Image
22.5.2016 0 Comments

Len tréning už nestačí

Pozná to každý športový fanúšik. Hokejový alebo futbalový zápas sa skončí, tréner neúspešného družstva sa so znechuteným výrazom postaví pred kameru a povie: „Dnešný výkon si musíme s chlapcami rozobrať a jasne si ukázať, kde sme spravili chyby. Pretože takto už hrať nesmieme!“ Mnohí z nás si pod tým predstavia kabínu plnú hráčov, ktorí na obrazovke sledujú video z neúspešného stretnutia, a trénera, ktorý opakovane púšťa a zastavuje inkriminované momenty. Môže to tak byť – ale aj nemusí.

Milióny dátových bodov za desať minút

V dnešnej dobe už majú mnohé špičkové športové tímy, ale aj jednotlivci v rukách oveľa vyspelejšie nástroje. Najlepší príklad je nemecká futbalová reprezentácia. Pred Mundialom v Brazílii sa totiž rozhodla posilniť svoje šance nasadením technológie, ktorá jej umožnila do detailov analyzovať vlastné, ale aj súperove slabiny.

Čo to vlastne majú úradujúci svetoví šampióni k dispozícii? Zjednodušene povedané, milióny a milióny dátových záznamov. Len na ilustráciu, o aké množstvo informácií ide – keby teoreticky po ihrisku behali desiati hráči a mali by tri lopty, za desať minút by „vyprodukovali“ viac ako sedem miliónov dátových bodov. Z tohto obrovského balíka údajov dokážu Nemci vydolovať presné štatistiky. A to nielen také, ktoré vidíme ako diváci počas sledovania stretnutia v TV – držanie lopty, počet presných prihrávok či nabehaných kilometrov. Ale napríklad aj údaje o dodržiavaní obranných a útočných formácií, krytí lopty, najrýchlejších šprintoch či strelách. A mnohé ďalšie, o ktorých však takticky mlčia...

Ako to funguje?

Technologicky sa dajú dáta zbierať viacerými spôsobmi. Jedna z možností sú špeciálne kamery rozmiestnené okolo ihriska. Napríklad českí hokejisti vlani na majstrovstvách sveta v Prahe použili v O2 Aréne 12 kamier. Okolo futbalového ihriska ich býva štandardne 8. To garantuje, že nikdy nedôjde k prekrývaniu hráčov a lopty (alebo puku) tak, že by nebolo možné presne sledovať konkrétneho futbalistu či hokejistu.

Druhá možnosť je použitie špeciálnej kamery, ktorá sa zavesí nad hraciu plochu a pokrýva tak všetok pohyb na nej. Panasonic vyvinul zariadenie s mimoriadne širokouhlým záberom. Vytvára panoramatické video, ktoré je štyrikrát väčšie, ako je štandard (64:9). Dáta sa prenášajú do analytického softvéru, ktorý ich premení na 30 polôh za sekundu. Je založený na in-memory technológii, ktorá zvláda prácu s obrovskými objemami údajov v reálnom čase. Výsledkom je okamžitý prehľad o pozícii každého hráča aj lopty.

Iná možnosť sú čipy. Futbalista si čip vloží napríklad za chrániče na nohách. Ďalšie sú v lopte, prípadne rozmiestnené v tréningových pomôckach. Spolu vytvárajú dokonalé pokrytie všetkých pohybov, ktoré sa v rámci tréningu udejú. V rámci tréningov ich využíva napríklad bundesligový tím TSG Hoffenheim. Na prenos dát sa používa bezdrôtová technológia RedFIR od Fraunhofer Institute for Integrated Circuits IIS. V prenose jej nebránia ani prekážky, lokalizáciu zvláda s presnosťou na centimetre v zlomkoch sekúnd. O vizualizáciu v 2D a 3D sa stará CryEngine a na spracovanie dát sa opäť využíva softvér postavený na báze in-memory technológií SAP HANA.

 WTA: Elektronický „doping“ povolený

Je možné, že Maria Šarapovová si to nevšimla. Tento fakt by asi neprekvapil nikoho, pretože prehliadla aj zaradenie ňou dlhodobo užívaného lieku medzi doping. No od roku 2015 už môžu hráčky na okruhu WTA využívať novú technológiu, ktorá im pomáha sledovať ich výkon počas zápasu. Zatiaľ len na vybraných turnajoch, ale predsa. Ako funguje?

Opäť využíva analýzu dát zbieraných počas zápasu. Tréner vidí na tablete schválenom asociáciou, ako a kam jeho zverenkyňa umiestňuje servis a údery vo výmenách, štatistiky získaných loptičiek atď., a to aktualizované každých 15 sekúnd. Spolu s hráčkou majú k dispozícii rôzne filtre a preddefinované scenáre – napríklad podľa gemov, setov, vynútených a nevynútených chýb, ako aj archívny mód, ktorý sprístupňuje dáta z predchádzajúcich zápasov a turnajov. To im umožňuje zlepšovať výkon a optimalizovať stratégiu.   

Dobre trafená loptička však nie je dôležitá len v tenise. Správny odpal si neustále pilujú aj golfoví profesionáli. Aj oni už majú k dispozícii technológie, ktoré dokážu sledovať, ako si počínajú na ihrisku, a analyzovať ich slabiny, ale aj vynikajúce údery alebo jednotlivé jamky. Ponúka im tréningové tipy a návody na zlepšenie v budúcnosti. Neprekvapí, že analýzy obrovských objemov zozbieraných dát v reálnom čase využívajú napríklad aj mechanici tímu McLaren F1, ale aj mnohé ďalšie športy vrátane basketbalu, amerického futbalu či jachtingu.

Plus aj pre fanúšikov

Fanúšikovia majú z technologického pokroku, samozrejme, radosť. Vidia okamžite detailné štatistiky a atraktívne vizualizácie diania na ihrisku a výkonov jednotlivých hráčov. Môžu komunikovať so svojím obľúbeným tímom, pretože tie najväčšie svetové športové ikony sa už nespoliehajú len na predaj dresov, ale aktívne oslovujú a hľadajú nových fanúšikov, a teda aj trhy na ďalšiu expanziu. A nezabúda sa ani na komfort na športoviskách.

Autor: Peter Priesol, konzultant SAP Slovensko

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Magazín

Čo dokáže odhaliť fleet manažment

07.12.2016 15:24

Systémy na monitorovanie vozidiel umožňujú sledovať a zaznamenávať nielen polohu vozidla podľa GPS, ale množstvo iných dôležitých informácií. Vo väčšine prípadov sú to údaje o aktuálnej rýchlosti, otá ...

Magazín

Thunderbolt 3 – jeden konektor pre všetky zariadenia

07.12.2016 15:14

Miniaturizácia klientskych zariadení, predovšetkým mobilných, poskytuje čoraz menej miesta na konektory klasických rozhraní, na druhej strane sa rozširujú možnosti a oblasti použitia týchto zariadení, ...

Magazín

Slovak Telekom ako partner pre Industry 4.0

07.12.2016 00:00

Reakciou na zvýšenie konkurencieschopnosti výrobných firiem súvisiacich s neustále rastúcou dynamikou trhov je nevyhnutnosť skracovať životný cyklus vývoja a prípravy výroby. To všetko pri neustále ra ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá