Image
16.4.2015 0 Comments

LibreOffice v cloude má byť alternatívou pre Google Apps a Office

LibreOffice.png Spoločnosť Collabora v spolupráci s českou spoločnosťou IceWarp vyvinula nástroj LibreOffice OnLine (LOOL) na kolaboratívnu tvorbu a prezeranie dokumentov. Ide o cloudovú verziu open source kancelárskeho balíka LibreOffice, ktorá má byť alternatívou k Office 365 a Google Apps.

Podľa Michaela Meeksa zo spoločnosti Collabora je myšlienka LOOL takmer rovnako stará ako sám LibreOffice. Meeks už na prvej konferencii LibreOffice v Paríži v roku 2011 demonštroval prototyp, kde virtuálny desktop beží v prehliadači. Prečo teda trvalo štyri roky, kým sa LOOL stal skutočnosťou? Jedna z príčin je v tom, že LibreOffice zdedil kód, ktorý Sun Microsystems zlepšoval len pomaly, a tak zrazu bol treba urobiť veľa práce naraz. Navyše projekt nemá veľkého sponzora, ktorý by mu pravidelne prispieval financiami.

Nedávno však do tohto procesu významne zasiahla pražská spoločnosť IceWarp. „Dali sme na to peniaze," hovorí šéf IceWarp Adam Paclt. „Celkovú sumu verejne nechcem šíriť, ale ide o významnú sumu." Okrem investovania do spoločnosti Collabora sa začal IceWarp podieľať aj na vývoji. Firma už niekoľko rokov úspešne konkuruje Microsoftu. Vyvíja vlastnú alternatívu pre e-mailový server Exchange a v spolupráci s partnerskou firmou eM Client dodáva aj plnohodnotnú náhradu za Outlook.

IceWarp prispieva k prevodu LibreOffice okrem financií aj svojimi kapacitami. Výsledkom by mal byť komplexný balík bežiaci nielen vo webovom prehliadači. K tomu všetkému chce česká firma pridať aj svoje funkcie, na ktorých pracuje.

„Chceme vybudovať také vlastné Google Apps alebo Office 365," vysvetľuje Paclt. „E-maily, kalendáre, instant messaging a ďalšie prvky zvládneme preklopiť sami z našich technológií, ale potrebujeme ešte nástroje na editáciu dokumentov. Na to nám poslúži práve prevádzaný LibreOffice."

Služba sa nebude prevádzkovať na verejných cloudoch typu Amazonu. Paclt už v minulosti začal budovať produkt s názvom AppToCloud, ktorý je konkurenciou pre VMware, Amazon a ďalších. Všetko bude fungovať na tomto základe, a to v niekoľkých lokalitách (USA, India, Česko).

LOOL bude používať Open Document Format, čo je minoritný súborový formát, ale ak sa začne širšie používať, môže sa ukázať ako alternatíva k proprietárnym formátom, ako sú tie, ktoré používa Microsoft Office. „Môžeme poskytnúť niečo, čo môže zastaviť tvorbu monokultúry," hovorí Meeks. „Niečo, čo umožňuje prehliadanie dokumentov a spoluprácu na nich."

Podľa Adama Paclta je teraz ideálna doba na vstup na tento trh. „Veľkí hráči otvorili a rozhýbali trh a teraz prichádza doba tých menších," vyjadril svoje presvedčenie. Prvé prognózy hovoria, že po spustení služby by sa ročné tržby za cloudový IceWarp mohli dostať na viac než 12 miliónov dolárov.

Zdroj: linux-magazine.com
connect.zive.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá