Image
29.3.2016 0 Comments

Lietajúci dron SCAMP môže liezť po stene ako mucha

Výskumníci zo Stanfordovej univerzity vyvinuli dron SCAMP, ktorý môže lietať a potom pristáť na zvislých plochách a liezť po nich. Robot by mohol byť použitý na miestach zasiahnutých živelnou pohromou, kde pre sutiny či záplavovú vodu nemožno nájsť plochu vhodnú na pristátie štandardných dronov.

SCAMP je skratka pre Stanford Climbing and Aerial Manoeuvring Platform. Robot, ktorý sa rovnako dobre cíti pri lietaní vo vzduchu aj pri lezení po vertikálnej ploche, má dve štíhle a dlhé končatiny. Pri jeho návrhu sa vedci inšpirovali prírodou, najmä hmyzom. Čo všetko SCAMP zvládne, to si môžete pozrieť vo videu.

Napohľad krehký stroj zvládne štart z ruky osoby, pred pristátím na zvislej stene sa otočí o 90°, potom môže liezť po stene nahor. Pre bežné kvadrokoptéry znamená obmedzenie kapacita batérie, SCAMP  má výhodu v tom, že časť cesty môže vykonať podstatne úspornejším a tichším spôsobom. A keď zosadne na stenu, je schopný napríklad zriadiť dočasnú komunikačnú sieť alebo merať otrasy. Dlhé nohy mu pri tom umožnia premiestniť sa tam, odkiaľ má lepší výhľad či lepší príjem signálu. To znamená, že nemusí opäť vzlietnuť a pristáť, čo by bolo oveľa nebezpečnejšie napríklad pri silnom vetre. Navyše môže dlho zotrvať v jednej pozícii a vyčkávať.

Dron má štyri elektromotory na pohon vrtúľ. Na skelete z uhlíkových vlákien sú ďalšie dva servomotory. Ten s väčším krútiacim momentom slúži na pohyb nohami, slabší zasa na odrazenie od steny pri vzlietnutí.

 V budúcnosti by vedci chceli pre dron realizovať adaptívne riadenie pri chôdzi, teda vypracovať algoritmy, ktoré by mu umožnili dynamicky reagovať na zlyhanie a zmeniť lezeckú stratégiu.

Výskumníci naznačili, že SCAMP je prvý z novej generácie lietajúcich dronov. V budúcnosti by ho chceli prispôsobiť na pristátie na iných povrchoch, vybaviť ho novými senzormi a komunikačnými schopnosťami, aby mohol lezúci prieskumný robot fungovať v nových prostrediach.

Zdroj: dailymail.co.uk

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá