Image
25.8.2014 0 Comments

Ktoré faktory ovplyvňujú cyklus obmeny počítačov vo firmách?

biznis.jpg Skôr platilo takmer nemenné pravidlo, že firmy obmieňali svoje PC v priemere po 4 rokoch. Ale v poslednom čase sa na tento údaj už nedá spoliehať a do popredia vystupujú iné faktory, ktoré ovplyvňujú to, ako dlhý bude cyklus na upgrade.

Windows ako hlavný faktor?

V súčasnosti možno za najvýznamnejší faktor pre cyklus obmeny či neobmeny považovať Windows. Ukázalo sa to už spolu s Vistou, ktorú firmy odmietali, a podobná situácia je teraz s Windows 8, ktorý je predinštalovaný na väčšine počítačov. Najmä popularita Windows XP spôsobila, že v posledných rokoch pracovalo množstvo zamestnancov na PC, ktoré výrazne prekračovali svoju plánovanú životnosť. Ale pretože boli na bežnú prácu stále použiteľné a pretože Windows XP sa vo firmách tešili dlhodobej obľube, nebolo sa treba s ich obmenou ponáhľať, pokiaľ tieto PC fungovali. Dokonca aj teraz veľa firiem stále počítače s Windows XP používa.

Predtým bolo bežné, že s novou verziou Windows (resp. po roku od jej uvedenia, keď bolo jasné, že došlo k odstráneniu úvodných chýb) začali firmy hromadne nakupovať nové PC. To už neplatí, ale Windows si stále drží úlohu rozhodujúceho faktora tak v pozitívnom, ako aj negatívnom zmysle. Veľa pozornosti sa upiera k chystaný Windows 9, o ktorom sa často špekuluje a analytici hovoria o tom, že pôjde možno o posledný „klasický" operačný systém od Microsoftu. Možno by bolo už načase...

Ďalšie faktory pre upgrade

Softvér však nie je jediný dôležitý faktor a tie ďalšie sú tiež významné. Každý diel v PC má svoju životnosť. Pri pevných diskoch ide zhruba o 30 000 - 40 000 hodín prevádzky, životnosť zdrojov a základných dosiek (ale aj ďalších komponentov) sa často odvíja od kvality použitých kondenzátorov, ktoré môžu niekedy odchádzať už po pár tisíc hodinách, najmä pri zlom chladení to pri klasických elektrolytoch môže byť napríklad len 4000 hodín.

Aj od toho bol odvodený skorší štvorročný cyklus. Nové komponenty však obvykle používajú už tzv. pevné kondenzátory, ich životnosť je výrazne dlhšia a navyše moderné súčiastky obvykle negenerujú toľko tepla. Vo výsledku teda firme môže nový počítač bez problémov slúžiť aj 10 rokov.

Ďalšou otázkou sú modernejšie rozhrania, konektory či pätice, ktoré môžu komplikovať opravu starého PC. Typicky ide o disky IDE a ďalšie typy mechaník, ktoré sa v súčasnosti vyrábajú len v obmedzenom množstve (napríklad DVD napaľovačka vo vyhotovení IDE je už minulosť). Rovnako môže byť problém pripojiť k počítaču s radičom SATA prvej generácie nový disk s rozhraním SATA III, pretože sa môžu vyskytnúť problémy s kompatibilitou. Ak vám odíde procesor napr. pre prvú generáciu socketu 775 (typicky Pentium 4), zoženiete novší už len v bazároch. A to nie je riešenie vhodné pre firmy.

V prípade zlyhania je teda zvyčajne jednoduchšie a efektívnejšie kúpiť rovno nové PC ako opravovať to staré. Zvyčajne to prináša aj benefit v podobe nižšej spotreby a vyššej produktivity práce vďaka rýchlejšej reakcii. Pokiaľ však existujúce PC fungujú, veľa firiem jednoducho necíti potrebu ich obmieňať.

V posledných rokoch sa objavilo aj mnoho nových „form factors" (akýchsi variantov podôb) počítačov, zatiaľ čo ešte pred nejakými desiatimi rokmi bol trh pomerne vyrovnaný a mohli ste si zaobstarať buď skriňu naležato, alebo nastojato a tým sa to s trochou zveličenia končilo. Nové modely počítačov a hybridných prístrojov reagujú na meniace sa požiadavky počítačov. Práve nevyhovujúca podoba môže byť ďalším dôležitým faktorom pri upgrade, hoci výkon je dostačujúci. Typicky môže ísť o snahu nahradiť predtým populárne 15" notebooky pre mobilných zamestnancov. Pretože celodenné nosenie takéhoto modelu býva považované skôr za trest a rovnakú prácu môže vykonať aj tablet alebo ultratenký notebook s hmotnosťou okolo 1 kg.

Vo výsledku sa teda cyklus pre upgrade môže líšiť v závislosti od organizácie. Svoju úlohu hrá aj ich konzervatívnosť a dostatok finančných prostriedkov na inovácie. Výsledkom je fakt, že cyklus upgradov sa stáva prakticky nevypočítateľným. Pre výrobcov PC je to však problém, pretože už nemôžu rátať s tradičnými vlnami nárastu predajov, a preto musia meniť svoje stratégie.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 2

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá