Image
9.5.2016 0 Comments

Kvantové výpočty pre každého. Záujemcovia si môžu v cloude vyskúšať kvantový procesor.

Spoločnosť IBM oznámila, že prvýkrát v histórii umožní záujemcom z radov verejnosti vyskúšať si prácu a experimentálny výskum s kvantovým procesorom IBM.

Vedci z IBM vybudovali kvantový procesor, ku ktorému môžu užívatelia pristupovať cez webové rozhranie z akéhokoľvek počítača alebo mobilného zariadenia prostredníctvom IBM Cloudu. IBM verí, že kvantové počítače predstavujú  budúcnosť výpočtovej techniky a majú potenciál vyriešiť niektoré problémy, ktoré sa nedajú riešiť na dnešných superpočítačoch. Kvantová výpočtová platforma prístupná v cloude, nazvaná IBM Quantum Experience, umožní užívateľom spúšťať algoritmy a experimenty na kvantovom procesore IBM, a skúmať výučbové programy a simulácie uplatnenia kvantového počítania.

Kvantový procesor sa skladá z piatich supravodivých qubitov a je umiestnený
v IBM T. J. Watson Research Centre v New Yorku. Päťqubitový procesor predstavuje najnovší pokrok v oblasti kvantovej architektúry IBM, ktorú možno škálovať do väčších kvantových systémov. Univerzálny kvantový počítač môže byť naprogramovaný tak, aby bol schopný realizovať akékoľvek výpočtovej úlohy a bude exponenciálne rýchlejší ako klasické počítače.

Napriek tomu, že univerzálne kvantové počítače dnes neexistujú, IBM predpokladá, že k vynájdeniu stredne veľkých kvantových procesorov s 50 až 100 qubitmi dôjde už v nasledujúcich desiatich rokoch. Kvantovému počítaču postavenému z iba 50 qubitov, nebude môcť konkurovať žiaden z dnešného rebríčka TOP500 superpočítačov na svete. Očakáva sa, že k prvým vedeckým odvetviam, v ktorých budú kvantové počítače využívané, bude patriť chémia.

Klasický počítač využíva bity pre spracovanie informácií, kde každý bit znamená buď jednotku, alebo nulu. Naproti tomu qubit môže predstavovať jednotku, nulu, alebo oboje súčasne, čo je takzvaná superpozícia. Táto vlastnosť spolu s ďalšími kvantovými javy umožňuje kvantovým počítačom vykonávať niektoré výpočty oveľa rýchlejšie, než je to možné s klasickými počítačmi.

Medzi hlavné výzvy, ktorým vedci zaoberajúci sa vývojom kvantových počítačov čelia, patrí vytváranie qubitov vysokej kvality a ich spoločné škálovateľné usporiadanie tak, aby mohli kontrolovateľným spôsobom vykonávať zložité výpočty. IBM používa pri vývoji kvantových počítačov supravodivé qubity, ktoré sú vyrobené zo supravodivých kovov na kremíkovom čipe.
 

Autor: TS IBM

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá