Image
2.9.2014 0 Comments

Ľudia už s výmenou batérie nepočítajú, menia celý prístroj. Vplyv na ľudské zdravie neriešia

bateria_Li-Ion.jpg Pri výbere a využívaní moderných mobilných prístrojov dochádza k premene správania spotrebiteľov. V minulosti si ľudia volili svoje mobilné telefóny či notebooky tak, aby im čo najdlhšie slúžili. Dnes už s dlhodobým používaním nepočítajú. Tomuto prístupu nahrávajú sami výrobcovia, ktorí pri nových modeloch prístrojov často neumožňujú výmenu batérie. Pritom akumulátor pri každodennom využívaní do dvoch rokov stráca svoju pôvodnú kapacitu. Zvýšená spotreba, a teda aj výroba elektronických zariadení však ohrozí životné prostredie a ľudské zdravie.

Pri nových modeloch mobilných telefónov, tabletov, ultrabookov, netbookov a stále častejšie aj notebookov nemožno jednoduchým spôsobom vymeniť batériu. Pre bežného používateľa je to nezvládnuteľná úloha. Po tom, čo batéria doslúži, je totiž nevyhnutné zveriť prístroj na výmenu akumulátora servisu alebo rovno zaobstarať nový. Spotrebitelia preto už pri výbere nových zariadení väčšinou nepočítajú s ich dlhodobým využívaním. Už pri nákupe plánujú, že mobilný prístroj do dvoch rokov vymenia.

Kapacita batérií totiž bežne začína po dvoch rokoch výrazne klesať. Prístroj tak nevydrží v pohotovosti požadovaný čas a jeho mobilita je obmedzená. Napríklad väčšina článkov určených pre notebooky garantuje spoľahlivosť batérie od 300 do 500 nabíjacích cyklov. To znamená, že batériu možno maximálne päťstokrát nabiť a vybiť. Potom dochádza k poklesu kvality akumulátora. Pri každodennom dobíjaní batéria notebooku vydrží približne jeden rok. Aby notebook spĺňal svoj ​​účel, po tomto čase treba batériu vymeniť.

V prístrojoch sú používané Li-Ion batérie, ktoré sa musia častejšie meniť. Výrobcovia mobilných prístrojov pri bežných modeloch využívajú približne v 65 % prípadov starší typ batérie Li-Ion, ktorý sa začal používať už v roku 1991. Hoci sú už dávno na trhu modernejšie Li-Pol články s dlhšou životnosťou, k ich masívnemu rozšíreniu zatiaľ nedošlo. Dôvodom sú vyššie náklady na výrobu Li-Pol batérií, čo by v dôsledku zvýšilo aj cenu prístroja.

Výrobcovia mobilných prístrojov svojimi postupmi nahrávajú trendu stále častejšieho obmieňania celých prístrojov. Spotrebitelia sa tomuto tlaku prispôsobujú a pri výbere mobilného telefónu či notebooku už možnosť výmeny batérie či kvalitu článku neriešia, počítajú s výmenou prístroja v horizonte jedného až dvoch rokov. Bežná doba používania mobilných prístrojov sa tak skracuje zhruba o dve tretiny.

Častejšia obmena elektronických zariadení má vážne vplyvy na životné prostredie. Na výrobu prístrojov je totiž potrebná meď, striebro, zlato alebo paládium. Ťažba týchto kovov významne ohrozuje prírodu. Navyše sa v mobilných telefónoch i notebookoch vyskytujú toxické látky, ako sú ortuť, kadmium, arzén alebo antimón. Hrozí, že pri častej výmene mobilných pomocníkov ich ľudia začnú vnímať ako bežný odpad a prístroj, ktorý doslúžil, bez rozmyslu vyhodia do bežného odpadu. Na skládke alebo v spaľovni však dochádza k úniku týchto toxických látok do pôdy aj ovzdušia, čo má potom vážne dôsledky na zdravie.

Autorom komentára je Radim Tlapák


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Modulárna stavebnica CellRobot umožní zhotoviť robota z gúľ

16.01.2017 00:20

Čínska spoločnosť KEY predvádzala na CES 2017 unikátnu stavebnicu, ktorá umožní postaviť robota pozostávajúceho z gúľ. Jadrom systému CellRobot je jednotka, v ktorej sídli CPU a batéria. Okrem toho o ...

Produkty

Nové procesory Intelu možno napadnúť cez port USB. Netreba špeciálne vybavenie a útok nemožno ani detegovať

16.01.2017 00:35

Výskumníci zo spoločnosti Positive Technologies odhalili, že niektoré nové procesory Intelu obsahujú rozhranie JTAG (Joint Test Action Group) na ladenie a konfiguráciu, prístupné cez porty USB 3.0, kt ...

Produkty

Roj bojových mikrodronov Perdix sa správa ako inteligentný kolektívny organizmus

13.01.2017 00:20

Americká armáda používa drony už dlhé roky. Teraz ministerstvo obrany predstavilo vo videu najnovší pokrok v technológii bezpilotných lietadiel. Ide o úspešné nasadenie celej letky dronov Perdix. Tes ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá