Image
17.6.2014 0 Comments

Linuxová distribúcia Q4OS ponúka klasické prostredie Windows XP

Server Softpedia upozornil na linuxovú distribúciu Q4OS 0.5.11, ktorá bola uvoľnená na stiahnutie. Ide o desktopový operačný systém navrhnutý tak, že ponúka klasické používateľské rozhranie v štýle Windows XP, ktorého podpora sa nedávno skončila.

Podľa vývojárov je nový operačný systém veľmi vhodný do cloudového prostredia pre svoje nízke nároky na hardvér (Pentium 300 MHz, 128 MB RAM a 3 GB úložného priestoru). Zároveň je veľmi praktický pre používateľov zvyknutých na hlavný panel Windows XP a menu Start.

ITN_Q4OS_2.jpg

Distribúcia je založená na Trinity DE, čo je vlastne vetva staršieho KDE 3.x, ktorá sa už v súčasných distribúciách nepoužíva. Vývojári neposkytujú live systém, takže Q4OS treba nainštalovať. Najlepší spôsob, ako to uskutočniť, je použiť VirtualBox.

Podobnosť s Windows XP je zjavná na prvý pohľad, vývojári vykonali skvelú prácu. Menej zdatný používateľ rozdiel ani nezbadá. Q4OS prichádza s množstvom predinštalovaných aplikácií, ako je napr. Konqueror, ale používatelia si môžu nainštalovať aj ďalšie, napr. Google Chrome, DebApps na správu a inštalovanie aplikácií z repozitárov Debianu a pod. Umožňuje aj spúšťanie aplikácií pre systém Windows pomocou vrstvy kompatibility Wine.

Ak sa vám teda cnie po starom dobrom Windows XP, stačí si nainštalovať Q4OS. Ešte raz však treba zdôrazniť, že pri akomkoľvek testovaní sa odporúča používať VirtualBox.

Zdroj: news.softpedia.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Bluetooth 5.0 prichádza s dvojnásobnou rýchlosťou a štvornásobným dosahom oproti verzii 4.2

08.12.2016 11:17

Bluetooth SIG vydal finálnu špecifikáciu pre nový štandard Bluetooth 5 pre OEM, ktorí teraz môžu vyvíjať hardvér na  jeho podporu. Nová špecifikácia je spätne kompatibilná so všetkými predchádzajúcim ...

Produkty

Microsoft môže kúpiť LinkedIn, Európska komisia si však dala podmienky

08.12.2016 00:07

Európska komisia (EK) schválila prevzatie profesijnej sociálnej siete LinkedIn spoločnosťou Microsoft. Súhlas je však podmienený dodržiavaním série záväzkov, ktorých cieľom je zachovanie konkurencie m ...

Produkty 1

Tripleton Enigma E2 – aktuálne najlepšie zabezpečený šifrovaný mobilný telefón na svete

08.12.2016 00:10

Šifrovaný telefón využíva priekopnícke techniky ochrany proti odpočúvaniu, ako sú napríklad autorizácie pomocou špeciálnej karty a šifrovacej techniky, ktorú podľa výrobcov nemožno prelomiť. I napriek ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá