19.2.2014 0 Comments

LPS SR zmodernizovali záznamové systémy. Pomôžu zvýšiť bezpečnosť.

Nárast preletov nad územím Slovenskej republiky od roku 2007 dosiahol 25%, čo predstavuje priemerný ročný prírastok takmer 4%. Nová situácia si vyžiadala vytvorenie nových vhodných podmienok. Z toho dôvodu Letové prevádzkové služby Slovenskej republiky (LPS SR, š. p.), ktoré zabezpečujú bezpečné poskytovanie leteckých navigačných služieb vo vzdušnom priestore a na určených letiskách, ešte v roku 2013 zmenili pôsobisko. Poskytovanie svojich služieb pre oblastné stredisko riadenia spolu s príslušnou infraštruktúrou presunuli do novej prevádzkovej budovy. Súčasťou nového pracoviska je aj nový systém pre hlasový záznam ReDat firmy Retia.

Sofistikovanejšia práca so záznamami
Na realizáciu modernizácie záznamového systému Letové prevádzkové služby Slovenskej republiky (LPS SR) vyhlásili verejnú súťaž v podobe elektronickej aukcie, z ktorej víťazne vyšla spoločnosť RETIA, a.s. Jej digitálny záznamový systém ReDat nahradil doposiaľ využívaný systém. Letové prevádzkové služby sa v súčasnosti môžu pochváliť moderným riešením zaznamenávania, ktoré je porovnateľné s technológiou na ostatných veľkých svetových letiskách. Systém napríklad využíva viac ako 40 letísk v Indii.

Letové prevádzkové služby Slovenskej republiky zabezpečujú poskytovanie leteckých navigačných služieb aj na bratislavskom letisku. Hlavnou úlohou LPS SR je zabezpečiť bezpečnosť cestujúcich a personálu, usporiadať letovú prevádzku, poskytnúť komfortné prostredie pre vykonanie letov v určenom vzdušnom priestore a na určených letiskách.

Komunikácia pri riadení letovej prevádzky je nesmierne dôležitá, keďže v jednej minúte môže byť vo vzduchu viacero lietadiel, ktoré sa môžu dostať do kolíznych situácií. Tomuto predchádza systém riadenia letovej prevádzky, ktorý povoľuje lietadlám jednotlivé manévre a riadi prevádzku ako vo vzduchu, tak i na zemi. Keďže prioritou je bezpečnosť, je dôležité mať systém, ktorý je spoľahlivý a dokáže zaznamenávať hlasovú komunikáciu tak, aby sa mohla analyzovať alebo použiť pri vyšetrovaní mimoriadnych udalostí pri poskytovaní letových prevádzkových služieb. Zjednodušene povedané, aby každý kapitán lietadla vedel, kam môže svoje lietadlo pilotovať pre 100%-nú bezpečnosť pasažierov i pozemného personálu letiska.

Princíp riešenia ReDat pre Letové prevádzkové služby SR
Systém ReDat prešiel veľmi náročnými testami akceptačného procesu LPS, kde bola potvrdená jeho kompatibilita s požiadavkami LPS i s normami, ktoré sa v segmente ATM/ATC striktne dodržiavajú. Podmienkou inštalácie moderného záznamového systému bolo zriadenie troch nezávislých, ale navzájom komunikujúcich špeciálnych lokalít: Bratislava ACC, APP/TWR Štefánik v priestoroch veže a jedno testovacie stredisko. Úlohou lokalít je nahrávanie rádiovej a telefónnej prevádzky stredísk ACC Bratislava a APP/TWR Štefánik pričom sa používajú analógové ako aj digitálne rozhrania voči hlasovým komunikačným ústredniam (VCS - Voice Communication System) firmy Frequentis ako aj telefónnej pobočkovej ústredni od Alcatel-Lucent. Samozrejmosťou nového systému je následná archivácia a možnosť prehrávania hovorov. K dlhodobej archivácii slúži robustné diskové pole.

V rámci projektu pre LPS SR bolo dodaných 10 nahrávacích jednotiek a jeden databázový server, ktorý v prehľadnom grafickom prostredí pracuje so záznamami so všetkých lokalít. S takýmito záznamami možno následne pracovať napríklad pomocou sofistikovaného filtrovania. To okrem iného umožňuje v prípade udalosti v letovej prevádzke alebo nehody previesť spätnú analýzu a identifikovať, čo sa stalo. Server obsahuje celý rad nadstavbových aplikácií, ako je možnosť práce so záznamami Catalog, overenie pravosti záznamov Verificator a iné. Dôležitou súčasťou je prehrávanie viacerých kanálov naraz a prehrávanie histórie z ReDat eXperience servera. Užívateľ môže využiť aj funkciu SpokenTime - využívanie „hlasových" časových značiek pri posluchu záznamov. Čo v praxi znamená, že pri prehrávaní záznamov pípne a ženský hlas v anglickom jazyku oznámi čas záznamu. Funkciu možno využiť napríklad pri analýze krízovej situácie, užitočná je tiež pri prezentáciách, alebo hromadných brífingoch.

Kľúčové vlastnosti inštalovaného systému:

  1. Poskytovať podklady pre riešenie a analýzu prípadných incidentov
  2. Synchrónne prehrávanie až 4 zaznamenaných kanálov
  3. Transkripcia audio záznamov s možnosťou vkladania časových značiek
  4. Automatická korekcia hlasitosti
  5. Kontrola pravosti záznamov a ich zabezpečenie
  6. Zobrazenie hovoru v reálnom čase - monitoring
  7. Špeciálna SLA

Jednou zo špecializácií spoločnosti RETIA je poskytovanie záznamových systémov pre spoločnosti zabezpečujúce riadenie letovej prevádzky - ATM/ATC, pričom v súčasnosti sa v tejto oblasti pripravuje na ďalšie inštalácie.

RETIA ponúka systém, ktorý je kompatibilný s najrozšírenejšími VCS systémami spĺňajúcimi ED 137 pre záznam VoIP komunikácie v ATM.

Čo je ReDat
ReDat od spoločnosti RETIA, a.s. predstavuje komplexné riešenie nahrávania hovorov, ktorého prvoradou úlohou je zvýšenie bezpečnosti všetkých účastníkov leteckej dopravy a ochrana majetku. Významné úspechy RETIA zaznamenáva vďaka tomu, že systém ReDat je schopný spoľahlivo nahrávať rádiokomunikácie rôznych druhov, screeny alebo radarové dáta. ReDat je registrovaná známka spoločnosti RETIA, a.s.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

VESMÍR: Sonda Cassini poslala snímky Saturnu z novej obežnej dráhy

07.12.2016 16:09

Vesmírna sonda Cassini poslala na Zem prvé snímky zo svojej novej obežnej dráhy okolo Saturnu, na ktorú sa dostala 30. novembra v rámci záverečnej fázy svojej misie. Na fotografiách je vidno búrku v t ...

Tlačové správy

CAT S30 s držiakom a autonabíjačkou v ponuke operátora O2 a Telekom

07.12.2016 09:40

Do portfólia operátorov O2 a Telekom prichádza rozšírené balenie CAT S30 s pribaleným držiakom do auta a autonabíjačkou zdarma. Odolný smartfón s armádnym štandardom 810G s bezplatným príslušenstvom s ...

Tlačové správy

Synology uvádza DiskStation DS3617xs. Centralizujte vaše dáta doslova na svojom pracovnom stole

07.12.2016 09:30

Spoločnosť Synology® Inc. dnes uvádza na trh DiskStation DS3617xs, 12-šachtový NAS server rozšíriteľný až do kapacity 36 pevných diskov. Prináša vysoký výkon v rýchlosti až 2 358 MB/s pri čítaní a pod ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá