Image
7.9.2012 0 Comments

Kto je zodpovedný za neúspech Linuxu na desktopoch?

Linux_novy.jpg V uplynulých dňoch sa na sociálnej sieti Google+ rozpútala diskusia medzi známymi menami linuxovej komunity vrátane Linusa Torvaldsa.

Jeden zo zakladateľov projektu GNOME (1997) Miguel de Icaza vo svojom príspevku opisuje svoj pohľad na vývoj Linuxu a jeho slabú popularitu na desktopových počítačoch bežných používateľov.

De Icaza v blogu tvrdí, že projekt GNOME bol vedený až príliš technicky, pretože vývoj sa sústreďoval na čo najkvalitnejší kód. To však vyústilo do zmien v softvérových rozhraniach, ktoré používajú programátori tretích strán. To je, samozrejme, veľmi nepríjemné, keďže autor softvéru chce, aby jeho aplikácia bežala na čo najväčšom počte systémov (s rôznymi verziami používateľského rozhrania GNOME).

De Icaza to pripisuje vplyvu Linusa Torvaldsa, ktorý podľa neho nepriamo nasmeroval vývoj GNOME týmto nie najlepším smerom. Chybou bolo podľa neho to, že Torvalds netrval na binárnej kompatibilite ovládačov zariadení, čo malo vplyv na vývojárov GNOME, ktorí to pochopili tak, že hlavné je mať kvalitný kód bez zlých funkcií API, prekonaného návrhu či zle implementovaných ideí. Praxou v tíme GNOME tak bolo meniť kód, aj keď to spôsobovalo problémy vývojárom aplikácií.

Linus Torvalds sa k blogu vyjadril, že kernel Linuxu nebol nikdy menený spôsobom (zmeny externého rozhrania), ktorý by ovplyvnil vývojárov tretích strán. Hoci podľa Torvaldsových slov to bolo jasne vidieť až v posledných rokoch.

Torvalds tvrdí, že za úspechom Linuxu je absencia silného presadzovania nejakej „veľkej vízie" a to, že po roku 1991 nechal vývoj na ďalších. Presný opak je vnútri komunity vývojárov GNOME, ktorí podľa neho tlačia technológiu Corba/.NET, či sa to používateľom páči alebo nie.

Či už ide o binárnu kompatibilitu ovládačov, alebo o fungovanie bežných aplikácií v rôznych verziách GNOME, dá sa predpokladať, že Linux by sa tešil oveľa väčšej popularite, keby sa vývoj sústreďoval na jednu distribúciu a jedno používateľské rozhranie. Prilákal by tak viac vývojárov a zároveň aj používateľov, ktorí chcú operačný systém zadarmo.

Zdroj: plus.google.com
theregister.co.uk
tirania.org

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá