Image
20.11.2015 0 Comments

Lasery môžu rýchlo rozžeraviť hmotu na teplotu vyššiu, než je vnútri Slnka

Tím teoretických fyzikov z Veľkej Británie vyvinul novú laserovú technológiu schopnú v rámci zlomku sekundy zohriať hmotu viac, než je teplota vnútri Slnka. Dr. Arthur Turrell a jeho kolegovia z Imperial College v Londýne vynašli revolučnú metódu na zahriatie materiálu až na 10 miliónov stupňov Celzia iba za 20 kvadrilióntin sekundy vďaka využitiu termojadrovej fúzie.

Vedci sa dlhé roky pokúšajú vystaviť hmotu vysokým teplotám pomocou výkonných laserových systémov s cieľom získať energiu z jadrovej fúzie. Keď sa však materiály ohrievajú laserom, najprv sa ohrejú elektróny, až od nich sa potom ohrievajú ióny, takže celý tento proces trvá dlho. Turrell a jeho tím zistili, že ak sa vysokovýkonné laserové systémy zamerajú na určitý typ materiálu, vytvoria sa elektrostatické rázové vlny, ktoré môžu zohrievať priamo ióny.


Nová metóda ohrievania je asi 100-krát rýchlejšia v porovnaní s výsledkami fúznych experimentov s použitím vysokovýkonného laserového systému v Národnom laboratóriu Lawrencea Livermora.

Za normálnych okolností elektrostatické rázové vlny vytvorené energiou lasera len odtláčajú častice preč namiesto toho, aby ich zohrievali. Výskumníci však použili špeciálnu kombináciu iónov na zrýchlenie pohybu častíc v materiáloch. Toto zrýchlenie má za následok vzájomné trenie iónov, čo vedie k ich rýchlemu ohrevu.

Turrell a jeho tím zistili, že účinok bude výraznejší pri použití pevných materiálov, ktoré obsahujú dva typy iónov, ako sú napr. plasty. Podľa jedného z výskumníkov Marka Sherlocka dva typy iónov fungujú ako zápalka a plocha na jej škrtnutie. Ani zápalka sa nezapáli sama od seba, potrebuje na to trenie o stenu škatuľky.

Primárny faktor pri rýchlom generovaní tepla je hustota materiálu. Výskumníci namodelovali materiál s 10-krát väčšou hustotou iónov, než je to v bežných pevných látkach. Trecí efekt je tak oveľa silnejší než v menej hustých materiáloch, napr. plynoch.


Hlavným cieľom výskumníkov je teraz nájsť spôsob, ako uplatniť novo vyvinutú technológiu v praxi. Ak sa podarí tento postup uskutočniť v niektorom z množstva výskumných inštitúcií disponujúcich výkonnými lasermi, bolo by to najrýchlejšie ohriatie hmoty vo väčšom počte častíc v laboratórnych podmienkach.

Celá štúdia bola publikovaná v časopise Nature Communications.

Zdroj:techtimes.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá