Image
28.5.2014 0 Comments

Logický obvod vyrobený na báze plazmonickej elektroniky. Procesor s frekvenciou 245 THz?

Vedci zo Singapurskej národnej univerzity navrhli a vyrobili obvody, ktoré môžu dosiahnuť frekvenciu 245 THz, sú teda rádovo desaťtisíckrát rýchlejšie ako súčasné mikroprocesory. Ich výsledky otvárajú dvere k novej plazmonickej elektronike, ktorá kombinuje nanoelektroniku s veľkou operačnou rýchlosťou optiky.

Ak sa svetlo dostane do interakcie s niektorými kovmi, možno ho zachytiť vo forme kolektívnych, veľmi rýchlo oscilujúcich elektrónov, nazývaných plazmóny. Interakcia fotónov a elektrónov by mohla byť použitá na vytvorenie budúcich ultrarýchlych počítačov. Spomínané častice sú však také malé, že na preskúmanie týchto javov dnes neexistujú vhodné nástroje.

Prielom v tejto oblasti priniesol Christian A. Nijhuis a jeho tím, ktorí našli spôsob, ako využiť kvantovo-plazmonické účinky aj v súčasnej generácii elektroniky. Ich metóda sa nazýva kvantovo-plazmonické tunelovanie.

Tím zostavil obvod na molekulárnej úrovni, zložený z dvoch plazmonických rezonátorov (štruktúry, ktoré umožňujú meniť fotóny na plazmóny), oddelených jednou vrstvou molekúl s hrúbkou iba 0,5 nanometra.

nanoelectronic_circuits.jpg

Sústredený elektrónový lúč (žltý) bol použitý na charakterizáciu štruktúry a skúmanie optických vlastností dvoch plazmonických rezonátorov premostených vrstvou molekúl

Logický obvod Nijhuisa a jeho kolegov pracoval na frekvencii 24 THz. No frekvenciu obvodu možno upraviť zmenou materiálu molekulárnej vrstvy. Toto bol prvý prípad, keď vedci pomocou kvantového mikroskopu pozorovali jav kvantovo-plazmonického tunelovania. Ide o presvedčivý dôkaz, že molekulárna elektronika môže skutočne zvládnuť nepomerne vyššie rýchlosti ako súčasná elektronika.

V budúcnosti bude možné použiť plazmonicko-elektronické hybridy, ktoré kombinujú nanoelektroniku s vysokou operačnou rýchlosťou optiky a jednomolekulové fotónové detektory. Výskumníci teraz zamerajú svoje úsilie na začlenenie takýchto zariadení do skutočných elektronických obvodov. Podľa časopisu Science by sa takýmto spôsobom dali dosiahnuť frekvencie 140 až 245 THz.

Zdroj: gizmag.com


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 4

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 5

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá