Image
20.2.2015 0 Comments

Lenovo vytvára vlastný prototyp servera ARM

arm_logo2.gif Lenovo v spolupráci s britskou Science and Technology Facilities Council vytvára vlastný úsporný server postavený na platforme ARM.

Úsporné procesory ARM sa v súčasnosti využívajú predovšetkým vo smartfónoch a tabletoch, pričom výrobcovia serverov dúfajú, že úsporu prinesú aj im. Servery v dátových centrách, a to predovšetkým v tých určených na cloudové služby a aplikácie, sú čoraz viac zahltené. Firmy ako Facebook a Google, prevádzkujúce veľké dátové centrá, tak hľadajú akúkoľvek možnosť, ako znížiť svoje účty za elektrinu.

Lenovo je posledným z troch najväčších výrobcov serverov, ktorý do hry vstupuje s ARM. Procesory ARM už ponúka vo svojich serveroch Dell aj Hewlett-Packard.

Lenovo využíva 64-bitové procesory ARM vo svojom systéme NextScale, ktorý bol pôvodne vyvíjaný spoločnosťou IBM, ale následne prešiel pod túto čínsku spoločnosť pri predaji serverovej divízie Lenovo. Server NextScale, ktorý konkuruje Moonshotu od HP, bol pôvodne vytvorený na konci roka 2013, keď bol postavený na nízkoenergetických procesoroch na platforme x86, teraz však obsahuje prepracovaný systém vodného chladenia a procesory Intel Xeon.

Cieľom prototypu servera ARM je podľa Douga Augustina z Lenova zvýšiť oproti tradičným serverom výkon pri súčasnom znížení spotreby energie. Ako dodal Augustine, ARM server je optimalizovaný na špecifické využitie - typicky na webové vyhľadávanie a cloudové služby. V súčasnosti Lenovo predáva len servery s procesormi postavenými na platforme x86 a tie budú podľa Augustina v ponuke aj naďalej prevažovať. Intel v súčasnosti ovláda vyše 90 % trhu so servermi a aj výrobcovia serverových procesorov ARM ako AMD priznávajú, že môže trvať niekoľko rokov, než si procesory ARM v dátových centrách vybudujú svoje miesto.

Ako uviedol Jim McGregor zo spoločnosti Tirias Research, projekt Lenova je pre ARM pozitívne znamenie. V minulom roku potvrdil vývoj serverových procesorov postavených na platforme ARM aj Qualcomm, a ako dodal McGregor, ďalší sa budú rýchlo pridávať.

„Prostredie serverov vďaka tomu bude viac konkurenčné, čo bude prospešné pre všetkých," uviedol McGregor. „Otázkou je len to, ako dlho to potrvá (kým sa procesory ARM v serveroch uchytia)." S procesormi ARM je už kompatibilných veľa linuxových aplikácií a platformu podporuje napríklad aj Oracle so svojou Javou.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Roj bojových mikrodronov Perdix sa správa ako inteligentný kolektívny organizmus

13.01.2017 00:20

Americká armáda používa drony už dlhé roky. Teraz ministerstvo obrany predstavilo vo videu najnovší pokrok v technológii bezpilotných lietadiel. Ide o úspešné nasadenie celej letky dronov Perdix. Tes ...

Produkty

ODG ukázal pokročilé okuliare na rozšírenú realitu. V niektorých parametroch prekonávajú HoloLens

13.01.2017 00:25

Spoločnosť Osterhout Design Group (ODG) vystavovala na CES dvoje okuliarov na rozšírenú realitu, ktoré umožňujú umiestniť 3D objekty v reálnom priestore a sú určené pre bežných spotrebiteľov. Modely R ...

Produkty

Inteligentný náramok BACtrack Skyn vám ukáže, ako veľmi ste opití

13.01.2017 00:30

Nositeľné zariadenie BACtrack Skyn vám povie, či ste vypili priveľa. Môže sa vám to hodiť v situácii, keď sa rozhodujete, či si dáte ešte za pohárik. Náramok funguje samostatne alebo v integrácii s A ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá