Image
21.5.2015 0 Comments

L'Oréal tlačí ľudskú kožu na 3D tlačiarni. Využije ju na testovanie svojej kozmetiky

vzorka_organovo.jpg Francúzska kozmetická spoločnosť L'Oréal Paris ročne investuje na výskum a vývoj približne 3,7 % zo svojich príjmov. Pracuje pre ňu 3800 vedcov v päťdesiatich krajinách sveta. Od roku 2013, keď prestala testovať svoje produkty na zvieratách, pestuje vo svojich laboratóriách kúsky ľudskej kože.

Výrobcu kozmetiky zásobuje živými tkanivami istá francúzska plastická chirurgia a následne z nich vytvára vzorky použiteľné na testovanie zdravotnej neškodnosti svojich výrobkov. Takýmto spôsobom spoločnosť vyprodukuje ročne asi 100-tisíc vzoriek kože s veľkosťou 0,5 cm², obsahujúcich spolu deväť rôznych druhov umelej pokožky rozličného veku či etnického zaradenia.

Na vedecké účely L'Oréal Paris využije menej než polovicu vzoriek a zvyšok predáva farmaceutickým spoločnostiam. V roku 2011 cena jedného kusa vychádzala na 62 eur.

organovo-3d-tlaciaren.jpg

V priebehu nasledujúcich piatich rokov chce L'Oréal Paris urýchliť vývoj vzoriek kože a ich produkciu zautomatizovať. Preto sa spojil s firmou Organovo zo San Diega, ktorá by mu pomohla tlačiť funkčné vzorky kože priamo na 3D tlačiarni. Zariadenie s názvom NovoGen Bioprinting Platform pozostáva z dvoch tlačových hláv. Kým v jednej sú ľudské tkanivové bunky, v druhej hlave je hydrogél, ktorý zabezpečuje, aby výsledok držal pokope.

organovo_loreal.jpg

L'Oréal Paris získa 3D tlačenou kožou exkluzívne práva, ktoré následne využije na testovanie svojich voľne predajných výrobkov určených na pleť. Organovo zasa zužitkuje výskum na tvorbu modelov tkanív na testovanie účinnosti liekov na predpis či na sledovanie správania transplantovaných tkanív.


Zdroj: engadget.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá