Image
2.9.2014 0 Comments

Ľudia už s výmenou batérie nepočítajú, menia celý prístroj. Vplyv na ľudské zdravie neriešia

bateria_Li-Ion.jpg Pri výbere a využívaní moderných mobilných prístrojov dochádza k premene správania spotrebiteľov. V minulosti si ľudia volili svoje mobilné telefóny či notebooky tak, aby im čo najdlhšie slúžili. Dnes už s dlhodobým používaním nepočítajú. Tomuto prístupu nahrávajú sami výrobcovia, ktorí pri nových modeloch prístrojov často neumožňujú výmenu batérie. Pritom akumulátor pri každodennom využívaní do dvoch rokov stráca svoju pôvodnú kapacitu. Zvýšená spotreba, a teda aj výroba elektronických zariadení však ohrozí životné prostredie a ľudské zdravie.

Pri nových modeloch mobilných telefónov, tabletov, ultrabookov, netbookov a stále častejšie aj notebookov nemožno jednoduchým spôsobom vymeniť batériu. Pre bežného používateľa je to nezvládnuteľná úloha. Po tom, čo batéria doslúži, je totiž nevyhnutné zveriť prístroj na výmenu akumulátora servisu alebo rovno zaobstarať nový. Spotrebitelia preto už pri výbere nových zariadení väčšinou nepočítajú s ich dlhodobým využívaním. Už pri nákupe plánujú, že mobilný prístroj do dvoch rokov vymenia.

Kapacita batérií totiž bežne začína po dvoch rokoch výrazne klesať. Prístroj tak nevydrží v pohotovosti požadovaný čas a jeho mobilita je obmedzená. Napríklad väčšina článkov určených pre notebooky garantuje spoľahlivosť batérie od 300 do 500 nabíjacích cyklov. To znamená, že batériu možno maximálne päťstokrát nabiť a vybiť. Potom dochádza k poklesu kvality akumulátora. Pri každodennom dobíjaní batéria notebooku vydrží približne jeden rok. Aby notebook spĺňal svoj ​​účel, po tomto čase treba batériu vymeniť.

V prístrojoch sú používané Li-Ion batérie, ktoré sa musia častejšie meniť. Výrobcovia mobilných prístrojov pri bežných modeloch využívajú približne v 65 % prípadov starší typ batérie Li-Ion, ktorý sa začal používať už v roku 1991. Hoci sú už dávno na trhu modernejšie Li-Pol články s dlhšou životnosťou, k ich masívnemu rozšíreniu zatiaľ nedošlo. Dôvodom sú vyššie náklady na výrobu Li-Pol batérií, čo by v dôsledku zvýšilo aj cenu prístroja.

Výrobcovia mobilných prístrojov svojimi postupmi nahrávajú trendu stále častejšieho obmieňania celých prístrojov. Spotrebitelia sa tomuto tlaku prispôsobujú a pri výbere mobilného telefónu či notebooku už možnosť výmeny batérie či kvalitu článku neriešia, počítajú s výmenou prístroja v horizonte jedného až dvoch rokov. Bežná doba používania mobilných prístrojov sa tak skracuje zhruba o dve tretiny.

Častejšia obmena elektronických zariadení má vážne vplyvy na životné prostredie. Na výrobu prístrojov je totiž potrebná meď, striebro, zlato alebo paládium. Ťažba týchto kovov významne ohrozuje prírodu. Navyše sa v mobilných telefónoch i notebookoch vyskytujú toxické látky, ako sú ortuť, kadmium, arzén alebo antimón. Hrozí, že pri častej výmene mobilných pomocníkov ich ľudia začnú vnímať ako bežný odpad a prístroj, ktorý doslúžil, bez rozmyslu vyhodia do bežného odpadu. Na skládke alebo v spaľovni však dochádza k úniku týchto toxických látok do pôdy aj ovzdušia, čo má potom vážne dôsledky na zdravie.

Autorom komentára je Radim Tlapák


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá