Image
23.2.2015 0 Comments

Lenovo inštalovalo na svoje laptopy nebezpečný softvér. Problémom je Superfish

Lenovo_laptop.jpg Čínska spoločnosť Lenovo priznala, že na svoje notebooky predinštalovala softvér, ktorý vystavoval nebezpečenstvu potenciálneho hackerského útoku, a uviedla, že v krátkom čase vydá nástroj, pomocou ktorého bude možné spomínanú aplikáciu odstrániť.

„Vo svojom tíme mám teraz veľa inžinierov, ktorí si pripadajú naozaj trápne," uviedol v rozhovore CTO Lenova Peter Hortensius. „Toto naozaj nezvládli." Problém sa týka aplikácie s názvom Superfish, ktorú Lenovo inštalovalo na svoje laptopy od septembra minulého roka. Tá totiž nielenže vkladá produktové odporúčania do výsledkov hľadania, ale je pre používateľa aj závažným bezpečnostným rizikom.

Program sa totiž „pohráva" so šifrovanou webovou prevádzkou, keď ukladá svoje vlastné certifikáty SSL do oblasti vo Windows, ktorá sa využíva na ukladanie certifikátov SSL webovými prehliadačmi a ďalšími aplikáciami. Podľa bezpečnostných expertov potom útočníci môžu - len čo sa používateľ pripojí k verejnej Wi-Fi alebo sieti ovládanej hackermi - pomerne jednoducho získať k certifikátu kľúč. O tomto útoku ako prvý informoval Robert Graham zo spoločnosti Errata Security.

Ako uviedol Hortensius, fakt, že používatelia sú vďaka Superfishu vystavení možnému útoku, je neakceptovateľný a Lenovo si rizika až do jeho zverejnenia nebolo vedomé. Čínska spoločnosť tak teraz „pracuje na náprave". Lenovo už zverejnilo pre používateľov inštrukcie, pomocou ktorých môžu Superfish odstrániť, a čoskoro vydá špeciálny nástroj, ktorý program odinštaluje a zmaže ním vytvorené certifikáty.

Lenovo tiež skúma, či by nástroj nebolo možné vydať ako automatický patch v spolupráci s jeho partnermi ako Microsoft a McAfee. Ako dodal Hortensius, Lenovo zavedie aj mechanizmy, ktoré majú zabezpečiť, aby sa podobná chyba už nikdy neopakovala.

„Chceme detailnejšie preveriť všetky programy, ktoré sú predinštalované na našich systémoch, a nedopustíme, aby sa tie dostali k používateľom, ak si budeme len sčasti myslieť, že by mohli byť škodlivé," dodal Hortensius. V medziobdobí Lenovo rieši možnosti nápravy problému spôsobeného Superfishom s výrobcami prehliadačov a antivírusov.

Výrobcovia prehliadačov pravdepodobne umiestnia certifikáty vytvorené Superfishom na svoje blacklisty. Problém je však v tom, že existujú iné programy využívajúce šifrovanie (napríklad VPN klienti), ktoré využívajú knižnicu Windows na overenie pravosti certifikátov. Tie tak môžu byť tiež náchylné na útok, pokiaľ certifikáty Superfish nebudú zo systému úplne odstránené.

„Nezostáva iné, než povedať, že toto sme naozaj nezvládli. Nesnažíme sa to skrývať. Snažíme sa urobiť na vyriešenie tohto problému všetko, čo je v našich silách," dodal Hortensius s tým, že Superfish bol predinštalovaný len na niektorých laptopoch, ktoré sa v obchodoch objavili medzi septembrom a januárom. Spoločnosť prestala aplikáciu na svoje počítače inštalovať po tom, čo si naň sťažovalo množstvo používateľov.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá