Image
20.2.2015 0 Comments

Lenovo vytvára vlastný prototyp servera ARM

arm_logo2.gif Lenovo v spolupráci s britskou Science and Technology Facilities Council vytvára vlastný úsporný server postavený na platforme ARM.

Úsporné procesory ARM sa v súčasnosti využívajú predovšetkým vo smartfónoch a tabletoch, pričom výrobcovia serverov dúfajú, že úsporu prinesú aj im. Servery v dátových centrách, a to predovšetkým v tých určených na cloudové služby a aplikácie, sú čoraz viac zahltené. Firmy ako Facebook a Google, prevádzkujúce veľké dátové centrá, tak hľadajú akúkoľvek možnosť, ako znížiť svoje účty za elektrinu.

Lenovo je posledným z troch najväčších výrobcov serverov, ktorý do hry vstupuje s ARM. Procesory ARM už ponúka vo svojich serveroch Dell aj Hewlett-Packard.

Lenovo využíva 64-bitové procesory ARM vo svojom systéme NextScale, ktorý bol pôvodne vyvíjaný spoločnosťou IBM, ale následne prešiel pod túto čínsku spoločnosť pri predaji serverovej divízie Lenovo. Server NextScale, ktorý konkuruje Moonshotu od HP, bol pôvodne vytvorený na konci roka 2013, keď bol postavený na nízkoenergetických procesoroch na platforme x86, teraz však obsahuje prepracovaný systém vodného chladenia a procesory Intel Xeon.

Cieľom prototypu servera ARM je podľa Douga Augustina z Lenova zvýšiť oproti tradičným serverom výkon pri súčasnom znížení spotreby energie. Ako dodal Augustine, ARM server je optimalizovaný na špecifické využitie - typicky na webové vyhľadávanie a cloudové služby. V súčasnosti Lenovo predáva len servery s procesormi postavenými na platforme x86 a tie budú podľa Augustina v ponuke aj naďalej prevažovať. Intel v súčasnosti ovláda vyše 90 % trhu so servermi a aj výrobcovia serverových procesorov ARM ako AMD priznávajú, že môže trvať niekoľko rokov, než si procesory ARM v dátových centrách vybudujú svoje miesto.

Ako uviedol Jim McGregor zo spoločnosti Tirias Research, projekt Lenova je pre ARM pozitívne znamenie. V minulom roku potvrdil vývoj serverových procesorov postavených na platforme ARM aj Qualcomm, a ako dodal McGregor, ďalší sa budú rýchlo pridávať.

„Prostredie serverov vďaka tomu bude viac konkurenčné, čo bude prospešné pre všetkých," uviedol McGregor. „Otázkou je len to, ako dlho to potrvá (kým sa procesory ARM v serveroch uchytia)." S procesormi ARM je už kompatibilných veľa linuxových aplikácií a platformu podporuje napríklad aj Oracle so svojou Javou.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft predstavil svoju 3D víziu a Surface Book, ktorý by mal výkonom knokautovať konkurenciu

27.10.2016 11:23

V stredu 26. októbra Microsoft predstavil novú zásadnú aktualizáciu Windows 10 s názvom Creators Update (CU), novinky z oblasti gamingu a profesionálny desktop z rodiny Surface. Prezentoval aj inovova ...

Produkty

Luxusný Xiaomi Mi Mix má 6,4“ displej bez rámčeka a so zaoblenými rohmi. Cena vás prekvapí

27.10.2016 00:25

Na nedávnom tlačovom podujatí, kde Xiaomi uviedlo smartfón Mi Note 2, bol predvedený aj ďalší telefón – Mi Mix. Hoci ho spoločnosť predstavila ako „koncept telefónu“, ukázalo sa, že si ho bude možné a ...

Produkty

Xiaomi Mi Note 2 sa veľmi nápadne podobá na Galaxy Note 7. Prichádza s globálnou podporou pásiem LTE

27.10.2016 00:13

Xiaomi v týchto dňoch predstavilo nový smartfón Mi Note 2, ktorý sa nápadne podobá na Samsung Note 7 (dúfajme, že riziko požiaru je menšie). Jeho špecifikácie sú vcelku impozantné: - 5,7-palcový zaob ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá