Image
5.2.2014 0 Comments

Lenovo kúpilo Motorolu – čo to znamená pre Microsoft?

lenovo.jpg Spoločnosť Google minulý týždeň nepochybne všetkých prekvapila oznámením, že predala svoju relatívne nedávno nadobudnutú akvizíciu Motorola Mobility. Stalo sa tak v stredu prostredníctvom oficiálneho blogu spoločnosti.

Ešte prekvapivejšia sa na prvý pohľad mohla zdať cena, za ktorú sa tento presun uskutočnil. Softvérový gigant totiž výrobcu smartfónov predal „len" za 2,91 miliardy amerických dolárov, pričom pôvodná cena, ktorú zaplatil Google, bola 12,5 miliardy.

Vysvetlenie je však jednoduché. Vzhľadom na dlhodobé patentové spory, hlavne so spoločnosťou Apple, resp. konzorciom Rockstar, sú pre spoločnosť dôležitejšie patenty vo vlastníctve Motoroly ako sama hardvérová výroba.

Preto sa Google a Lenovo dohodli na kompromise, ktorý bude prospešný pre všetkých. Populárny vyhľadávač si ponechá všetky patenty na ochranu svojich produktov na čele s OS Android, zatiaľ čo Lenovo sa pokúsi naďalej zveľaďovať značku Motorola, ktorá sa po odkúpení Googlom veľmi nepresadila.

Lenovo tak získa práva na využívanie značky Motorola na americkom a európskom trhu. Samozrejme, bude mať aj potrebné licencie, ktoré ho oprávňujú využívať spomínaných asi 2000 patentov, ktoré si ponecháva Google.

Čo však toto všetko znamená pre Microsoft a jeho Windows Phone? Lenovo by v budúcnosti mohlo mať silný vplyv na Google a Microsoft. Spoločnosť je popredným výrobcom na poli počítačov, to je všeobecne známe. Menej ľudí však vie, že je zároveň aj štvrtým najväčším výrobcom smartfónov. To najmä preto, že sa spoločnosť doteraz zameriavala hlavne na ázijský trh, čo by sa kúpou Motoroly malo zmeniť.

Moderná éra smartfónov od Motoroly bola doposiaľ spojená s Androidom. Práve príchod Lenova však môže zamiešať kartami. Povráva sa, že viacero výrobcov smartfónov plánuje výrobu nových zariadení s WP a práve Lenovo môže byť v rámci oživenia značky jedným z nich.

Zdroj: Svet IT


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

PR: Cypherconf 2016

20.10.2016 00:08

IT konferencia o ochrane digitálnych informácií, hackingu a zneužívaní aplikačných zraniteľností sa uskutoční 3.11.2016 v Bratislave Prednášky pokrývajú aktuálne trendy vo webovej a mobilnej bezpečno ...

Biznis

VMworld 2016: Čo sa stane 29. 6. 2021 o 15:57?

19.10.2016 00:08

V Barcelone sa začalo jedno z najvýznamnejších podujatí zameraných na cloudové a virtualizačné technológie VMworld 2016. Viac než 10 000 účastníkov z 96 krajín si na prvej hlavnej prednáške okrem inéh ...

Biznis

PR: PAM – správa privilegovaných účtov

19.10.2016 00:07

Prečo neukladať heslá v Exceli? Skratka PAM v nadpise znamená Privileged Account Management, čiže správa privilegovaný účtov. Takto sa zvyknú označovať nástroje na zabezpečenie a správu prístupových ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá