14.12.2015 0 Comments

Kybernetický svet sa zmenil

Dnes je možné pomocou pomerne malých prostriedkov dosiahnuť výsledky, na ktoré boli predtým potrebné celé armády - je oveľa jednoduchšie použiť špecializovaných hackerov, ktorí sú schopní anonymne a na diaľku spôsobiť väčšie škody. Sú to organizovaní profesionáli.

Na rozdiel od svojich obetí majú k dispozícii veľa času a financií. Ich útoky sú vysoko sofistikované a cielené. Používajú ako odrazový mostík iné osoby, firmy a organizácie, dostanú sa do ich počítačov a sietí a odtiaľ anonymne vedú svoje útoky.

Tradičné spôsoby obrany proti novodobým útočníkom nefungujú. Riešia bezpečnosť staticky, často pomocou tzv. viacvrstvovej ochrany. Obrancovia pevnosti zlepšujú „opevnenie", nebojujú. Problém novodobých útokov spočíva v tom, že nepriateľa žiadne statické spôsoby obrany nezastavia - niekedy dokonca po vrstvách „lepené" obranné technológie prinášajú nové neznáme zraniteľnosti. No čo v prípade, ak obranný val zlyhá a nepriateľ vnikne dovnútra?

Riešením sa zdá dynamická obrana, ktorá prebieha v stave neustáleho kybernetického obliehania. Sofistikované útoky často bežia pod normálnou úrovňou rozlíšenia alebo na pozadí iného útoku, ktorý má za cieľ odvrátiť pozornosť. Takémuto prieniku sa možno brániť sa iba zmenou v postoji k úlohe technológií, procesov a ľudí. Neexistuje nijaký produkt, ktorý by dával záruku bezpečnosti bez ľudskej účasti.

Netreba podceňovať preventívne opatrenia, ale dnešní útočníci veľmi dobre poznajú súčasné platformy technologickej bezpečnosti a využívajú ich slabiny. Hacker sa snaží dostať dovnútra tam, kde to nikto nečaká. Sama technológia nemôže poskytnúť dostatočný stupeň ochrany - na to je potrebný trénovaný, skúsený a vysoko motivovaný tím obrancov. Ten musí aktívne odolávať neustálym útokom hackerov. A musí sa trénovať. Obranca, ktorý nikdy nestál zoči-voči nepriateľovi, si s ním neporadí. To sa netýka len tímu technických expertov, ale aj manažérov, ktorí majú právo rozhodnúť o riešení.

Bez toho, aby človek takú situáciu zažil, nebude nikdy schopný na ňu adekvátne reagovať. Všetky armády vedia, že na to, aby boli vojaci bojaschopní, im nestačí dať tú najlepšiu výzbroj, ale musia byť aj trénovaní. Navyše dnes žiadna armáda nepočíta s nasadením jednotlivcov. Všetci bojujú ako tím a súčasťou ich riadenia je velenie, ktoré rozhoduje o taktike a stratégii. Ako sa hovorí: Taktika je dobyť vrch, stratégia je vyhrať vojnu.

Milan Balážik, kybernetický expert CyberGym Europe

 


Mohlo by Vás zaujímať

ITPro

Linux súkromne i pracovne v2.0 (13. časť)

09.10.2016 23:19

Sysdig/falco V predošlej časti seriálu sme nástroj Falco definovali ako behaviorálny monitor, ktorý pomocou vopred zadaných pravidiel deteguje podozrivé správanie sledovaných aktivít. Pokiaľ v prípad ...

ITPro

Jednotný digitálny trh je šanca pre pripravených

09.10.2016 00:00

Do piatich rokov sa bude musieť pred dravou a inovatívnou konkurenciou skloniť tretina firiem, ktoré sú dnes vo svojich odvetviach v top dvadsiatke. Podľa predpovede analytikov z IDC budú mať neúspešn ...

ITPro

Systémy na komunikáciu v reálnom čase

09.10.2016 00:00

Ušetrite na chlebíčkoch, vzdelávajte moderne Takmer 70 percent všetkých nákladov na vzdelávacie aktivity firiem pohltí cestovanie, ubytovanie a strava. Osobná účasť zväčša znamená chlebíčky a kávu za ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá