31.1.2013 0 Comments

Ľudia ľuďom darovali online viac ako 105 tisíc eur

Originálny slovenský darcovský portál ĽudiaĽuďom.sk hodnotí rok 2012 ako úspešný. Darcovia poslali na konkrétne účely viac ako 105 tisíc eur. Počas roka na portáli pribudlo takmer tristo výziev na podporu.

Uplynulý rok potvrdzuje, že ľudia sú v čase krízy často viac vnímaví k tým, ktorí sa ocitli v núdzi. Darcovský portál www.ĽudiaĽuďom.sk, ktorý umožňuje tým, čo pomoc potrebujú, rýchle a jednoduché uverejnenie výzvy na podporu. V oblasti charity a darcovstva sú zároveň stále väčšie požiadavky na adresnosť a transparentnosť, čo umožňujú nové technológie.

V roku 2012 portál navštívilo takmer 150-tisíc používateľov, pričom vyše 2 500 z nich sa aj zaregistrovalo. Za jediný rok na portáli pribudlo takmer tristo výziev z rôznych oblastí. Prostredníctvom nich žiadali o podporu jednotlivci v núdzi, umelci, ale aj samosprávy, záujmové združenia, školy či cirkevné organizácie.

Na konkrétne výzvy putovalo presne 2402 darov v rôznej finančnej výške. Najnižšie boli jedno euro, rekordne najvyšším bol dar 5395 eur, ktorý pochádzal z Nadácie TA3. Tento dar putoval od Nadácie TA3 do prešovského centra pre viacnásobne postihnuté deti na základe súťaže, ktorú organizoval portál ĽudiaĽuďom.sk a televízia TA3. V nej mohli organizácie či jednotlivci v núdzi získať od televízie TA3 finančný dar v celkovej výške 10 000 eur. Druhú časť finančného daru na základe hlasovania návštevníkov portálu získali bratislavskí streetworkeri, ktorí pomáhajú bezdomovcom.

Na účet príjemcu ide plná suma z každého daru, prevádzkovateľ portálu si nestrháva ani neúčtuje žiadne poplatky. Darca na portáli vidí svoje príspevky a aj to, ako sa výzvy postupne napĺňajú.

V marci 2012 otvoril prevádzkovateľ portálu ĽudiaĽuďom.sk vlastnú blogovú platformu. Na jeseň pribudol projekt Darujme určený pre mimovládne organizácie, ktorý im umožňuje oslovovať darcov priamo na ich webových stránkach a zadarmo im poskytuje aj systém na manažovanie vzťahov s prispievateľmi. Charitatívne e-aukcie pred Vianocami priniesli príjemcom takmer päťtisíc eur.

"Každý dar, aj ten najmenší, pomáha. Mnohí darcovia poslali malú sumu a napísali nám, že viac si nevedia dovoliť. Mnohé výzvy sa ale podarilo naplniť aj z neveľkých súm, vďaka ktorým sa vlani zorganizovali tábory pre deti z detských domov, zaplatili rehabilitácie postihnutých, zakúpili potrebné veci pre núdznych a podarilo sa toho omnoho viac," hovorí Roland Kyška, výkonný riaditeľ 4people, n.o., ktorá portál prevádzkuje.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá