Image
6.8.2015 0 Comments

Kvantový počítač D-Wave prelomil hranicu 1000 qubitov

Spoločnosť D-Wave Systems oznámila novú verziu svojho kvantového počítača D-Wave, ktorý je schopný spracovať 1000 qubitov, čo je dvojnásobok oproti aktuálnej verzii.

D-Wave je prvý komerčne používaný kvantový počítač, ktorý sa využíva na veľmi špecifické úlohy, napr. nájsť podobnosť v obrazoch, čo je úloha ľahká pre náš mozog, ale veľmi zložitá pre bežné počítače. Medzi jeho používateľov patria najmä univerzity a niektoré spoločnosti, okrem iných aj Google či NASA.

Názory na to, či ide skutočne o kvantový počítač, sa rozchádzajú, podľa niektorých to je len napodobenina, ktorá disponuje iba istou podmnožinou vlastností kvantového počítača.

V kvantových počítačoch sa zdvojnásobením počtu qubitov zdvojnásobuje exponent potenciálne uskutočnených paralelných vyhľadávaní. Zatiaľ čo aktuálna verzia počítača podporuje 2512 vyhľadávaní, pri novej je to až 21000 vyhľadávaní.


Nový procesor sa skladá zo 128 000 Josephsonových spojov a je zakotvený v systéme, ktorý beží pri teplote nižšej o 40 % ako predchádzajúca verzia. Treba dodať, že už tá predchádzajúca teplota bola blízka absolútnej nule.

Teplota je zásadná na udržanie kvantového počítača v činnosti. Nižšia prevádzková teplota zvyšuje význam kvantových javov, čo zasa zvyšuje schopnosť rozpoznať najlepší výsledok z mnohých možných. Kvantový počítač totiž vyhodnocuje pravdepodobnosť, neudáva jediný výsledok. Ak sa ho napríklad spýtate, koľko je 2 + 2, dostanete množstvo odpovedí s rôznou mierou pravdepodobnosti, pričom 4 bude mať najvyššiu pravdepodobnosť.

Rôzne pravdepodobnosti (vlny) sú vlastne rôzne „zvuky". Ak sa k nim pridá ešte neželaný „šum" z okolia, zistiť správny výsledok je o to ťažšie. Preto je dôležité aj to, že nová verzia D-Wave znižuje aj hladinu zvuku o 50 % v porovnaní s predchádzajúcou generáciou.

V blízkosti absolútnej nuly čip vlastne funguje ako supravodič, je možné, že ide o najkomplexnejší supravodič, aký bol vôbec vyrobený.

Zdroj: eitdigital.eu
dwavesys.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá