14.2.2012 0 Comments

LED: Posvieťte si na priestory v byte alebo dome lacnejšie

V zimných mesiacoch trávime doma prirodzene oveľa viac času, najmä pokiaľ sa zima vydarí ako tento rok. Vyhľadávame aktivity, ktoré nám domáci priestor umožňuje, či už sú to návštevy rodiny a známych, dlhé filmové večery alebo chvíľky s knihou. A práve obývačka sa v týchto dňoch možno viac ako inokedy stáva spoločenskou miestnosťou bytu alebo domu. „Ako na osvetlenie obývačky dizajnovo a ekonomicky" nám poradí svetelný dizajnér Adrian Kováč a Tomáš Balko, svetelný technik spoločnosti Osram.

Atmosféra & typy osvetlenia

Obývačka by mala pôsobiť útulne a zároveň reprezentatívne, čomu je samozrejme potrebné prispôsobiť aj osvetlenie. Okrem toho svietidlá v obývačke by mali plniť súčasne aj dekoratívnu funkciu. Špecialista na osvetlenie Adrian Kováč odporúča myslieť na správne rozmiestnenie svietidiel a súčasne na výber svetelných zdrojov úplne na začiatku, ešte pred dokončením interiéru. Ak to však z rôznych dôvodov nie je možné, svetlo sa dá vhodne rozmiestniť aj pri rekonštrukcii miestnosti. V tomto prípade odporúčame vytvoriť minimálne dva svetelné okruhy, teda hlavné svetlo v kombinácii napríklad s bodovým smerovým. Vychytávkou obývačky ostávajú svietidlá so stmievačom, ktorými sa dá regulovať intenzita svetla podľa toho, čo práve v obývačke robíme. Ak máme návštevu, tá určite ocení, ak na jednohubky dobre uvidí, naopak, k dramatickému filmovému večeru sa hodí tlmené svetlo.

Pre komornejšiu atmosféru je možné doplniť hlavné osvetlenie stojanovým osvetlením. Stojanové svietidlá môžu vhodne poslúžiť aj v prípade, že obývačka nemá dva svetelné okruhy, ako doplňujúce svetlo k centrálnemu osvetleniu. Chýbať by nemalo ani lokálne regulovateľné svetlo pri pohovke alebo pri sedačke, kde sa venujete čítaniu alebo študovaniu. Nie všetci vedia, že svetlo je potrebné aj pri sledovaní televízora, aby neboli oči príliš namáhané. To sa dá okrem už spomínaného svietidla so stmievačom vyriešiť napríklad zabudovaním svetelných zdrojov do obývačkovej zostavy alebo tiež stolovými svietidlami s textilným krytom.

Úsporne, ekonomicky & dizajnovo = LED

Nemali by sme však zabúdať ani na ekonomické parametre ako cena vs. životnosť a energetická úspora. LED osvetlenie už v žiadnom prípade neznamená „hudbu" budúcnosti. LEDky sú pri zdanlivo väčších vstupných nákladoch moderným a ekonomickým riešením pre každú domácnosť, pričom ich hlavnou výhodou je efektivita. LEDky ušetria až do 90 % elektrickej energie a disponujú extrémne dlhou životnosťou od 25- do 50-tisíc hodín (klasické žiarovky majú životnosť od 1000 do 2000 hodín). Jednoduchá matematika hovorí jednoznačne v ich prospech, pokiaľ nechcete krátkodobé lacné riešenia - kto by ich chcel? Navyše LED svietidlá dodávajú interiéru zaujímavý moderný dizajn a atmosféru a kvalitným podaním farieb svetla dajú vyniknúť priestoru. Spoločnosť Osram ponúka LED svietidlá LEDVANCE Downlight so zapustenou montážou a zabudovaným elektronickým predradníkom v rôznych veľkostiach a s rôznym príkonom (S - 8W, M - 13,7W, L - 19W a XL - 32W). Obývací priestor osvetlený týmito podhľadovými svietidlami z rady LEDVANCE Downlight tak poteší nielen oči ale aj peňaženku pri platení účtov za elektrickú energiu.

Praktické tipy od Osramu:

Do stojanových svietidiel ponúka Osram žiarovku Haloline, ktorá osvetlí izbu nepriamo, čím vznikne príjemné mäkké difúzne svetlo.V prípade lokálneho osvetlenia pri pohovke sa používajú nastaviteľné svietidlá osadené napríklad halogénovou žiarovkou Halostar. Osram má pre prípad osvetlenia pri sledovaní televízie výborné žiarovky Relax, ktoré dokážu vytvoriť samostatné svetelné ostrovčeky a poskytnúť tak dostatok svetla, aby televízor príliš nenamáhal oči. Moderným riešením náladového osvetlenia je LED's DECO FLEX - flexibilný svetelný pás s farebnými LED svetlami, s diaľkovým ovládaním na nastavenie svetelných efektov, a so všetkými potrebnými inštalačnými komponentmi. Tvrdenie, že úsporné žiarivky nemožno stmievať, už dávno neplatí. Osram vám ponúka stmievateľnú žiarivku DULUX EL DIM.Na trh sú už rôzne energeticky úsporné svetelné zdroje, ako napríklad žiarivky kompaktných tvarov, na jednej strane ohľaduplnejšie k životnému prostrediu a na druhej strane ponúkajúce širšiu škálu farieb svetla. K dispozícii sú tiež úplne nové svetelné riešenia, napríklad miniatúrne halogénové žiarovky či malé, mimoriadne intenzívne svetelné LED diódy.

TIP: Pre dosiahnutie najlepšieho efektu si nechajte poradiť odborníkmi.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá