Image
20.2.2015 0 Comments

Lenovo vytvára vlastný prototyp servera ARM

arm_logo2.gif Lenovo v spolupráci s britskou Science and Technology Facilities Council vytvára vlastný úsporný server postavený na platforme ARM.

Úsporné procesory ARM sa v súčasnosti využívajú predovšetkým vo smartfónoch a tabletoch, pričom výrobcovia serverov dúfajú, že úsporu prinesú aj im. Servery v dátových centrách, a to predovšetkým v tých určených na cloudové služby a aplikácie, sú čoraz viac zahltené. Firmy ako Facebook a Google, prevádzkujúce veľké dátové centrá, tak hľadajú akúkoľvek možnosť, ako znížiť svoje účty za elektrinu.

Lenovo je posledným z troch najväčších výrobcov serverov, ktorý do hry vstupuje s ARM. Procesory ARM už ponúka vo svojich serveroch Dell aj Hewlett-Packard.

Lenovo využíva 64-bitové procesory ARM vo svojom systéme NextScale, ktorý bol pôvodne vyvíjaný spoločnosťou IBM, ale následne prešiel pod túto čínsku spoločnosť pri predaji serverovej divízie Lenovo. Server NextScale, ktorý konkuruje Moonshotu od HP, bol pôvodne vytvorený na konci roka 2013, keď bol postavený na nízkoenergetických procesoroch na platforme x86, teraz však obsahuje prepracovaný systém vodného chladenia a procesory Intel Xeon.

Cieľom prototypu servera ARM je podľa Douga Augustina z Lenova zvýšiť oproti tradičným serverom výkon pri súčasnom znížení spotreby energie. Ako dodal Augustine, ARM server je optimalizovaný na špecifické využitie - typicky na webové vyhľadávanie a cloudové služby. V súčasnosti Lenovo predáva len servery s procesormi postavenými na platforme x86 a tie budú podľa Augustina v ponuke aj naďalej prevažovať. Intel v súčasnosti ovláda vyše 90 % trhu so servermi a aj výrobcovia serverových procesorov ARM ako AMD priznávajú, že môže trvať niekoľko rokov, než si procesory ARM v dátových centrách vybudujú svoje miesto.

Ako uviedol Jim McGregor zo spoločnosti Tirias Research, projekt Lenova je pre ARM pozitívne znamenie. V minulom roku potvrdil vývoj serverových procesorov postavených na platforme ARM aj Qualcomm, a ako dodal McGregor, ďalší sa budú rýchlo pridávať.

„Prostredie serverov vďaka tomu bude viac konkurenčné, čo bude prospešné pre všetkých," uviedol McGregor. „Otázkou je len to, ako dlho to potrvá (kým sa procesory ARM v serveroch uchytia)." S procesormi ARM je už kompatibilných veľa linuxových aplikácií a platformu podporuje napríklad aj Oracle so svojou Javou.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá