Image
10.2.2014 0 Comments

Kyberzločinci neúspešne zaútočili na Facebook

Facebook.jpg Skupine útočníkov, známej pod názvom Sýrska elektronická armáda (SEA), sa podarilo zmeniť kontaktné informácie v doménových registroch na webe facebook.com, zmeniť adresu webu na iný server sa im však nepodarilo.

Skupina na Twitteri zverejnila kópiu obrazovky ovládacieho panelu spoločnosti MarkMonitor, ktorá spravuje doménové mená veľkých spoločností. Zaoberá sa tiež ochranou duševného vlastníctva a internetových značiek. Služba spoločnosti, ktorá slúži na správu domén, podľa webu MarkMonitor "zaisťuje bezpečnosť domén posilneným portálom a prémiovým bezpečnostným riešením, vrátane pokročilých bezpečnostných opatrení na úrovni registrov."

SEA sa podľa všetkého na MarkMonitor zamerala práve kvôli útoku na Facebook, ktorý v utorok oslávil svoje desiate výročie. Skupina použila ovládací panel k úprave informácií WHOIS a kontaktnú adresu domény zmenila na miesto v Sýrskom Damašku.

Kyberzločincom sa však nepodarilo upraviť nastavenie DNS a server presmerovať na iný pod kontrolou SEA, ako sa im to podarilo už u niekoľkých webov v minulosti. Facebook totiž používa funkciu "zamknutia registrov", ktorá pri každej zmene doménového mena si vyžaduje dodatočné potvrdenie človekom.

To, ako sa SEA podarilo panel sprístupniť, sa nevie a spoločnosti MarkMonitor ani Facebook túto situáciu nijako nekomentovali. Z ostatných snímok, ktoré útočníci zverejnili, možno poznať, že získali prístup aj k doménovým menám Amazonu, Googlu, Yahoo a ďalších známych spoločností, ktoré však používajú rovnakú ochranu ako Facebook.

Operácie SEA okrem iného zahŕňajú aj phishing zameraný na konkrétnych zamestnancov spoločností s cieľom získania citlivých informácií pomocou sociálneho inžinierstva. Minulý mesiac sa skupine podarilo zverejniť správy na oficiálnych blogoch Microsoftu a Office potom, čo z niekoľkých zamestnancov vymámili prihlasovacie údaje k e-mailom.

SEA svoje schopnosti zneužíva iba k šíreniu politických správ podporujúcich sýrskeho prezidenta a vládu, tento druh útoku však môže byť využitý i k zákernejšími cieľom, napríklad ku krádeži údajov či nakazení počítačov malwarom.

Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá