie slúžili. Dnes už s dlhodobým používaním nepočítajú. Tomuto prístupu nahrávajú sami výrobcovia, ktorí pri nových modeloch prístrojov často neumožňujú výmenu batérie. Pritom akumulátor pri každodennom využívaní do dvoch rokov stráca svoju pôvodnú kapacitu. Zvýšená spotreba, a teda aj výroba elektronických zariadení však ohrozí životné prostredie a ľudské zdravie.

Pri nových modeloch mobilných telefónov, tabletov, ultrabookov, netbookov a stále častejšie aj notebookov nemožno jednoduchým spôsobom vymeniť batériu. Pre bežného používateľa je to nezvládnuteľná úloha. Po tom, čo batéria doslúži, je totiž nevyhnutné zveriť prístroj na výmenu akumulátora servisu alebo rovno zaobstarať nový. Spotrebitelia preto už pri výbere nových zariadení väčšinou nepočítajú s ich dlhodobým využívaním. Už pri nákupe plánujú, že mobilný prístroj do dvoch rokov vymenia.

Kapacita batérií totiž bežne začína po dvoch rokoch výrazne klesať. Prístroj tak nevydrží v pohotovosti požadovaný čas a jeho mobilita je obmedzená. Napríklad väčšina článkov určených pre notebooky garantuje spoľahlivosť batérie od 300 do 500 nabíjacích cyklov. To znamená, že batériu možno maximálne päťstokrát nabiť a vybiť. Potom dochádza k poklesu kvality akumulátora. Pri každodennom dobíjaní batéria notebooku vydrží približne jeden rok. Aby notebook spĺňal svoj ​​účel, po tomto čase treba batériu vymeniť.

V prístrojoch sú používané Li-Ion batérie, ktoré sa musia častejšie meniť. Výrobcovia mobilných prístrojov pri bežných modeloch využívajú približne v 65 % prípadov starší typ batérie Li-Ion, ktorý sa začal používať už v roku 1991. Hoci sú už dávno na trhu modernejšie Li-Pol články s dlhšou životnosťou, k ich masívnemu rozšíreniu zatiaľ nedošlo. Dôvodom sú vyššie náklady na výrobu Li-Pol batérií, čo by v dôsledku zvýšilo aj cenu prístroja.

Výrobcovia mobilných prístrojov svojimi postupmi nahrávajú trendu stále častejšieho obmieňania celých prístrojov. Spotrebitelia sa tomuto tlaku prispôsobujú a pri výbere mobilného telefónu či notebooku už možnosť výmeny batérie či kvalitu článku neriešia, počítajú s výmenou prístroja v horizonte jedného až dvoch rokov. Bežná doba používania mobilných prístrojov sa tak skracuje zhruba o dve tretiny.

Častejšia obmena elektronických zariadení má vážne vplyvy na životné prostredie. Na výrobu prístrojov je totiž potrebná meď, striebro, zlato alebo paládium. Ťažba týchto kovov významne ohrozuje prírodu. Navyše sa v mobilných telefónoch i notebookoch vyskytujú toxické látky, ako sú ortuť, kadmium, arzén alebo antimón. Hrozí, že pri častej výmene mobilných pomocníkov ich ľudia začnú vnímať ako bežný odpad a prístroj, ktorý doslúžil, bez rozmyslu vyhodia do bežného odpadu. Na skládke alebo v spaľovni však dochádza k úniku týchto toxických látok do pôdy aj ovzdušia, čo má potom vážne dôsledky na zdravie.

Autorom komentára je Radim Tlapák


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá