Image
7.9.2012 0 Comments

Kto je zodpovedný za neúspech Linuxu na desktopoch?

Linux_novy.jpg V uplynulých dňoch sa na sociálnej sieti Google+ rozpútala diskusia medzi známymi menami linuxovej komunity vrátane Linusa Torvaldsa.

Jeden zo zakladateľov projektu GNOME (1997) Miguel de Icaza vo svojom príspevku opisuje svoj pohľad na vývoj Linuxu a jeho slabú popularitu na desktopových počítačoch bežných používateľov.

De Icaza v blogu tvrdí, že projekt GNOME bol vedený až príliš technicky, pretože vývoj sa sústreďoval na čo najkvalitnejší kód. To však vyústilo do zmien v softvérových rozhraniach, ktoré používajú programátori tretích strán. To je, samozrejme, veľmi nepríjemné, keďže autor softvéru chce, aby jeho aplikácia bežala na čo najväčšom počte systémov (s rôznymi verziami používateľského rozhrania GNOME).

De Icaza to pripisuje vplyvu Linusa Torvaldsa, ktorý podľa neho nepriamo nasmeroval vývoj GNOME týmto nie najlepším smerom. Chybou bolo podľa neho to, že Torvalds netrval na binárnej kompatibilite ovládačov zariadení, čo malo vplyv na vývojárov GNOME, ktorí to pochopili tak, že hlavné je mať kvalitný kód bez zlých funkcií API, prekonaného návrhu či zle implementovaných ideí. Praxou v tíme GNOME tak bolo meniť kód, aj keď to spôsobovalo problémy vývojárom aplikácií.

Linus Torvalds sa k blogu vyjadril, že kernel Linuxu nebol nikdy menený spôsobom (zmeny externého rozhrania), ktorý by ovplyvnil vývojárov tretích strán. Hoci podľa Torvaldsových slov to bolo jasne vidieť až v posledných rokoch.

Torvalds tvrdí, že za úspechom Linuxu je absencia silného presadzovania nejakej „veľkej vízie" a to, že po roku 1991 nechal vývoj na ďalších. Presný opak je vnútri komunity vývojárov GNOME, ktorí podľa neho tlačia technológiu Corba/.NET, či sa to používateľom páči alebo nie.

Či už ide o binárnu kompatibilitu ovládačov, alebo o fungovanie bežných aplikácií v rôznych verziách GNOME, dá sa predpokladať, že Linux by sa tešil oveľa väčšej popularite, keby sa vývoj sústreďoval na jednu distribúciu a jedno používateľské rozhranie. Prilákal by tak viac vývojárov a zároveň aj používateľov, ktorí chcú operačný systém zadarmo.

Zdroj: plus.google.com
theregister.co.uk
tirania.org

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft predstavil svoju 3D víziu a Surface Book, ktorý by mal výkonom knokautovať konkurenciu

27.10.2016 11:23

V stredu 26. októbra Microsoft predstavil novú zásadnú aktualizáciu Windows 10 s názvom Creators Update (CU), novinky z oblasti gamingu a profesionálny desktop z rodiny Surface. Prezentoval aj inovova ...

Produkty

Luxusný Xiaomi Mi Mix má 6,4“ displej bez rámčeka a so zaoblenými rohmi. Cena vás prekvapí

27.10.2016 00:25

Na nedávnom tlačovom podujatí, kde Xiaomi uviedlo smartfón Mi Note 2, bol predvedený aj ďalší telefón – Mi Mix. Hoci ho spoločnosť predstavila ako „koncept telefónu“, ukázalo sa, že si ho bude možné a ...

Produkty

Xiaomi Mi Note 2 sa veľmi nápadne podobá na Galaxy Note 7. Prichádza s globálnou podporou pásiem LTE

27.10.2016 00:13

Xiaomi v týchto dňoch predstavilo nový smartfón Mi Note 2, ktorý sa nápadne podobá na Samsung Note 7 (dúfajme, že riziko požiaru je menšie). Jeho špecifikácie sú vcelku impozantné: - 5,7-palcový zaob ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá