Image
16.4.2015 0 Comments

LibreOffice v cloude má byť alternatívou pre Google Apps a Office

LibreOffice.png Spoločnosť Collabora v spolupráci s českou spoločnosťou IceWarp vyvinula nástroj LibreOffice OnLine (LOOL) na kolaboratívnu tvorbu a prezeranie dokumentov. Ide o cloudovú verziu open source kancelárskeho balíka LibreOffice, ktorá má byť alternatívou k Office 365 a Google Apps.

Podľa Michaela Meeksa zo spoločnosti Collabora je myšlienka LOOL takmer rovnako stará ako sám LibreOffice. Meeks už na prvej konferencii LibreOffice v Paríži v roku 2011 demonštroval prototyp, kde virtuálny desktop beží v prehliadači. Prečo teda trvalo štyri roky, kým sa LOOL stal skutočnosťou? Jedna z príčin je v tom, že LibreOffice zdedil kód, ktorý Sun Microsystems zlepšoval len pomaly, a tak zrazu bol treba urobiť veľa práce naraz. Navyše projekt nemá veľkého sponzora, ktorý by mu pravidelne prispieval financiami.

Nedávno však do tohto procesu významne zasiahla pražská spoločnosť IceWarp. „Dali sme na to peniaze," hovorí šéf IceWarp Adam Paclt. „Celkovú sumu verejne nechcem šíriť, ale ide o významnú sumu." Okrem investovania do spoločnosti Collabora sa začal IceWarp podieľať aj na vývoji. Firma už niekoľko rokov úspešne konkuruje Microsoftu. Vyvíja vlastnú alternatívu pre e-mailový server Exchange a v spolupráci s partnerskou firmou eM Client dodáva aj plnohodnotnú náhradu za Outlook.

IceWarp prispieva k prevodu LibreOffice okrem financií aj svojimi kapacitami. Výsledkom by mal byť komplexný balík bežiaci nielen vo webovom prehliadači. K tomu všetkému chce česká firma pridať aj svoje funkcie, na ktorých pracuje.

„Chceme vybudovať také vlastné Google Apps alebo Office 365," vysvetľuje Paclt. „E-maily, kalendáre, instant messaging a ďalšie prvky zvládneme preklopiť sami z našich technológií, ale potrebujeme ešte nástroje na editáciu dokumentov. Na to nám poslúži práve prevádzaný LibreOffice."

Služba sa nebude prevádzkovať na verejných cloudoch typu Amazonu. Paclt už v minulosti začal budovať produkt s názvom AppToCloud, ktorý je konkurenciou pre VMware, Amazon a ďalších. Všetko bude fungovať na tomto základe, a to v niekoľkých lokalitách (USA, India, Česko).

LOOL bude používať Open Document Format, čo je minoritný súborový formát, ale ak sa začne širšie používať, môže sa ukázať ako alternatíva k proprietárnym formátom, ako sú tie, ktoré používa Microsoft Office. „Môžeme poskytnúť niečo, čo môže zastaviť tvorbu monokultúry," hovorí Meeks. „Niečo, čo umožňuje prehliadanie dokumentov a spoluprácu na nich."

Podľa Adama Paclta je teraz ideálna doba na vstup na tento trh. „Veľkí hráči otvorili a rozhýbali trh a teraz prichádza doba tých menších," vyjadril svoje presvedčenie. Prvé prognózy hovoria, že po spustení služby by sa ročné tržby za cloudový IceWarp mohli dostať na viac než 12 miliónov dolárov.

Zdroj: linux-magazine.com
connect.zive.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá