Image
29.9.2015 0 Comments

Ľudia si môžu overiť schopnosti práce s PC a vedomosti o internete

IT Asociácia Slovenska odštartovala v rámci Európskej iniciatívy eSkills Jobs veľký test IT zručností na Slovensku. Slováci si tak môžu už piaty rok overiť svoje schopnosti práce s počítačom, vedomosti o internete a sociálnych sieťach v IT Fitness Teste. Jeho výsledkom je certifikát, ktorý môžu priložiť k životopisu ako podklad o svojich IT znalostiach pre zamestnávateľa. Na dnešnej tlačovej besede to povedal prezident IT Asociácie Slovenska Mário Lelovský.

IT Fitness test preskúša celkovú počítačovú zdatnosť človeka, ale aj jeho rýchlosť, logické myslenie a vynaliezavosť. Otestovať sa môže každý Slovák do konca decembra na internetovej stránke www.itfintesstest.sk. Online test obsahuje 25 otázok so štyrmi variantmi odpovedí z rôznych oblastí.

Lelovský hovorí, že test nie je určený itéčkárom, ale širokej verejnosti. Absolvent testu po ukončení získa certifikát s hodnotením, na aké percento v teste uspel. Zároveň dostane odporúčania, v ktorých oblastiach sa môže zlepšiť. V minulosti sa do testovania zapojilo už viac ako 100-tisíc Slovákov. Priemerná úspešnosť bola 48 percent.

Do testovania sa môžu zapojiť aj všetky školy Pre žiakov základných škôl pritom vytvorili špeciálnu verziu testu. "Počítačová gramotnosť sa začína rozvíjať už s prvým tabletom alebo mobilom, ktorý rodičia často darujú deťom pri nástupe do školy. Je potrebné, aby deti boli zároveň poučené nielen o zaobchádzaní s technikou a základmi práce s počítačom, ale aj o možnostiach a nástrahách internetu a sociálnych sietí," upozornil Lelovský s tým, že test preverí aj vedomosti detí, ako sa vedia brániť pred šikanou na sociálnych sieťach alebo inými ohrozeniami z internetu.

Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek dnes povedal, ž IT Fitness test uskutočňujú v rámci iniciatívy Európskej komisie "Digitálne zručnosti pre podporu zamestnanosti". Hlavným cieľom kampane je zlepšiť schopnosti občanov EÚ pri využívaní informačných a komunikačných technológií a lepšie ich pripraviť na pracovný trh. Kampaň je pritom reakciou na rastúci dopyt po kvalifikovaných odborníkoch v oblasti IKT.

Kampaň "e-Skills for Jobs" koordinujú spoločnosti Digital Europe a European Schoolnet v spojení so stovkami partnerov na národnej a celoeurópskej úrovni.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

CES 2017: BMW i Inside Future a BMW HoloActive Touch – toto je budúcnosť automobilizmu

05.01.2017 09:42

BMW predstavilo nové koncepty a technológie pre autonómne riadené vozidlá. Na tlačovej konferencii bola predstavená štúdia elektromobilu BMW i Inside Future ktorá má za úlohu návštevníkom ukázať ako b ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Výdavky na digitálne iniciatívy narastú v priebehu dvoch rokov o 50 %

27.12.2016 00:08

Že sa CIO v Európe, ale aj na strednom východe a v Afrike (región EMEA), zapájajú do digitálneho biznisu, dokazujú výsledky prieskumu Gartner 2017 CIO Agenda. Organizácia plnej polovice z nich sú aktí ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Stredoeurópania sa prihlasujú na Facebook sedemkrát denne

23.12.2016 00:05

Spoločnosť Ericsson vo svojom najnovšom vydaní štúdie konštatuje, že telekomunikačný trh v strednej a východnej Európy (CEE) má rastúci trend, najmä vďaka stúpajúcemu používaniu smartfónov a aplikácií ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá