Image
29.3.2016 0 Comments

Lietajúci dron SCAMP môže liezť po stene ako mucha

Výskumníci zo Stanfordovej univerzity vyvinuli dron SCAMP, ktorý môže lietať a potom pristáť na zvislých plochách a liezť po nich. Robot by mohol byť použitý na miestach zasiahnutých živelnou pohromou, kde pre sutiny či záplavovú vodu nemožno nájsť plochu vhodnú na pristátie štandardných dronov.

SCAMP je skratka pre Stanford Climbing and Aerial Manoeuvring Platform. Robot, ktorý sa rovnako dobre cíti pri lietaní vo vzduchu aj pri lezení po vertikálnej ploche, má dve štíhle a dlhé končatiny. Pri jeho návrhu sa vedci inšpirovali prírodou, najmä hmyzom. Čo všetko SCAMP zvládne, to si môžete pozrieť vo videu.

Napohľad krehký stroj zvládne štart z ruky osoby, pred pristátím na zvislej stene sa otočí o 90°, potom môže liezť po stene nahor. Pre bežné kvadrokoptéry znamená obmedzenie kapacita batérie, SCAMP  má výhodu v tom, že časť cesty môže vykonať podstatne úspornejším a tichším spôsobom. A keď zosadne na stenu, je schopný napríklad zriadiť dočasnú komunikačnú sieť alebo merať otrasy. Dlhé nohy mu pri tom umožnia premiestniť sa tam, odkiaľ má lepší výhľad či lepší príjem signálu. To znamená, že nemusí opäť vzlietnuť a pristáť, čo by bolo oveľa nebezpečnejšie napríklad pri silnom vetre. Navyše môže dlho zotrvať v jednej pozícii a vyčkávať.

Dron má štyri elektromotory na pohon vrtúľ. Na skelete z uhlíkových vlákien sú ďalšie dva servomotory. Ten s väčším krútiacim momentom slúži na pohyb nohami, slabší zasa na odrazenie od steny pri vzlietnutí.

 V budúcnosti by vedci chceli pre dron realizovať adaptívne riadenie pri chôdzi, teda vypracovať algoritmy, ktoré by mu umožnili dynamicky reagovať na zlyhanie a zmeniť lezeckú stratégiu.

Výskumníci naznačili, že SCAMP je prvý z novej generácie lietajúcich dronov. V budúcnosti by ho chceli prispôsobiť na pristátie na iných povrchoch, vybaviť ho novými senzormi a komunikačnými schopnosťami, aby mohol lezúci prieskumný robot fungovať v nových prostrediach.

Zdroj: dailymail.co.uk

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Bluetooth 5.0 prichádza s dvojnásobnou rýchlosťou a štvornásobným dosahom oproti verzii 4.2

08.12.2016 11:17

Bluetooth SIG vydal finálnu špecifikáciu pre nový štandard Bluetooth 5 pre OEM, ktorí teraz môžu vyvíjať hardvér na  jeho podporu. Nová špecifikácia je spätne kompatibilná so všetkými predchádzajúcim ...

Produkty

Microsoft môže kúpiť LinkedIn, Európska komisia si však dala podmienky

08.12.2016 00:07

Európska komisia (EK) schválila prevzatie profesijnej sociálnej siete LinkedIn spoločnosťou Microsoft. Súhlas je však podmienený dodržiavaním série záväzkov, ktorých cieľom je zachovanie konkurencie m ...

Produkty 1

Tripleton Enigma E2 – aktuálne najlepšie zabezpečený šifrovaný mobilný telefón na svete

08.12.2016 00:10

Šifrovaný telefón využíva priekopnícke techniky ochrany proti odpočúvaniu, ako sú napríklad autorizácie pomocou špeciálnej karty a šifrovacej techniky, ktorú podľa výrobcov nemožno prelomiť. I napriek ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá