Image
5.5.2016 0 Comments

Lenovo VIBE K5 Plus

» Lenovo VIBE K5 Plus bolo prvýkrát predstavené vo februári tohto roka na výstave Mobil World Congress (MWC) 2016 v Barcelone. Patrí do nižšej strednej triedy, prichádza však s pomerne zaujímavou výbavou a slušnou cenou. Usporiadanie s dvoma SIM kartami dnes už nikomu dych nevyrazí, ale veľa používateľov ho preferuje. Navyše sú používané SIM karty v praktickejšom formáte micro SIM. Z vnútorného 16 GB úložiska môžete využívať necelých 10 GB, prístroj však umožňuje aj použitie karty micro SD do kapacity 32 GB. Päťpalcový displej IPS má rozlíšenie na túto uhlopriečku dostačujúcich 1920 × 1080 bodov, so svietivosťou 450 nitov je čitateľný aj za jasnejšieho svetla.

Povrch prístroja vrátane zadného krytu je v elegantnej zlatej hliníkovej verzii. Batéria s kapacitou 2750 mAh je odnímateľná. Spodnú časť zadného krytu obsadila dvojica reproduktorov.

Smartfón je vybavený dekodérom systému Dolby Atmos. Zadná kamera s prisvetľovacou LED má rozlíšenie 13 Mpx, predná 5 Mpx. Pri ­zadnej kamere sme si všimli zaujímavý detail. Na rozdiel od väčšiny smartfónov je tu sklíčko kamery zapustené pod úrovňou zadného krytu, takže nehrozí jeho poškriabanie pri položení na podložku. K telefónu navyše dostanete ­elegantný priehľadný kryt aj ochrannú fóliu na displej. Z ovládacích prvkov nájdete na pravej strane trojicu tlačidiel, kolískovú reguláciu hlasitosti a vypínač. Konektor micro USB a 3,5 mm jack na hands-free sú umiestnené na vrchnej strane. Pod displejom sa nachádza trojica senzorových systémových tlačidiel, žiaľ, bez podsvietenia.

Skúsenosti

Z hľadiska dizajnu smartfón napohľad pôsobí luxusným dojmom a nič sa na tom nezmení, ani keď ho vezmete do ruky. Dodávaný obal si ani nevšimnete, vyzerá, akoby bol súčasťou prístroja. Troška nás potrápilo iba otváranie prístroja. Pri vkladaní kariet alebo manipulácii s batériou sa otvára celá zadná strana. Na tento účel slúži miniatúrna drážka na pravej spodnej časti. Kryt však drží na mieste natoľko urputne, že to chce naozaj poriadne zabrať. Rozhodne to nie je úloha pre dámy s dlhými nechtami, asi by o ne rýchlo prišli. Nasadenie krytu ide o poznanie lepšie, ešteže ho netreba snímať častejšie. Zaujal nás aj certifikát Dolby Atmos, a tak sme sa dali do testovania.

Prístroj je zo zadnej strany vybavený dvojicou reproduktorov, tie síce hrajú lepšie ako väčšina bežných telefónov tejto veľkostnej kategórie, ale zázraky sa od nich očakávať nedajú. Úplne iná situácia však nastane po nasadení slúchadiel. Priestorový efekt síce vykúzlia aj tie pribalené, ale ak si to chcete vychutnať, odporúčame použiť nejaké kvalitnejšie. Sami sme boli prekvapení, ako sa dá zo stereofónnych slúchadiel vyčariť plnohodnotný priestorový zvuk. Dolby Atmos (PC REVUE č. 4/2016) využíva algoritmy HRTF (Head Related Transfer Function) s psychoakustickým modelom šírenia zvukových vĺn v okolí ľudskej hlavy a podporuje až 128 simultánnych objektov, ktoré dokáže umiestniť v priestore. Dokážete tak identifikovať hoci polohu jednotlivých nástrojov. Je to veľmi presvedčivé a napriek tomu, že spočiatku sme to považovali iba za ďalší marketingový trik, musíme uznať, že to naozaj funguje.

Podľa výsledkov benchmarkov sa Lenovo VIBE K5 Plus radí k lepšiemu priemeru. Pri práci so systémom aj s aplikáciami je svižný, nezaznamenali sme nijaké problémy so zadrhávaním a podobne. Batéria pri bežnom vyťažení s celodenne zapnutými dátami, Wi-Fi, bluetooth aj GPS vydrží bez problémov jeden deň, pri troche šetrenia by ste sa dostali na 1,5 dňa. Pri použití dvoch SIM kariet máte možnosť nastaviť ich vlastnosti a priority, na čo bude ktorá využívaná.

PARAMETRE:

Model: Lenovo VIBE K5 Plus
Procesor: Qualcomm Snapdragon 616 64-bit. Octa-Core 1,5 GHz
• 4 jadrá ARM Cortex A53 1,5 GHz + 4 jadrá A53 1,2 GHz s podporou 32/64-bit.
Operačný systém: Google Android 5.1 Lollipop / prostredie VIBE UI 2.68
Pamäť: 2 GB LP-DDR3 800 MHz
Displej / grafika: 5" FHD 1080 × 1920 IPS LED/ Qualcomm Adreno 405 GPU 550 MHz
Kamera: predná – 5 Mpx fixed focus, zadná – 13 Mpx autofocus
Audio: 2× reproduktor / 3,5 mm audio jack / Dolby Atmos / duálny mikrofón
Úložisko: 16 GB (eMMC) podpora karty micro SD do 32 GB
Wi-Fi / konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n / Wi-Fi hotspot, bluetooth 4.1 LE
Rýchlosť LTE: (4G) 150 Mb/s (DL) / 50 Mb/s (UL)
Batéria: 2750 mAh Li-Pol vymeniteľná
Antutu Benchmark: 32 677 bodov
Cena: 199 EUR s DPH

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalitná konštrukcia, Dolby Atmos, slušný výkon, obal s ochrannou fóliou v cene
- Ovládacie tlačidlá bez podsvietenia, ťažké otváranie zadného krytu

HODNOTENIE:

Výkon: 80%
Výbava: 80 %
Ovládanie: 90 %
Vyhotovenie: 90 %
CELKOVO: 80 %

Verdikt:

Prístroj sa nám páčil z dizajnovej aj funkčnej stránky. Vo výbave nájdete rýchle dáta LTE, ako aj bluetooth vo verzii 4.1, chýbať môže iba NFC. Konštrukcia je kvalitná a za dizajn by sa nemusel hanbiť ani prístroj s dvojnásobnou cenou. Ak k tomu pripočítame výbornú cenu, mohol by to byť zaujímavý námet na kúpu.

Zobrazit Galériu

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Win TOP

14.10.2016 00:00

Viber Populárna aplikácia Viber má po celom svete viac ako 711 miliónov používateľov, ktorí ju využívajú na komunikáciu. Správy, ktoré pomocou nej možno odosielať, môžu byť textové či obrazové a nech ...

Recenzie

Web TOP

14.10.2016 00:00

Picmonkey.com Táto webová služba vám ponúkne editáciu fotografií, hlavne portrétov, bez toho, aby ste museli čokoľvek inštalovať. Picmonkey pracuje priamo vo webovom prehliadači a základné možnosti ú ...

Recenzie

Orange TV: Telka v mobile

14.10.2016 19:18

Čoraz viac ľudí chce sledovať televízne relácie podľa svojho výberu nielen na televízore v obývačke, ale aj na mobiloch, tabletoch, či notebookoch. Mobilní operátori sa tomuto trendu radi prispôsobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá