Image
6.8.2015 0 Comments

Kvantový počítač D-Wave prelomil hranicu 1000 qubitov

Spoločnosť D-Wave Systems oznámila novú verziu svojho kvantového počítača D-Wave, ktorý je schopný spracovať 1000 qubitov, čo je dvojnásobok oproti aktuálnej verzii.

D-Wave je prvý komerčne používaný kvantový počítač, ktorý sa využíva na veľmi špecifické úlohy, napr. nájsť podobnosť v obrazoch, čo je úloha ľahká pre náš mozog, ale veľmi zložitá pre bežné počítače. Medzi jeho používateľov patria najmä univerzity a niektoré spoločnosti, okrem iných aj Google či NASA.

Názory na to, či ide skutočne o kvantový počítač, sa rozchádzajú, podľa niektorých to je len napodobenina, ktorá disponuje iba istou podmnožinou vlastností kvantového počítača.

V kvantových počítačoch sa zdvojnásobením počtu qubitov zdvojnásobuje exponent potenciálne uskutočnených paralelných vyhľadávaní. Zatiaľ čo aktuálna verzia počítača podporuje 2512 vyhľadávaní, pri novej je to až 21000 vyhľadávaní.


Nový procesor sa skladá zo 128 000 Josephsonových spojov a je zakotvený v systéme, ktorý beží pri teplote nižšej o 40 % ako predchádzajúca verzia. Treba dodať, že už tá predchádzajúca teplota bola blízka absolútnej nule.

Teplota je zásadná na udržanie kvantového počítača v činnosti. Nižšia prevádzková teplota zvyšuje význam kvantových javov, čo zasa zvyšuje schopnosť rozpoznať najlepší výsledok z mnohých možných. Kvantový počítač totiž vyhodnocuje pravdepodobnosť, neudáva jediný výsledok. Ak sa ho napríklad spýtate, koľko je 2 + 2, dostanete množstvo odpovedí s rôznou mierou pravdepodobnosti, pričom 4 bude mať najvyššiu pravdepodobnosť.

Rôzne pravdepodobnosti (vlny) sú vlastne rôzne „zvuky". Ak sa k nim pridá ešte neželaný „šum" z okolia, zistiť správny výsledok je o to ťažšie. Preto je dôležité aj to, že nová verzia D-Wave znižuje aj hladinu zvuku o 50 % v porovnaní s predchádzajúcou generáciou.

V blízkosti absolútnej nuly čip vlastne funguje ako supravodič, je možné, že ide o najkomplexnejší supravodič, aký bol vôbec vyrobený.

Zdroj: eitdigital.eu
dwavesys.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Architektúra Ice Lake s podporou pre počítačové videnie a rozpoznávanie reči má dostať procesory Intelu do smartfónov

07.12.2016 00:19

Očakáva sa, že na konci roka 2018 Intel uvedie novú rodinu procesorov s kódovým označením Ice Lake. Bude to ďalšia významná architektúra od tohto výrobcu procesorov, nasledujúca po architektúre Skylak ...

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá