14.8.2012 0 Comments

Kto ovláda sociálne siete?

Vo svete Facebooku sú užívatelia buď kráľmi alebo poddanými. Toto je záver novej štúdie, ktorá analyzuje, ako sa informácie šíria po sociálnych sieťach a kto ich šíri.

Debata o nápadoch, názoroch a správaní sa medzi ľuďmi je stará desaťročia. Podľa takzvanej hypotézy vplyvu, známej z kníh ako The Tripping Point od Malcolma Gladwella, poháňa šírenie informácií malý počet veľmi vplyvných ľudí. Napríklad, ak obľúbené deti zo strednej školy dostanú iPhony, ostatné deti ich nasledujú a zoženú si vlastný iPhone. Táto hypotéza vraví, že dôvodom tohto nasledovania sú práve populárne deti, ktoré si iPhone kúpili ako prvé. Avšak kritici tvrdia, že vplyvné osoby hrajú iba malú úlohu a skutočným dôvodom je, či majú ľudia náchylnosť na nové myšlienky.

Táto debata nebola ukončená, lebo študovanie vplyvu kolektívu je stále zložité. Štúdie v reálnom svete sú nepresné a zriedkakedy poskytnú kontrolované experimenty. Na druhej strane sociálne experimenty v laboratóriách sú drahé a obsahujú vymyslené situácie. Preto sa vedci teraz zamerali na sociálne siete ako je Facebook. Takýto postup umožňuje jednoduché sledovanie správania sa veľkého počtu ľudí, kým aplikácie tretej osoby umožňujú vedcom často zadarmo vykonávať virtuálne experimenty na užívateľoch Facebooku.

Aby zmerali vplyv kolektívu, použili Sinan Aral a Dylan Walke z New York University facebookovú aplikáciu, ktorá umožňuje užívateľom hodnotiť a odporučiť filmy. (Aral a Walker na žiadosť firmy utajujú identitu tejto aplikácie, avšak povedali, že je podobná Flixteru). Keď užívatelia komunikujú s touto aplikáciou - napríklad, že dajú filmu Strom Života z roku 2011 štyri z päť hviezdičiek - pošle tento program náhodne vybranej skupine priateľov správu obsahujúcu dané hodnotenie a odkaz k tejto aplikácii. Čím viac priateľov po prijatí správy od užívateľa použije túto aplikáciu, tým väčší je vplyv daného užívateľa. Čím je čas medzi získaním odkazu a použitím aplikácie kratší, tým je daný priateľ ľahšie ovplyvniteľný.

Počas 44 dní takmer 8 000 užívateľov poslalo viac ako 40 000 správ 1,3 miliónu priateľov a asi 1000 priateľov túto aplikáciu použilo. Aral a Walker potom vytvorili model šírenia ich aplikácie touto masívnou sociálnou sieťou. Ak platí hypotéza vplyvu, tak potom by toto šírenie malo byť spustené malou skupinou vplyvných ľudí.

Realita sa zdá byť niekde medzi vplyvom a náchylnosťou. Oboje je dôležité, no šírenie závisí od osobných vlastností ľudí. Napríklad, ľudia nad 30 rokov sú vplyvnejší ako ľudia pod 30 rokov a ľudia rovnakého veku majú jeden na druhého najväčší vplyv. Ženy ovplyvňujú mužov viac ako ovplyvňujú iné ženy. Prekvapenie bolo, že vplyv a náchylnosť sa takmer nikdy neprejavili u jednej a tej istej osoby. Minimálne na Facebooku sú teda len udávači trendov a ich nasledovníci.

Podľa Briana Uzziho z Northwestern University má táto štúdia fenomenálny rozsah. Rozdiel medzi vplyvom a náchylnosťou by mohol mať veľký vplyv na stratégie marketingu. Avšak takisto tvrdí, že na to, aby sme skutočne vedeli, či sú sociálne vplyvy vo virtuálnom svete rovnaké alebo nezávislé od reálneho sveta, je potrebný ďalší výskum, ktorý sa zameria na rozloženie popularity istého produktu aj na Facebooku, aj v reálnom svete.

Zdroj: eQuark


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Biznis

V Prahe má vo februári odštartovať škola pre youtuberov. Školáci zaplatia 5000 korún...

28.11.2016 00:18

V Prahe sa vo februári otvorí škola pre U2berov. Ako sa píše na stránke projektu, za ktorým stojí firma Books and Cards S.G.J.Š., s.r.o., chlapci a dievčatá sa tu v bloku workshopov naučia bezpečne a  ...

Biznis

4 mýty o USB - nabíjajú všetky nabíjačky rovnako rýchlo a môžu spôsobiť poškodenie telefónu?

28.11.2016 00:12

Technológie USB zjednotili takmer celý svet nabíjania a prenosu dát. Vďaka nim môžeme pomocou jednej nabíjačky dodávať energiu rôznym druhom telefónov aj tabletov. Stále však o nich panujú mýty – nap ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá