Image
29.5.2016 1 Comments

LG G5

» Nadšenci aj bežní používatelia smartfónov pozorne sledujú, aké novinky predstavia výrobcovia na  MWC. V súťaži o najrevolučnejší telefón by určite s náskokom vyhrala nová vlajková loď G5 od LG.

Prezident spoločnosti Juno Cho mal pri uvedení LG G5 v predvečer MWC neľahkú voľbu, ktorú z noviniek, ktoré navzájom súperili o pozornosť, vo svojej prezentácii uprednostní – koncepciu vymeniteľných modulov alebo fotoaparát s dvoma objektívmi s rôznou ohniskovou vzdialenosťou. Napokon uprednostnil modulárnu koncepciu. Pomocou vymeniteľných modulov možno prístroj premeniť na komfortne ovládateľný fotomobil či hudobný prehrávač a postupne určite pribudnú ďalšie zaujímavé moduly.

Dizajn a variabilita

Zaoblenie krycieho skla, ktoré LG nazýva dizajn 3D Arc Glass, nadväzuje na elegantné a ergonomicky zaoblené bočné steny monolitického tela telefónu. V prospektoch sa uvádza, že telo je z kovu, bez pokusnej ryhy to  podľa tepelnej vodivosti nevieme potvrdiť ani vyvrátiť, navyše k dispozícii sme mali len vzorku prototypu.  Na prvý pohľad nič nenaznačuje, že sa spodná časť dá oddeliť. Zadnej stene dominuje trochu vyčnievajúca dvojica objektívov fotoaparátov a pod nimi je tlačidlo na zapnutie a uspanie, ktoré zároveň plní aj funkciu snímača odtlačkov prstov. Aj toto tlačidlo mierne vyčnieva, takže ho ľahko nahmatáte a nebudete prstami siahať na spoločné krycie sklo fotoaparátov.

Displej always-on

Napriek tomu, že G5 má displej na báze technológie IPS, umožňuje využívať funkciu always-on, ktorá aj v hibernovanom stave ukazuje čas, dátum či stav batérie. Aby sa dosiahla úspora energie, podsvietená je len požadovaná časť ­displeja. „Pasívny“ displej tak spotrebuje iba 0,8 % kapacity batérie za hodinu, čo je oveľa menej ako pri klasickom častom zapínaní a uspávaní telefónu len na kontrolu času. Prednosťou nového displeja je aj denný režim, reagujúci na aktuálne svetelné podmienky, umožňujúci zvýšenie jasu displeja telefónu až na 850 nitov. Túto vlastnosť sme ocenili pri fotografovaní, na jasne podsvietenom displeji sme mohli komponovať záber aj na priamom slnečnom svetle.

» Kontakty na vymeniteľnom module

Výkonný a úsporný

Nový výkonný a úsporný procesor Qualcomm Snapdragon 820 s grafikou Adreno 530 dopĺňa nízkopríkonový 14-bitový obrazový signálový procesor Hexagon DSP na spracovanie fotografií a videa vo vysokom rozlíšení. Benchmarky v plnom rozsahu potvrdili dvojnásobný nárast výkonu v porovnaní s predchodcom využívajúcim Snapdragon 810. Výkonnejší a zároveň úspornejší je aj grafický čip. Milovníci kvalitnej reprodukcie ocenia technológiu aptX HD umožňujúcu prenos zvuku s 24-bitovým vzorkovaním do bluetoothového príslušenstva.

Kapacita batérie sa radí v tejto kategórii k priemeru, ale používateľ si môže kúpiť druhú batériu a v prípade potreby vymeniť. Nabíjanie dvoch batérií v telefóne je pomerne nepraktické, takže majitelia viacerých batérií sa určite budú zaujímať o externú nabíjačku. Vďaka technológii Quick Charge 3.0 je nabíjanie takmer o tretinu rýchlejšie ako u predchodcu. Čoraz viac aplikácií často pracuje s aktuálnou polohou, jej určovanie predovšetkým pomocou GPS je však pomerne energeticky náročné. Viac než 40-percentnú úsporu energie pri určovaní polohy prináša nová technológia LPLE (Low Power Location Estimation).

» Pohľad na objektívy prezrádza rôzne optické vlastnosti

Dve ohniskové vzdialenosti

Nebyť modulárnej koncepcie, hlavným lákadlom novej vlajkovej lode LG G5 by bola dvojica zadných fotoaparátov. Jeden má štandardný objektív so 78-stupňovým zorným uhlom a veľmi kvalitný 16 Mpx snímač. Druhý objektív je širokouhlý, so zorným uhlom až 135°. Na porovnanie, zorný uhol ľudského oka je približne 135°. Snímač širokouhlého fotoaparátu má rozlíšenie len 8 Mpx a kvalitou by sa dal zaradiť do strednej triedy, nehovoriac o typickom súdkovitom skreslení. Tento fotoaparát využijete predovšetkým pri fotografovaní architektúry či väčších skupín ľudí v priestoroch, kde nemôžete odstúpiť ďalej od fotografovaného objektu. Súdkovité skreslenie sa pri editovaní fotografií vo vhodnej aplikácii dá v mnohých prípadoch pomerne účinne eliminovať. Zaujímavý je efekt Pop-out Picture, umožňujúci kombinovať širokouhlý a štandardný záber.

» Modulárna konštrukcia, spodná časť spolu s batériou je odnímateľná

Praktické skúsenosti

Do redakcie sme dostali predprodukčnú vzorku, ktorá ešte nemala finálnu verziu firmvéru, preto sme sa pri testovaní prioritne zamerali na modulárnu konštrukciu a dvojicu fotoaparátov. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že výmenné moduly sú len rozvinutím myšlienky vymeniteľnej batérie. Opak je pravda, pri častom vymieňaní modulov zistíte, že práve nevyhnutnosť prekladania batérie medzi modulmi je určitým obmedzením. Vysúvanie spodnej časti telefónu po zatlačení nenápadnej západky, ktorá vyzerá ako malé tlačidlo zapustené do bočnej steny, je vyriešené mechanicky precízne. Uvoľnenie batérie z modulu si vyžaduje trochu sily a cviku, no mechanizmus upevnenia batérie je zrejme dostatočne dimenzovaný. V spodnej časti batérie nie sú kontakty, len upevňovací mechanizmus. Vedľa batérie je konektor na elektrické prepojenie modulov s telom telefónu.

Modulárna koncepcia G5 je veľká príležitosť aj pre ďalšie partnerské firmy, ktoré budú pre nový telefón vyrábať rozširujúce moduly. O rozhraní, teda o pinoch a signáloch konektora medzi vymeniteľnými modulmi a telom telefónu zatiaľ môžeme len špekulovať, rovnako aj o tom, či ho LG sprístupní len oficiálnym partnerom alebo tieto informácie v snahe o čo najširšiu dostupnosť príslušenstva zverejní. Ak nie, inžinieri od ázijských výrobcov neznačkového príslušenstva ho už určite usilovne analyzujú.

Rozširujúce moduly sme mohli vyskúšať zatiaľ len na MWC. Najviac nás zaujal modul LG CAM Plus, umožňujúci komfortnejšie ovládanie fotoaparátu. Otočným kolieskom sa dá ovládať zoom, prípadne zaostrenie či expozícia. Podľa vzoru „gripov“ na zrkadlovkách a kompaktoch má aj tento modul väčšiu hrúbku. Primárny účel je stabilnejšie držanie telefónu pri fotografovaní. Priestor vnútri modulu je rozumne využitý na prídavnú batériu s kapacitou 1200 mAh.

PARAMETRE:

Čipová súprava: procesor Qualcomm Snapdragon 820
Displej: 5,3" Quad HD IPS Quantum Display (2560 × 1440/554 ppi)
Pamäť: 4 GB RAM, 32 GB ROM, micro SD (až 2 TB)
Fotoaparát: štandardný 16 Mpx, širokouhlý 8 Mpx/8 Mpx
Batéria: 2800 mAh (vyberateľná)
Operačný systém: Android 6.0 Marshmallow
Rozmery: 149,4 × 73,9 × 7,7 mm
Hmotnosť: 159 g
Sieť: 2G/3G/4G/4G+/VoLTE ready/VoWiFi ready
Konektivita: Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, ac/USB typ C/NFC/Bluetooth 4.2
Farba: strieborná, titánová, zlatá, rose
• *AnTuTu benchmark: 139 123,  3D Mark test Sling Shot ES 3.1: 1967

* Poznámka: Keďže nejde o finálny produkt, nehodnotili sme ho ani nerecenzovali softvér. Hodnoty benchmarkov sú len orientačné.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie 1

Tipy na darčeky pod stromček: Hodinky, klávesnica, slúchadlá...

22.12.2016 00:16

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Recenzie

Tipy na darčeky pod stromček: Smartfón, fotoaparáty a kamery

16.12.2016 00:12

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Recenzie

Tipy na darčeky pod stromček: Notebooky, tablety a monitory

14.12.2016 00:12

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

1 Comments

  1. almost reakcia na: LG G5
    30.5.2016 15:05
    Skoda, mohli ho viac dotiahnut...: -Displej je jasny ale len v automatike, ktora ho dost stmavuje(bolo by super ak by bola moznost zmenit nastavenia) -jasny displej+always-on chce vacsiu bateriu, samsung sa vyznacuje dobrou vydrzou aj vdaka exynosu/amoledu a ma vacsiu bateriu -sirokouhly fotak je super vec no s malo pozornostou -zaber zachytava ~4x viac priestoru s 1/2 pixelov -ma funkciu nahravania 4zaberov naraz -s malym rozlisenim! a bez sirokouhleho selfie fotaku :( -takisto skoda ze nepresli prec od jack-u, teraz po pripojeni B&O modulu ma G5 az dva...+usb -takisto skoda ze zpodna cast nie je odolna proti ohynaniu, robi fon menej vodotesnym ako aj nieIPXX fon je(+IPXXzacina byt standardom) -spominane moduly su slabo dostupne -nie je pritomne manualne nastavenie videa ako v LG V10 Povedal by som ze technologia obrazovky od sony by mohla byt lepsia kedze tato pri always-on jemne ''svieti'' v noci. Nejak som si uz zvykol na nulovu viditelnost ciernej na samoled v noci/cez den... Ma sice vela zapornych bodov ale niet mu zatial podobny fon u konkurencie...
    Reagovať

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá