Image
29.1.2013 0 Comments

LibreOffice 4.0 prináša historicky najväčšie zmeny

LibreOffice.png Na začiatok februára je naplánované uvedenie významnej aktualizácie open source kancelárskeho balíka LibreOffice 4.0. Ide de facto o prvú majoritnú aktualizáciu (t. j. aktualizáciu, pri ktorej sa zvyšuje priamo hlavné číslo verzie pred desatinou čiarkou) v histórii tohto produktu. Podľa dostupných informácií má dôjsť k množstvu naozaj výrazných zmien, a nielen ku kozmetickým zlepšeniam. Respektíve väčšina noviniek bude na prvý pohľad neviditeľná, ale otvoria cestu ďalšiemu rozvoju tohto balíka.

Jeden zo zakladateľov projektu LibreOffice a člen organizácie The Document Foundation, ktorá ho sponzoruje, označuje LibreOffice 4.0 za zlomovú verziu, ktorá sa má odpútať od dedičstva minulosti, priniesť nové technológie a aj nový a efektívnejší spôsob licencovania. Inými slovami, LibreOffice 4.0 nemá byť len aktualizáciou, ale hlbokou zmenou a výrazným posunom aj z hľadiska cieľa jeho tvorcov - vytvoriť efektívny nástroj na rozvíjanie vedomostí a zručností, spojený so slobodným modelom šírenia.

Výrazná zmena v kódoch LibreOffice

Aj keď možno predchádzajúca veta znie vznešene, nie je z nej asi príliš jasné, akým smerom sa novinky v balíku LibreOffice 4.0 budú uberať. V skutočnosti má ísť o výrazné zmeny „pod povrchom".

Tie sa dotknú najmä API, ktoré prešlo zatiaľ historicky najväčším čistením od čias vzniku prvej verzie OpenOffice.org, z ktorého sa LibreOffice oddelil. Nové API má byť výkonnejšie a súčasne jednoduchšie na spoluprácu s ďalšími aplikáciami, čo má umožniť vývojárom tvoriť úplne nové rozšírenia, ktoré presahujú existujúce možnosti. Súčasne má ísť aj o definitívnej odpútanie sa od kódu OpenOffice.org, ktorý v súčasnosti rozvíja nadácia Apache. To však povedie aj k nekompatibilite doplnkov pracujúcich s API medzi týmito dvoma balíčkami. Podľa zástupcov The Document Foundation však boli radikálne zásahy pre budúci rozvoj kancelárskeho balíka LibreOffice potrebné a na zmenách sa napokon pracuje už od verzie 3.4.

Výsledkom je to, že LibreOffice 4.0 už nebude len odnož OpenOffice.org, ale úplne nový nezávislý produkt, ktorý sa už bude rozvíjať bez priamej spojitosti so svojím predchodcom. Ostatne aj napriek ohláseniu dlhodobých plánov nadácií Apache (pozri článok Kancelársky balík Apache OpenOffice mieri do cloudu) tento produkt už dlhší čas živorí a stretáva sa so stále väčším odlivom záujmu nielen zo strany používateľov, ale aj zo strany vývojárov.

Okrem zmien v API potom LibreOffice prechádza k novému spracovaniu grafiky používateľského rozhrania, ktoré je založené na XML. To má umožniť ľahšie vytvárať widgety pre používateľské rozhranie, ľahšiu prácu s ním vrátane vykonávania rôznych zásahov a aj čistejšie vzhľad. Práve v grafickej stránke bežný používateľ objaví asi najviac zmien a už teraz sa s nimi môže každý oboznámiť vo verzii Release Candidate 2, ktorá je dostupná na stiahnutie z webu LibreOffice.

Zmeny v licencovaní

Nemenej dôležitá zmena je aj to, že LibreOffice spolu s verziou 4.0 prechádza na nový licenčný model. Ide o zmenu z LGPL 3.0 (GNU Lesser General Public Licence) na Mozilla Public Licence (MPL) 2.0. Naopak, OpenOffice.org prechádza na licenciu Apache 2.0. Zástupcovia The Document Foundation zmenu vysvetľujú tým, že im to zlepší možnosti pridávať akékoľvek užitočné zmeny vykonané v OpenOffice.org do LibreOffice.

Ďalej si od toho nadácia sľubuje výhody pri spolupráci s komerčnými dodávateľmi softvéru a takisto pri distribúcii v App Store pre platformy Applu, Microsoftu aj Googlu. To má otvoriť cestu aj verzii balíka LibreOffice pripravenej špeciálne pre tablety, ktorá by sa mala objaviť ku koncu tohto roka alebo začiatkom budúceho. Zmena licencie sa však zatiaľ nedotkne verzie pre Linux, kde budú kódy stále šírené pod LGPLv3, najmä z dôvodu licencovania externých komponentov.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá