Image
29.9.2015 0 Comments

Ľudia si môžu overiť schopnosti práce s PC a vedomosti o internete

IT Asociácia Slovenska odštartovala v rámci Európskej iniciatívy eSkills Jobs veľký test IT zručností na Slovensku. Slováci si tak môžu už piaty rok overiť svoje schopnosti práce s počítačom, vedomosti o internete a sociálnych sieťach v IT Fitness Teste. Jeho výsledkom je certifikát, ktorý môžu priložiť k životopisu ako podklad o svojich IT znalostiach pre zamestnávateľa. Na dnešnej tlačovej besede to povedal prezident IT Asociácie Slovenska Mário Lelovský.

IT Fitness test preskúša celkovú počítačovú zdatnosť človeka, ale aj jeho rýchlosť, logické myslenie a vynaliezavosť. Otestovať sa môže každý Slovák do konca decembra na internetovej stránke www.itfintesstest.sk. Online test obsahuje 25 otázok so štyrmi variantmi odpovedí z rôznych oblastí.

Lelovský hovorí, že test nie je určený itéčkárom, ale širokej verejnosti. Absolvent testu po ukončení získa certifikát s hodnotením, na aké percento v teste uspel. Zároveň dostane odporúčania, v ktorých oblastiach sa môže zlepšiť. V minulosti sa do testovania zapojilo už viac ako 100-tisíc Slovákov. Priemerná úspešnosť bola 48 percent.

Do testovania sa môžu zapojiť aj všetky školy Pre žiakov základných škôl pritom vytvorili špeciálnu verziu testu. "Počítačová gramotnosť sa začína rozvíjať už s prvým tabletom alebo mobilom, ktorý rodičia často darujú deťom pri nástupe do školy. Je potrebné, aby deti boli zároveň poučené nielen o zaobchádzaní s technikou a základmi práce s počítačom, ale aj o možnostiach a nástrahách internetu a sociálnych sietí," upozornil Lelovský s tým, že test preverí aj vedomosti detí, ako sa vedia brániť pred šikanou na sociálnych sieťach alebo inými ohrozeniami z internetu.

Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek dnes povedal, ž IT Fitness test uskutočňujú v rámci iniciatívy Európskej komisie "Digitálne zručnosti pre podporu zamestnanosti". Hlavným cieľom kampane je zlepšiť schopnosti občanov EÚ pri využívaní informačných a komunikačných technológií a lepšie ich pripraviť na pracovný trh. Kampaň je pritom reakciou na rastúci dopyt po kvalifikovaných odborníkoch v oblasti IKT.

Kampaň "e-Skills for Jobs" koordinujú spoločnosti Digital Europe a European Schoolnet v spojení so stovkami partnerov na národnej a celoeurópskej úrovni.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Predaj tabletov klesá aj v treťom štvrťroku. Najviac to pocítili Apple a Samsung, Amazon, naopak, raketovo rastie

08.11.2016 00:10

Podľa predbežných údajov spoločnosti IDC v treťom štvrťroku 2016 (3Q16) pokračoval na svetových trhoch prepad dodávok tabletov. Hoci dodávky v 3Q16 vzrástli v porovnaní s druhým štvrťrokom 2016 o 9,8 ...

Prieskumy trhu 2

Prieskum: Po akých počítačoch túžia Slováci, ako často ich menia a koľko sú ochotní zaplatiť

04.11.2016 00:12

Spotrebiteľský prieskum Microsoftu odhalil niekoľko zaujímavých atribútov. Slováci, ale aj Česi si na nákup notebooku či tabletu radšej zájdu do kamenného obchodu. V e-shopoch nakupujú najmä mladí ľud ...

Prieskumy trhu

Samsung aj Apple vedú rebríček. Z podielu im však stále viac ukrajujú čínske značky

02.11.2016 00:07

Podľa prieskumu spoločnosti IDC sa v treťom štvrťroku 2016 dodalo na svetový trh 362,9 milióna smartfónov. Aj napriek stiahnutiu Samsung Galaxy Note 7 objem dodávok v medziročnom porovnaní vzrástol o  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá