Image
6.8.2015 0 Comments

Kvantový počítač D-Wave prelomil hranicu 1000 qubitov

Spoločnosť D-Wave Systems oznámila novú verziu svojho kvantového počítača D-Wave, ktorý je schopný spracovať 1000 qubitov, čo je dvojnásobok oproti aktuálnej verzii.

D-Wave je prvý komerčne používaný kvantový počítač, ktorý sa využíva na veľmi špecifické úlohy, napr. nájsť podobnosť v obrazoch, čo je úloha ľahká pre náš mozog, ale veľmi zložitá pre bežné počítače. Medzi jeho používateľov patria najmä univerzity a niektoré spoločnosti, okrem iných aj Google či NASA.

Názory na to, či ide skutočne o kvantový počítač, sa rozchádzajú, podľa niektorých to je len napodobenina, ktorá disponuje iba istou podmnožinou vlastností kvantového počítača.

V kvantových počítačoch sa zdvojnásobením počtu qubitov zdvojnásobuje exponent potenciálne uskutočnených paralelných vyhľadávaní. Zatiaľ čo aktuálna verzia počítača podporuje 2512 vyhľadávaní, pri novej je to až 21000 vyhľadávaní.


Nový procesor sa skladá zo 128 000 Josephsonových spojov a je zakotvený v systéme, ktorý beží pri teplote nižšej o 40 % ako predchádzajúca verzia. Treba dodať, že už tá predchádzajúca teplota bola blízka absolútnej nule.

Teplota je zásadná na udržanie kvantového počítača v činnosti. Nižšia prevádzková teplota zvyšuje význam kvantových javov, čo zasa zvyšuje schopnosť rozpoznať najlepší výsledok z mnohých možných. Kvantový počítač totiž vyhodnocuje pravdepodobnosť, neudáva jediný výsledok. Ak sa ho napríklad spýtate, koľko je 2 + 2, dostanete množstvo odpovedí s rôznou mierou pravdepodobnosti, pričom 4 bude mať najvyššiu pravdepodobnosť.

Rôzne pravdepodobnosti (vlny) sú vlastne rôzne „zvuky". Ak sa k nim pridá ešte neželaný „šum" z okolia, zistiť správny výsledok je o to ťažšie. Preto je dôležité aj to, že nová verzia D-Wave znižuje aj hladinu zvuku o 50 % v porovnaní s predchádzajúcou generáciou.

V blízkosti absolútnej nuly čip vlastne funguje ako supravodič, je možné, že ide o najkomplexnejší supravodič, aký bol vôbec vyrobený.

Zdroj: eitdigital.eu
dwavesys.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Lenovo Yoga Book a Lenovo Yoga 910 prichádzajú na slovenský trh

19.10.2016 00:08

Spoločnosť Lenovo predstavila na tlačovej konferencii dvojicu horúcich noviniek ktoré boli po prvý krát uvedené na veľtrhu IFA v Berlíne. Prvou z nich je štýlový notebook Lenovo Yoga 910. Notebook up ...

Produkty

Microsoft Ignite 2016: novinky pre Azure, Windows Server 2016, Edge, Office 365 a ďalšie produkty

20.10.2016 00:10

Druhý ročník konferencie IT profesionálov Microsoft Ignite sa konal v americkej Atlante koncom septembra. Stretlo sa tu viac ako 25 000 odborníkov, aby si vypočuli 130 prednášok.   Hneď prvý deň ohlá ...

Produkty

Vensmile K8 – minipočítač s touchpadom, zabudovaný do flexibilnej klávesnice

20.10.2016 00:13

Teraz, keď sa všetky súčasti počítača dajú vtesnať do zariadenia, ktoré sa zmestí do vrecka, výrobcovia experimentujú s rôznymi  rozmermi a tvarmi. Už sme videli počítač zabudovaný do skladateľnej klá ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá