28.9.2015 0 Comments

Kupalisko Zelená žaba pobozkala hightech budúcnosť

Legendárne kúpalisko Zelená žaba v Trenčianskych Tepliciach chátralo 15 rokov. Skvost predvojnovej architektúry sa však podarilo zrekonštruovať a zmeniť na prvý moderný, pohybom prsta ovládaný areál na Slovensku.

Začiatkom milénia bolo dielo významného brnianskeho architekta Bohuslava Fuchsa zatvorené. Kúpalisko, ktorého jedinečná poloha a symbióza funkcionalizmu s prírodou lákali desaťročia davy návštevníkov, začalo chátrať. Snaha o jeho oživenie trvala roky a vytrvalosť nakoniec priniesla začiatkom augusta tohto roka svoje ovocie - znovuotvorenie Zelenej žaby.

Zelená žaba si, po dohode s pamiatkarmi, zachovala svoj pôvodný funkcionalistický vzhľad, avšak prišla o prívlastok termálne kúpalisko. Zato pribudli vodné atrakcie v plaveckom a detskom bazéne, športoviská i saunový svet. Navyše sa kúpalisko stalo domovom revolučných technických zariadení, a to vďaka rodinnej firme ESM YZAMER, spol. s r.o. z Trnavy. „Našou hlavnou úlohou bolo poskytnúť klientovi komplexné služby, počnúc vykurovaním a reguláciou kúpaliska až po riadenie atrakcií, filtráciu vody či farebné osvetlenie bazéna," približuje Matúš Izakovič, vedúci oddelenia integrácie technológií spoločnosti ESM YZAMER.

Voda naša každodenná

Zelená žaba bola pôvodne termálne kúpalisko. Do bazénov pritekala liečivá voda z prameňa Sina. Dnes sa bazény plnia pitnou vodou. Tá je ohrievaná prostredníctvom plynových tepelných čerpadiel, vďaka ktorým môžu návštevníci na Žabu prichádzať aj v nepriaznivom počasí.

„Ide o efektívny obnoviteľný zdroj tepla na ohrev bazénov. Tento proces je navyše riadený moderným systémom Elesta, ktorým možno monitorovať spotrebu energií, vstupné náklady na ohrev a vykurovanie bazénov, vyhodnocovať efektivitu nakúpenej energie a jej využitie v bazénoch. Zároveň je možné na diaľku meniť parametre riadenia, požadované teploty, tlak, výkon čerpadiel, farebnosť osvetlenia...," objasňuje Izakovič. To má pozitívny vplyv aj na samotné náklady. „Vďaka využívaniu nízkopotenciálneho tepla pri plynových tepelných čerpadlách sa znižuje spotreba fosílnych palív. Teplo i chlad sa tak vyrábajú ekonomickejším a ekologickejším spôsobom," vymenúva ďalšie benefity Matúš Izakovič.

Medzi stromami a pod palcom

Unikátny je i saunový svet Zelenej žaby, ukrytý pod korunami stromov nad kúpaliskom, ktorý je otvorený celoročne. Maximálna kapacita kúpaliska je 750 osôb. O ich bezpečnosť sa stará vyškolený personál, ktorý má navyše dianie na Zelenej žabe pod palcom. A to doslova, vďaka tabletu. „Plavčík má možnosť kedykoľvek zasiahnuť do diania vo všetkých bazénoch, má možnosť zapnúť alebo vypnúť divokú rieku. Zároveň môže v prípade problémov alebo topiaceho sa návštevníka vypnúť jednotlivé atrakcie tak, aby bol zaručený bezproblémový a bezpečný chod kúpaliska. Takisto môže ovládať osvetlenie a jeho farebnosť, a to v bazénoch a okolitých priestoroch. Tieto funkcie sa dajú kedykoľvek pridávať alebo upravovať," hovorí Matúš Izakovič, vedúci oddelenia integrácie technológií spoločnosti ESM YZAMER. Kompletný riadiaci systém na Zelenej žabe má hodnotu 200 000 eur.

Celková rekonštrukcia kúpaliska stála približne 10 miliónov eur. V súčasnosti je majetkom českého podnikateľa Iva Valentu. Ten obnovu legendárneho kúpaliska financoval zväčša z vlastných zdrojov; 1,5 milióna eur získal z eurofondov. Na novú Zelenú žabu je pyšná i miestna samospráva, ktorá si sľubuje vyšší záujem o cestovný ruch medzi turistami a návštevníkmi Trenčianskych Teplíc.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá