Image
29.3.2016 0 Comments

Lietajúci dron SCAMP môže liezť po stene ako mucha

Výskumníci zo Stanfordovej univerzity vyvinuli dron SCAMP, ktorý môže lietať a potom pristáť na zvislých plochách a liezť po nich. Robot by mohol byť použitý na miestach zasiahnutých živelnou pohromou, kde pre sutiny či záplavovú vodu nemožno nájsť plochu vhodnú na pristátie štandardných dronov.

SCAMP je skratka pre Stanford Climbing and Aerial Manoeuvring Platform. Robot, ktorý sa rovnako dobre cíti pri lietaní vo vzduchu aj pri lezení po vertikálnej ploche, má dve štíhle a dlhé končatiny. Pri jeho návrhu sa vedci inšpirovali prírodou, najmä hmyzom. Čo všetko SCAMP zvládne, to si môžete pozrieť vo videu.

Napohľad krehký stroj zvládne štart z ruky osoby, pred pristátím na zvislej stene sa otočí o 90°, potom môže liezť po stene nahor. Pre bežné kvadrokoptéry znamená obmedzenie kapacita batérie, SCAMP  má výhodu v tom, že časť cesty môže vykonať podstatne úspornejším a tichším spôsobom. A keď zosadne na stenu, je schopný napríklad zriadiť dočasnú komunikačnú sieť alebo merať otrasy. Dlhé nohy mu pri tom umožnia premiestniť sa tam, odkiaľ má lepší výhľad či lepší príjem signálu. To znamená, že nemusí opäť vzlietnuť a pristáť, čo by bolo oveľa nebezpečnejšie napríklad pri silnom vetre. Navyše môže dlho zotrvať v jednej pozícii a vyčkávať.

Dron má štyri elektromotory na pohon vrtúľ. Na skelete z uhlíkových vlákien sú ďalšie dva servomotory. Ten s väčším krútiacim momentom slúži na pohyb nohami, slabší zasa na odrazenie od steny pri vzlietnutí.

 V budúcnosti by vedci chceli pre dron realizovať adaptívne riadenie pri chôdzi, teda vypracovať algoritmy, ktoré by mu umožnili dynamicky reagovať na zlyhanie a zmeniť lezeckú stratégiu.

Výskumníci naznačili, že SCAMP je prvý z novej generácie lietajúcich dronov. V budúcnosti by ho chceli prispôsobiť na pristátie na iných povrchoch, vybaviť ho novými senzormi a komunikačnými schopnosťami, aby mohol lezúci prieskumný robot fungovať v nových prostrediach.

Zdroj: dailymail.co.uk

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá