Image
5.2.2014 0 Comments

Lenovo kúpilo Motorolu – čo to znamená pre Microsoft?

lenovo.jpg Spoločnosť Google minulý týždeň nepochybne všetkých prekvapila oznámením, že predala svoju relatívne nedávno nadobudnutú akvizíciu Motorola Mobility. Stalo sa tak v stredu prostredníctvom oficiálneho blogu spoločnosti.

Ešte prekvapivejšia sa na prvý pohľad mohla zdať cena, za ktorú sa tento presun uskutočnil. Softvérový gigant totiž výrobcu smartfónov predal „len" za 2,91 miliardy amerických dolárov, pričom pôvodná cena, ktorú zaplatil Google, bola 12,5 miliardy.

Vysvetlenie je však jednoduché. Vzhľadom na dlhodobé patentové spory, hlavne so spoločnosťou Apple, resp. konzorciom Rockstar, sú pre spoločnosť dôležitejšie patenty vo vlastníctve Motoroly ako sama hardvérová výroba.

Preto sa Google a Lenovo dohodli na kompromise, ktorý bude prospešný pre všetkých. Populárny vyhľadávač si ponechá všetky patenty na ochranu svojich produktov na čele s OS Android, zatiaľ čo Lenovo sa pokúsi naďalej zveľaďovať značku Motorola, ktorá sa po odkúpení Googlom veľmi nepresadila.

Lenovo tak získa práva na využívanie značky Motorola na americkom a európskom trhu. Samozrejme, bude mať aj potrebné licencie, ktoré ho oprávňujú využívať spomínaných asi 2000 patentov, ktoré si ponecháva Google.

Čo však toto všetko znamená pre Microsoft a jeho Windows Phone? Lenovo by v budúcnosti mohlo mať silný vplyv na Google a Microsoft. Spoločnosť je popredným výrobcom na poli počítačov, to je všeobecne známe. Menej ľudí však vie, že je zároveň aj štvrtým najväčším výrobcom smartfónov. To najmä preto, že sa spoločnosť doteraz zameriavala hlavne na ázijský trh, čo by sa kúpou Motoroly malo zmeniť.

Moderná éra smartfónov od Motoroly bola doposiaľ spojená s Androidom. Práve príchod Lenova však môže zamiešať kartami. Povráva sa, že viacero výrobcov smartfónov plánuje výrobu nových zariadení s WP a práve Lenovo môže byť v rámci oživenia značky jedným z nich.

Zdroj: Svet IT


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá