Image
7.9.2012 0 Comments

Kto je zodpovedný za neúspech Linuxu na desktopoch?

Linux_novy.jpg V uplynulých dňoch sa na sociálnej sieti Google+ rozpútala diskusia medzi známymi menami linuxovej komunity vrátane Linusa Torvaldsa.

Jeden zo zakladateľov projektu GNOME (1997) Miguel de Icaza vo svojom príspevku opisuje svoj pohľad na vývoj Linuxu a jeho slabú popularitu na desktopových počítačoch bežných používateľov.

De Icaza v blogu tvrdí, že projekt GNOME bol vedený až príliš technicky, pretože vývoj sa sústreďoval na čo najkvalitnejší kód. To však vyústilo do zmien v softvérových rozhraniach, ktoré používajú programátori tretích strán. To je, samozrejme, veľmi nepríjemné, keďže autor softvéru chce, aby jeho aplikácia bežala na čo najväčšom počte systémov (s rôznymi verziami používateľského rozhrania GNOME).

De Icaza to pripisuje vplyvu Linusa Torvaldsa, ktorý podľa neho nepriamo nasmeroval vývoj GNOME týmto nie najlepším smerom. Chybou bolo podľa neho to, že Torvalds netrval na binárnej kompatibilite ovládačov zariadení, čo malo vplyv na vývojárov GNOME, ktorí to pochopili tak, že hlavné je mať kvalitný kód bez zlých funkcií API, prekonaného návrhu či zle implementovaných ideí. Praxou v tíme GNOME tak bolo meniť kód, aj keď to spôsobovalo problémy vývojárom aplikácií.

Linus Torvalds sa k blogu vyjadril, že kernel Linuxu nebol nikdy menený spôsobom (zmeny externého rozhrania), ktorý by ovplyvnil vývojárov tretích strán. Hoci podľa Torvaldsových slov to bolo jasne vidieť až v posledných rokoch.

Torvalds tvrdí, že za úspechom Linuxu je absencia silného presadzovania nejakej „veľkej vízie" a to, že po roku 1991 nechal vývoj na ďalších. Presný opak je vnútri komunity vývojárov GNOME, ktorí podľa neho tlačia technológiu Corba/.NET, či sa to používateľom páči alebo nie.

Či už ide o binárnu kompatibilitu ovládačov, alebo o fungovanie bežných aplikácií v rôznych verziách GNOME, dá sa predpokladať, že Linux by sa tešil oveľa väčšej popularite, keby sa vývoj sústreďoval na jednu distribúciu a jedno používateľské rozhranie. Prilákal by tak viac vývojárov a zároveň aj používateľov, ktorí chcú operačný systém zadarmo.

Zdroj: plus.google.com
theregister.co.uk
tirania.org

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá