Image
2.6.2014 0 Comments

Lesk a bieda elektronického hlasovania do parlamentu. Koniec e-vote v EÚ?

europsky_palament2.jpg Belgicko je jedna z mála európskych krajín, kde sa vo voľbách využíva systém elektronického hlasovania. A vyzerá to tak, že voľby do Európskeho parlamentu boli posledné, v ktorých sa e-hlasovanie použilo. Pre obavy z možného manipulovania hlasovania je tento spôsob vo väčšine krajín v Európe zakázaný.

Pri sčítavaní hlasov belgických voličov vznikol kuriózny problém. Asi 20 % kantónov totiž používalo starý systém elektronického hlasovania s počítačmi x86, 1 GB RAM, paralelným portom a dvoma sériovými portmi, ktoré pri spúšťaní načítavali softvér z diskety. Systém bol tesne pred voľbami certifikovaný spoločnosťou PricewaterhouseCoopers.

Napriek tomu sa pri sčítavaní hlasov vyskytli nezrovnalosti. Ako sa vyjadril hovorca belgického ministerstva vnútra Peter Grouwels, softvérová chyba spôsobila, že systém dodával „inkoherentné" výsledky hlasovania. Softvér na overenie integrity dát spočítaval výsledky dvoma odlišnými spôsobmi a dospel pri nich k dvom rozličným výsledkom.

Uprostred noci potom vývojár aplikácie Stesud prišiel s riešením problému, no neposkytol nijaké informácie o tom, čo bolo jeho príčinou. To umožnilo kantónom, ktorých sa chyba týkala, pokračovať v sčítavaní hlasov. Výsledky sa tým však oneskorili a boli k dispozícii až v pondelok.

Okrem týchto problematických hlasovacích zariadení sa vo Flámsku, časti Belgicka, kde sa hovorí po holandsky, od roku 2012 používa ďalší systém, založený na Linuxe, ktorého vývojárom je venezuelská firma Smartmatic. Naproti tomu vo Valónsku, frankofónnej časti krajiny, 80 % voličov hlasovalo pomocou papiera a pera.

Voliči, ktorí používali starý systém elektronického hlasovania, dostali prázdnu kartu s magnetickým prúžkom. Potom pri hlasovaní špeciálnym „svetelným" perom označili kandidátov, ktorým chcú odovzdať hlas, na zozname zobrazenom na CRT displeji. Hlasovanie sa potom zaznamená na magnetickú kartu, ktorú volič následne hodí do „elektronickej urny" - čítačky, ktorá jeho voľbu prečíta a odošle na hlavný počítač v sčítavacej miestnosti. Na konci volieb sa výsledky z tohto počítača prenášajú na 3,5-palcovej diskete do centrály v danom kantóne, kde potom sčítavací počítač vypočíta výsledky za celý kantón.

Podľa odporcov elektronického hlasovania neexistuje nijaký spôsob, ako dokázať, že chyba bola len v aplikácii použitej na sčítavanie hlasov, a nie aj v iných častiach volebného systému, a to aj napriek tomu, že po voľbách bol zverejnený zdrojový kód softvéru.

Zdroj: itworld.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Informatizácia

Slovensko.Digital víta zastavenie IT projektu Sociálnej poisťovne za 70 miliónov eur

14.12.2016 00:07

Sociálna poisťovňa zastavila nákup 70 miliónového IT projektu na elektronizáciu svojich služieb. IT odborníci zo Slovensko.Digital tento tento krok vítajú. Upozorňujú tiež, že je potrebné zverejniť an ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá