Image
13.12.2012 0 Comments

Linuxový kernel 3.7 otvára dvere serverom s čipmi ARM

Linux-Kernel-3-7-Release-Candidate-6.jpg Len mesiac po uvoľnení linuxového kernela 3.6 bola vydaná ďalšia aktualizácia s označením 3.7. Hoci to môže vyzerať tak, že za jeden mesiac sa nemohlo stihnúť urobiť priveľa zmien, v skutočnosti pribudli dôležité vlastnosti, ktoré potešia najmä vývojárov zameraných na čipy ARM a aj sieťových administrátorov v podnikoch.

Práve čipy SoC ARM boli pre Linux doteraz akýmsi problémovým dieťaťom. Situáciu komplikoval najmä fakt, že každý dodávateľ čipov ARM podporoval periférie rôznym spôsobom a nebolo možné docieliť univerzálny spôsob, ako využívať API na rôznych platformách ARM rovnakým spôsobom. To pre vývojárov znamenalo upravovať svoje produkty pre každý variant systému ARM. Najmä vďaka Olofovi Johanssonovi, inžinierovi Googlu pre Linux a ARM, teraz kernel 3.7 prichádza s unifikovanou platformou pre všetky systémy ARM, ktorá tieto problémy odstraňuje a ruší nutnosť prácnej kustomizácie jadra.

Linux dláždi cestu serverom ARM

Vývojári tak novo využijú univerzálny kernel bez akýchkoľvek dodatočných úprav, ktorý zaistí fungovanie na všetkých systémoch ARM. Tým sa nemyslia len smartfóny a tablety, ale aj čoraz populárnejšie servery s týmito čipmi. Práve lepšia podpora zo strany Linuxu môže priniesť ARM-u výrazné posilnenie v tejto oblasti a pre firmy tak odpadá jeden z hendikepov, ktorý oproti platforme x86 čipy ARM doteraz nesporne mali. Dôsledkom je úspora práce, času i peňazí zo strany firiem i vývojárov. Hoci to tak nemusí na prvý pohľad vyzerať, ide o veľmi výrazný posun, ktorý môže v dlhodobom horizonte viesť k ďalšiemu oslabovaniu tradičných procesorov x86.

To, že práve oblasť serverov s čipmi ARM je pre Linux dôležité bojisko, potvrdzuje aj skutočnosť, že kernel 3.7 novo podporuje aj 64-bitové procesory ARM. Tie zatiaľ boli predstavené len z hľadiska návrhov a komerčne dostupné majú byť až budúci rok (ide o architektúry Cortex A53 a Cortex A57), ale práve vývojári sa na ich príchod teraz môžu už intenzívne pripravovať. A až budú tieto čipy uvedené, budú pre nich mať už pripravené svoje produkty.

Medzi ďalšie novinky, ktoré ocenia hlavne weboví a sieťoví administrátori, patrí podpora funkcie TCP Fast Open, ktorá má zvýšiť rýchlosť otvárania webových stránok o 10 až 40 %. Pre firmy, ktoré majú v sieti zapojené počítače s Linuxom i s Windows, je potom výhodná podpora protokolu SMB2 (Server Messenge Block 2) slúžiaceho na zdieľanie súborov. Ten Microsoft uviedol v roku 2007 spolu s Windows Vista a podobne ako jeho predchodca SMB umožňuje SMB2 úložným systémom NAS a serverom s Linuxom rýchlejšie dodávanie súborov pre počítače s Windows. Novo pribudla aj plná podpora sieťového súborového systému NFS 4.1, ktorá prináša výrazné zlepšenie v paralelnej práci a prístupe k súborom.

Zdrojové kódy linuxového kernela 3.7 sú na stiahnutie z adresy http://www.kernel.org/, ale pre väčšinu používateľov získajú na význame až vo chvíli, keď ich využijú aj výrobcovia veľkých linuxových distribúcií a aktualizujú svoje produkty.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá