Image
5.2.2014 0 Comments

Lenovo kúpilo Motorolu – čo to znamená pre Microsoft?

lenovo.jpg Spoločnosť Google minulý týždeň nepochybne všetkých prekvapila oznámením, že predala svoju relatívne nedávno nadobudnutú akvizíciu Motorola Mobility. Stalo sa tak v stredu prostredníctvom oficiálneho blogu spoločnosti.

Ešte prekvapivejšia sa na prvý pohľad mohla zdať cena, za ktorú sa tento presun uskutočnil. Softvérový gigant totiž výrobcu smartfónov predal „len" za 2,91 miliardy amerických dolárov, pričom pôvodná cena, ktorú zaplatil Google, bola 12,5 miliardy.

Vysvetlenie je však jednoduché. Vzhľadom na dlhodobé patentové spory, hlavne so spoločnosťou Apple, resp. konzorciom Rockstar, sú pre spoločnosť dôležitejšie patenty vo vlastníctve Motoroly ako sama hardvérová výroba.

Preto sa Google a Lenovo dohodli na kompromise, ktorý bude prospešný pre všetkých. Populárny vyhľadávač si ponechá všetky patenty na ochranu svojich produktov na čele s OS Android, zatiaľ čo Lenovo sa pokúsi naďalej zveľaďovať značku Motorola, ktorá sa po odkúpení Googlom veľmi nepresadila.

Lenovo tak získa práva na využívanie značky Motorola na americkom a európskom trhu. Samozrejme, bude mať aj potrebné licencie, ktoré ho oprávňujú využívať spomínaných asi 2000 patentov, ktoré si ponecháva Google.

Čo však toto všetko znamená pre Microsoft a jeho Windows Phone? Lenovo by v budúcnosti mohlo mať silný vplyv na Google a Microsoft. Spoločnosť je popredným výrobcom na poli počítačov, to je všeobecne známe. Menej ľudí však vie, že je zároveň aj štvrtým najväčším výrobcom smartfónov. To najmä preto, že sa spoločnosť doteraz zameriavala hlavne na ázijský trh, čo by sa kúpou Motoroly malo zmeniť.

Moderná éra smartfónov od Motoroly bola doposiaľ spojená s Androidom. Práve príchod Lenova však môže zamiešať kartami. Povráva sa, že viacero výrobcov smartfónov plánuje výrobu nových zariadení s WP a práve Lenovo môže byť v rámci oživenia značky jedným z nich.

Zdroj: Svet IT


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá